Japonska Alexis Pinturault Henrik Kristoffersen veleslalom Štefan Hadalin Žan Kranjec Žan Kranjec

Sobota, 22. 2. 2020, 6.34

Yuzawa Naeba, veleslalom (moški)

Senzacija na Japonskem: Hrvat Zubčić mojstrsko do svoje prve zmage

1

Filip Zubčić | Hrvat Filip Zubčić je dočakal svojo prvo zmago na tekmah svetovnega pokala.  | Foto Getty Images

Hrvat Filip Zubčić je dočakal svojo prvo zmago na tekmah svetovnega pokala.

Šesti moški veleslalom te zime v japonskem smučarskem središču Yuzawa Naeba se je razpletel po hrvaških željah. Njihov predstavnik Filip Zubčić, 12. po prvi vožnji, je v drugi pripravil prvovrstno presenečenje in z mojstrsko vožnjo na povsem razmehčani progi skočil na sam vrh razvrstitve. Hrvati so na to zmago čakali dolgih sedem let. Edini slovenski predstavnik v finalu Žan Kranjec je bil deveti, kar je njegova najslabša uvrstitev v tej zimi, a mu je kljub temu uspelo zadržati rdečo majico vodilnega v veleslalomu.

Žan Kranjec
Sportal Kranjec je odložil zaščitno masko, rdeče majice ne želi

Na zmagovalnem odru sta se mu pridružila Švicar Marco Odermatt in Američan Tommy Ford. | Foto: Getty Images Na zmagovalnem odru sta se mu pridružila Švicar Marco Odermatt in Američan Tommy Ford. Foto: Getty Images

Na drugo mesto se je s 74 stotinkami sekunde zaostanka zavihtel Švicar Marco Odermatt, tretji po prvi vožnji, tretje mesto pa je pripadlo Američanu Tommyju Fordu (+ 1.07), ki je bil po prvem teku deseti.

Kar sedem let oziroma 2540 dni je minilo od zadnje hrvaške zmage v svetovnem pokalu. Marca 2013 je Ivica Kostelić v Kranjski Gori slavil v slalomu.  | Foto: Getty Images Kar sedem let oziroma 2540 dni je minilo od zadnje hrvaške zmage v svetovnem pokalu. Marca 2013 je Ivica Kostelić v Kranjski Gori slavil v slalomu. Foto: Getty Images

Norvežan Henrik Kristoffersen, ki je po prvi vožnji vodil z visoko prednostjo 1,58 sekunde, je v finalu povsem pokvaril svoj nastop in na koncu za široko nasmejanim Zubčićem zaostal za več kot sekundo (+1.14), kar je zadostovalo samo za peto mesto.

Štefan Hadalin je bil prepočasen za uvrstitev v drugo vožnjo. Zaostanek 4,32 sekunde je zadostoval zgolj za 38. mesto.

Žan Kranjec je z devetim mestom ubranil rdečo majico vodilnega veleslalomista sezone. Po prvi vožnji je bil z zaostankom 1,58 sekunde na 11. mestu. | Foto: Guliverimage/Getty Images Žan Kranjec je z devetim mestom ubranil rdečo majico vodilnega veleslalomista sezone. Po prvi vožnji je bil z zaostankom 1,58 sekunde na 11. mestu. Foto: Guliverimage/Getty Images

Kranjec ostaja v rdečem

"Ni ravno popolno, slabo pa tudi ne," je specifično tekmo, ki sta jo zaznamovala toplo vreme in slab oprijem, ocenil Kranjec, ki je priznal, da po prihodu v cilj druge vožnje ni imel dobrega občutka, a se mu je na koncu vendarle izšlo za uvrstitev med najboljših deset.

Kranjec tako ostaja v rdeči majici vodilnega v posebnem seštevku veleslaloma. Na svojem računu ima 344 točk, medtem ko jih ima najbližji zasledovalec Kristoffersen deset manj (334 točk). Do konca sezone so še trije veleslalomi, 14. marca tudi v Kranjski Gori.

Svoj položaj na lestvici je z današnjo krstno zmago bistveno izboljšal 27-letni Zubčić, ki je izdatno okrepil svoj točkovni izkupiček in v skupnem seštevku veleslaloma napredoval na tretje mesto, ki si ga deli s Francozom Alexijem Pinturaultom (288 točk).

Prvi "Nekostelić" z zmago v svetovnem pokalu

Hrvati so zmago v svetovnem pokalu nazadnje proslavljali marca 2013, pred natanko 2540 dnevi, ko je legendarni Ivica Kostelić v Kranjski Gori zmagal v slalomu. Zubčić je z današnjo zmago poskrbel tudi za prvo moško hrvaško zmago v veleslalomu.

V noči na nedeljo bo na Japonskem še slalom. Prva vožnja se bo začela ob 2. uri, druga pa ob 5. uri.