Četrtek, 11. 4. 2013, 9.25
6 let, 9 mesecev
S pravilno nego do zdrave marelice
Ker najbolje uspevajo v sredozemskem podnebju, jih je pri nas, kjer podnebje za razliko od primorskega okoliša zanje ni najbolj primerno, priporočljivo posaditi ob južne stene hiš.
Marelice, ki izhajajo iz območja s celinskim podnebjem, so zelo občutljiva sadna vrsta, zato moramo biti o njihovi pravilni vzgoji dobro poučeni. Njihova največja nasprotnika sta nepoznana podlaga in nepojasnjeno odmiranje rastline zaradi kapi in okužb z mikoplazmatskimi obolenji.
Največje pridelovalke tega oranžnega bogastva so Turčija, Iran, Italija, Francija, Španija in Grčija.
Tople temperature lahko na Primorskem namreč že v januarju sprožijo kroženje sokov in pripravo na brstenje. Če takšni otoplitvi sledi močna ohladitev, lahko pride do pozebe debel in tudi zaprtih cvetnih popkov. To sicer v neki meri lahko preprečimo z beljenjem debel in z izbiro primerne lege.
Sadiko iz zakopa, da se osveži, najprej nekaj ur namakamo v vodi, posadimo v približno meter krat meter veliko sadilno jamo. Posadimo jo v jamo, globoko okoli 70 centimetrov. Na dno najprej dodamo nekaj hlevskega gnoja in zemlje, šele nato pa pristavimo sadiko, ki jo do vrha zasujemo z odkopano zemljo. S tem se izognemo, da bi imele korenine neposreden stik z gnojem. Po vrhu lahko dodamo še nekaj bogate kompostne zemlje.
Pri sajenju pa moramo biti tudi pozorni, da iz sadilne jame odstranimo vse korenine in štore predhodne rastline, saj sicer povečamo možnost razvoja koreninske plesni, ki bi lahko napadle nove sadike. Priporočljivo pa je, vsaj prva leta rasti, da tla pod krošnjo na nekaj časa prekopljemo in odstranimo odvečno travo in plevel.
Marelico pred boleznimi večinoma škropimo, preden začne brsteti. Najbolj nevarne in znane bolezni marelic so šarka, cvetna monilija in tako imenovana kap.