Sreda, 4. 2. 2015, 17.52
8 let, 7 mesecev
Priložnost za krajo smuči? Ko skočite na kavico ali na stranišče.
Po poročanju avstrijske tiskovne agencije APA v Avstriji vsako leto izmaknejo pet tisoč parov smuči. V zimski sezoni 2013 so na primer v povprečju na dan ukradli po 30 parov smuči. Številka se sliši precejšnja, zato smo preverili, kako je s tem na slovenskih smučiščih.
Priložnost za krajo? Ko skočite na kavico ali na stranišče.
Na avstrijskih smučiščih smuči noge najpogosteje dobijo pred kočami in gostinskimi objekti na smučiščih, kjer jih nič hudega sluteči smučarji za čas, ki ga preživijo ob kavici ali kosilu, pustijo brez nadzora. Podobno se dogaja tudi v penzionih in hotelih.
V Kranjski Gori tatovi oprezajo pred gostinskimi lokali
Pri nas je zgodba podobna, a k sreči številčno precej manj ogrožajoča. Po besedah Klavdije Gomboc, vodje trženja pri RTC Žičnice Kranjska Gora, se dolgoprstneži kraje smuči v Kranjski Gori, ki je za take aktivnosti idealna, saj je smučišče blizu ceste in parkirišč, lotevajo organizirano.
"Pripeljejo se z avtom, opremljenim s prtljažnikom, in si pred gostinskimi lokali, kjer ljudje, nič hudega sluteč, pustijo smuči, izberejo tiste iz najvišjega cenovnega razreda, jih odnesejo v prtljažnik in se odpeljejo. Takih primerov je bilo že kar nekaj, sumim, da gre za organizirane skupino, ki vedo, kaj je trenutno v trendu. Kradejo samo smuči iz višjega cenovnega razreda, nad 600 ali 700 evri, medtem ko tiste cenejše pustijo pri miru," pravi Gombočeva, ki meni, da se na mesec zgodijo trije ali štirje takšni primeri in smučarjem svetuje dodatno pozornost.
Na Cerknem stojala s ključavnicami
Po drugi strani pa so na smučarskem centru Cerkno kraje smučarske opreme ali drugega premoženja redke. "Verjetno k temu pripomorejo tudi varnostni ukrepi, ki jih ponujamo. Smučarjem so namreč na voljo stojala za opremo s ključavnicami. Veliko je bilo v zadnjih letih narejenega tudi z ozaveščanjem smučarjev in drugih obiskovalcev," poudarja vodja trženja Matjaž Kosmač, ki pravi, da se kraje, če se vendarle zgodijo, najpogosteje zgodijo zaradi nepozornosti smučarjev. In če se to zgodi, poskušajo nesrečnemu lastniku pomagati po najboljših močeh.
"Dobro sodelujemo s policijo, ki je na našem smučišču redno prisotna. Vsi objekti so nadzorovani tudi z nadzornimi kamerami, kar pripomore k uspešnejšemu reševanju zapletov," pojasnjuje Kosmač, ki opaža, da se veliko "kraj" razreši tudi samih, saj se lastniki sami spomnijo, kje so opremo pravzaprav pustili.
Na Voglu več zamenjav kot pa kraj
Tudi na Voglu je po tej plati precej mirno. Zadnje tri sezone ne pomnijo, da bi se nadzorniki na smučišču ukvarjali s reševanjem primerov kraj. "To lahko pomeni le, da kraj ni oziroma da gostje o tem obvestijo le policijo, ali pa to, da se zaradi ukradenih smuči ne obremenjujejo preveč in o tem nikogar ne obvestijo," razmišlja Matej Kandare, vodja trženja na smučišču Vogel.
"V večini primerov gre za zamenjavo smuči, ki je lahko namerna ali nenamerna. Največkrat se dogajajo pred gostinskimi lokali, ko gostje v množici smuči pozabijo, kje so pustili svoje, potem pa vzamejo druge, ki so lahko, kar zadeva znamko in dolžino, enake, pravzaprav pa niso njihove," pojasnjuje Kandare.
Razlog je verjetno tudi v tem, da je Vogel dostopen samo z gondolo, da so na spodnji in zgornji postaji gondole kamere, ki lahko ujamejo morebitnega nepridiprava.
"Druga možnost je smuka skozi Žagarjev graben, ki ni ravno za vsakogar. Kakšno tovorjenje več parov smuči je zahtevno za še tako izkušenega smučarja, saj gre za progo, ki je dolga več kot sedem kilometrov," pravi Kandare.
Če se kraja zgodi in so na smučišču o tem obveščeni, potem najprej pokličejo policijo in opozorijo nadzornike na gondoli, da so pozorni na ta določen par smuči.
Gorenjski policisti imajo s krajami na smučiščih bolj malo dela
S policijske uprave Kranj so nam sporočili, da so kraje na gorenjskih smučiščih redke, najpogosteje pa gre za krajo smuči.
Blejski policisti so lani obravnavali tri prijave tatvin smuči in enih sani, pri čemer so v dveh primerih ugotovili, da je šlo zgolj za zamenjavo. Letos prijav še nimajo.
Enako je tudi na območju Škofje Loke (smučišče Stari vrh), Kranja (Krvavec) in Kranjske Gore, kjer so policisti v zadnjih dveh letih obravnavali nekaj posameznih primerov tatvin smuči in nahrbtnikov, tudi sami pa ugotavljajo, da večkrat ne gre za tatvino, temveč za zamenjavo smučarske opreme.
Nekaj je tudi primerov, ko so smučarji prijavljali tatvino, pozneje pa ugotovili, da so stvar samo pozabili, so sporočili s kranjske Policijske uprave.