Četrtek, 14. 2. 2013, 11.13
8 let, 7 mesecev
Grgič: Z drsalkami sredi zime si popestrimo rolersko sezono
Ko se učijo in trenirajo nove akrobacije po ploščadih in mestnih parkih brez zaščitnih blazin na najbolj nemogočih površinah, ki si jih je mogoče zamisliti, človeka kar srh spreleti. Nekateri so šli še dlje, saj vse skupaj počnejo z drsalkami na nogah na ledu. Blaž Grgič iz www.rolanje.eu je eden prvih, ki pozimi namesto rolerjev obuje drsalke ter z njimi na ledu odkriva nove dimenzije gibanja v tako imenovanem freestylu.
Freestyle drsanje je tako pri nas kot v svetu mlada disciplina. Iz kje izhaja, kdo je njen idejni vodja, kako je šport razvit pri nas?
Freestyle drsanje je res nova disciplina in izhaja iz freestyla oziroma urbanega rolanja. Ideja prihaja s severa Evrope, od koder zaradi dolgih, mrzlih zim tudi izvira drsanje.
Kdo vas je navdušil za šport in kje črpate ideje za treninge?
Pri nas je šport šele v blagem prebujanju, vendar je posameznikov, ki drsajo na tak način, izredno malo. Pri nas si na drsalkah sredi zime popestrimo dolgo rolersko sezono.
Ponekod zasledimo poimenovanje freestyle iceskating, xtreme ice skating ali aggressive ice skating, katero je pravo poimenovanje, kakšna je razlika?
Freestyle drsanje je nekako pravo ime in bi jo lahko uporabljali za vse, kar se dogaja na ravni ledeni ploskvi. Ice skate ime spada v umetnostno drsanje. Aggressive ice skate je pa tudi zelo zanimiva smer, pri kateri pa se vse skupaj malce zaplete, saj je vodo težko zmrzniti v oblike skakalnic in podobne objekte za skoke.
Freestyle drsanje je veliko bolj divje, hitro, agresivno od umetnostnega. Pa vendar, ali lahko najdemo elemente umetnostnega drsanja tudi v freestyle drsanju?
Pri freestyle lahko počnemo prav vse, kar nam poželi srce in prav to je prednost pred kategorijo umetnostnega drsanja. Umetnostno drsanje bi lahko bolj primerjali z elegantnim plesom na drsalkah. Freestyle drsanje ima pa obrate in skoke, podobne bolj uličnemu slogu in je pravzaprav odraz freestyle drsalca samega, ki razvije popolnoma svojevrsten slog.
Se šport izvaja zgolj posamično ali tudi v paru ali morda v skupini?
Cilj športa je, da se veliko ljudi na ledu zabava in druži, zato so tudi skupinski triki zaželeni.
Ali pri izvajanju elementov uporabljate tudi določena pomagala, ovire?
Ovire se tudi uporablja, kar pa je čisto odvisno od vsakega posameznika in njegovih trikov. Gotovo padci in s tem povezane poškodbe niso redkost. Kako se zaščitite? Katere so najbolj pogoste poškodbe?
Verjetno obstaja tudi tveganje za poškodbe glave in hrbtenice ali uporabljate pri treningih čelade in druge zaščite za hrbtenico?
Vsak drsalec ima zelo dobro koordinacijo telesa in vsak padec rešuje s kontroliranim zdrsom na ledeni površini. Najbolj pogoste poškodbe so kolena in zapestje oz. najbolj izpostavljeni deli telesa, na katere se refleksno lovimo pri padcu. Enako kot pri rolanju. Sčasoma se vsak "nauči" padanja oz. pravilne drže pri padcu, da ne utrpi resnejših poškodb.
Kakšne drsalke uporabljate? Drsalke za hokej ali gre za kakšne posebne drsalke?
Proizvajalci drsalk se še niso prilagodili, zato fantje največkrat uporabljajo drsalke za hokej. Pri puncah je pa za zdaj še neopredeljeno, a v umetnostnih drsalkah je skorajda nemogoče izvajati trike te sorte, saj so premehke.
Skejterje, ekstremne rolerje in bajkarje ljudje radi uvrščamo v posebno subkulturo ljudi, ki so za adrenalinske užitke pripravljeni precej tvegati. Ali to drži?
Lahko bi temu rekli, da je ekstremni športnik v toku in slej ko prej avtomatsko pride do tveganja, ki se pa samemu športniku zdi samoumevno, saj je za vsako stopnjo napredka vložil ogromno ur treninga.
Kako pa je s strahom, je prisoten? Ga je treba morda pri zahtevnejših elementih potlačiti, odmisliti?
Pri zahtevnih trikih se vedno pojavlja dvom, ali bo trik uspel ali ne. Izkušeni drsalec ve, kako mora kontrolirati samega sebe. Če je prisotno preveč adrenalina, je trik bolje pustiti za naslednjo priložnost, saj se pretirana samozavest v svoje sposobnosti po navadi ne izkaže kot pozitivna lastnost.
Razmišljate morda v smeri, kako razviti ta šport pri nas glede na to, da imamo kar veliko drsališč po Sloveniji? Bi se splačalo ta šport popularizirati?
Trenutno veliko energije vlagamo v rolanje, ker se nam zdi to šport z večjim končnim efektom kakor drsanje. Vsak šport se splača popularizirati, saj ljudje preveč časa preživimo sede v zaprtih prostorih.