Val Di Fiemme Predazzo smučarski skoki Peter Prevc Peter Prevc Domen Prevc Cene Prevc Anže Lanišek Anže Lanišek Rok Justin Timi Zajc Timi Zajc

Sobota, 11. 1. 2020, 17.40

Val di Fiemme, skoki (sobotna tekma)

V Predazzu do točk vseh šest Slovencev, a ...

2

Domen Prevc | Domen Prevc je v prvi seriji tekme v Predazzu poskrbel za najboljšo slovensko uvrstitev. | Foto Guliver/Getty Images

Na sobotni tekmi smučarskih skakalcev v Val di Fiemmeju je točke osvojilo vseh šest Slovencev. Zmage se je veselil Nemec Karl Geiger in prevzel prvo mesto v skupnem seštevku točk za svetovni pokal, za najvišjo slovensko uvrstitev pa je z desetim mestom poskrbel Anže Lanišek. Številni slovenski orli so v drugi seriji zapravili visoko uvrstitev, tudi Domen Prevc, ki je bil po prvi seriji s šestim mestom najbližje vrhu.

Po prvi seriji sobotne tekme za svetovni pokal se je Sloveniji na srednji skakalnici v Predazzu nasmihal izjemen moštveni uspeh, saj so se kar trije slovenski orli uvrstili med najboljših devet. Ker pa so v finalu številni pokvarili svojo uvrstitev, so bili v slovenskem taboru po sobotnih nastopih prisotni mešani občutki. Na koncu se je lahko kot edini z uvrstitvijo med deset pohvalil Anže Lanišek.

V finalu izmed Slovencev največ pridobil Peter Prevc

Anže Lanišek se je uvrstil na rep najboljše deseterice. | Foto: Sportida Anže Lanišek se je uvrstil na rep najboljše deseterice. Foto: Sportida Med dobitnike točk se je vpisalo vseh šest Slovencev. Če se je v prvi seriji najbolj izkazal Domen Prevc, ki je skočil 101 meter, in osvojil šesto mesto, pa se je na koncu najbolj "smejalo" Anžetu Lanišku. V finalu je nastopil kot devetouvrščeni po prvi seriji, nato pa izgubil eno mesto in se kot edini Slovenec uvrstil med najboljših deset.

"Po drugem skoku v izteku nisem bil najbolj zadovoljen, nisem točno vedel, kam me bo ta skok pripeljal, na koncu me je na vrhunsko deseto mesto. Žal sem naredil manjšo napako čez prelet, z mize je bilo kar v redu. Delamo na tem, da jutri odpravimo te manjše napake in gremo korak za korakom še višje," je povedal najboljši Slovenec na sobotni preizkušnji.

"Prvi skok je bil zelo dober za Predazzo. Zelo sem zadovoljen, kako se mi je izpeljalo. Drugi je bil tudi dober, z malo slabšimi razmerami," je povedal najmlajši izmed bratov Prevc. V finalu je izgubil sedem mest in tekmo v Predazzu končal kot 13., Rok Justin (101,5 metra), ki je blestel že v preizkusni seriji, pa je s sedmega zdrsnil na 18. mesto. S tem je za dve mesti zgrešil najboljšo uvrstitev na tekmi svetovnega pokala v karieri.

Prehitel ga je tudi Peter Prevc, ki je v finalu pridobil šest mest in osvojil 17. mesto, njegov mlajši brat Cene Prevc je bil 19., dve novi točki svetovnega pokala pa je za 29. mesto prejel Timi Zajc.

Bertoncelj pričakuje, da bo Peter stopil na plin

Gorazd Bertoncelj si želi v nedeljo še boljših uvrstitev izbrancev. | Foto: Vid Ponikvar Gorazd Bertoncelj si želi v nedeljo še boljših uvrstitev izbrancev. Foto: Vid Ponikvar Glavni trener slovenskih smučarskih skakalcev Gorazd Bertoncelj je po sobotni tekmi v Italiji povedal: "Na današnji tekmi smo ekipno nastopili zelo solidno. Anže Lanišek je bil zelo dober deseti, preostali so bili zelo solidni. Po prvi seriji je kazalo še precej bolje, a so v drugo skočili malce slabše v težjih vetrovnih pogojih in zato malce pokvarili svojo uvrstitev. Jutri želimo, da vsak naredi svoja najboljša skoka. Peter (Peter Prevc, op. p.) ima še malce rezerve, pričakujemo, da bo jutri stopil na plin in bo prikazal boljše in daljše skoke,"​ je prepričan, da bo najboljši Slovenec v skupnem seštevku točk svetovnega pokala v nedeljo pokazal več.​​​​​​

Nemec pred Avstrijcem in Poljakom

Karl Geiger je zmagal tretjič v svetovnem pokalu in se povzpel na prvo mesto v skupnem seštevku točk svetovnega pokala. | Foto: Sportida Karl Geiger je zmagal tretjič v svetovnem pokalu in se povzpel na prvo mesto v skupnem seštevku točk svetovnega pokala. Foto: Sportida Na najvišjo stopničko na zmagovalnem odru se je povzpel Nemec Karl Geiger. Pred drugouvrščenim Avstrijcem Stefanom Kraftom si je zagotovil skoraj osem točk naskoka, na tretje mesto pa se je po odličnem nastopu v finalu, pred tem je po prvi seriji zasedal osmo mesto, prebil nedavni zmagovalec novoletne turneje Poljak Dawid Kubacki. Četrto mesto je osvojil Poljak Kamil Stoch, Nemec Constantin Schmit, sicer najdaljši v prvi seriji, pa je s petim mestom dosegel najboljšo uvrstitev kariere.

Norvežan Daniel Andre Tande, ki je razočaral v prvem nastopu in si finale priigral šele po diskvalifikaciji njegovega mlajšega rojaka Mariusa Lindvika (neustreznost dresa), je na koncu osvojil 23. mesto, do sobote vodilni v skupnem seštevku Japonec Rjoju Kobajaši pa je tekmo v Italiji končal še tri mesta nižje.

Le Zyla, Leyhe in Justin

V poskusni seriji se je izkazal Rok Justin, prvi skakalec, ki je danes v Predazzu preskočil mejo 100 metrov. Skočil je 100,5 metra, Cene Prevc, ki je bil na petkovih kvalifikacijah najboljši Slovenec, je skočil 96, njegov mlajši brat Domen Prevc 97, Timi Zajc 91, Anže Lanišek 97 in Peter Prevc 96 metrov. Mejo 100 metrov so preskočili le trije tekmovalci. To so Poljak Piotr Zyla (101,5), Nemec Stephan Leyhe (100,5) in Slovenec Justin.

Rok Justin se je izkazal v poskusni seriji pred tekmo v Predazzu, na tekmi pa je za najboljšim rezultatom kariere v svetovnem pokalu zaostal le dve mesti. | Foto: Sportida Rok Justin se je izkazal v poskusni seriji pred tekmo v Predazzu, na tekmi pa je za najboljšim rezultatom kariere v svetovnem pokalu zaostal le dve mesti. Foto: Sportida

Nika Križnar
Sportal Prvenec avstrijske najstnice, Križnarjeva med deset
Dawid Kubacki
Sportal Cene Prevc med najboljšimi, na tekmo vseh šest Slovencev

V nedeljo se bodo smučarski skakalci pomerili za točke še enkrat. Prva serija se bo začela ob 16.30, tudi tokrat pa bodo ljubitelji skokov spremljali tekmovanje na srednji skakalnici.