Arnel Jakupović Maks Barišić Egor Prutsev Prva liga Telemach 1. SNL Luka Menalo NK Celje NK Maribor NK Maribor

Torek, 16. 1. 2024, 19.44

Zimske pripravljalne tekme klubov 1. SNL (16. januar)

Največja zimska okrepitev Maribora že trese mreže

Maks Barišič | Maks Barišić se je po koncu jesenskega dela prvenstva iz Kopra preselil v mesto ob Dravi. | Foto Ana Kovač

V torek sta se predstavila najboljši slovenski klub v tej sezoni in pa najtrofejnejši klub v obdobju državne samostojnosti. Celjani so premagali Osijek (1:0) in dočakali prvo zmago v letu 2024, za jesenske prvake je debitiral tudi Luka Menalo, Mariborčani pa so v letošnji uverturi v gosteh visoko odpravili najbolj vročega drugoligaša Nafto. Maks Barišić je debi v vijoličnem dresu kronal z zadetkom, Arnel Jakupović pa je prispeval dva. Oba štajerska kluba sta pogrešala kar nekaj reprezentantov.

Nejc Vidmar
Sportal Zeleni Vidmar v novem športu: Olimpijske sanje so žive

Celje in Maribor podobno kot večina klubov 1. SNL ne moreta računati na pomoč reprezentantov, ki se na Primorskem pripravljajo za prijateljsko tekmo v ZDA. Matjaž Kek tako računa na štiri nogometaše Celja (Žan Karničnik, David Zec, Tamar Svetlin in Mark Zabukovnik) in dva Maribora (Jan Repas in Sven Šoštarič Karić). Njuni klubski soigralci so danes odigrali prijateljski tekmi in pozdravili prvi zmagi v letu 2024.

Menalo želi pomagati Celjanom tudi v Evropi

Egor Prutsev je odločil zmagovalca na dvoboju v Novigradu. | Foto: Jure Banfi/alesfevzer.com Egor Prutsev je odločil zmagovalca na dvoboju v Novigradu. Foto: Jure Banfi/alesfevzer.com Najboljši slovenski prvoligaški klub v jesenskem delu 1. SNL je v Novigradu premagal Osijek z 1:0. V uvodnem polčasu so bili nevarnejši nogometaši Osijeka, a se je med vratnicama Celja izkazal Matjaž Rozman, nato pa je v 54. minuti padel edini zadetek na srečanju.

Zmagovalca je odločil mladi Rus Egor Prutsev. Šest minut pozneje je strelec zadetka za Celje zapustil igro, namesto njega pa je trener Damir Krznar poslal v igro novinca Luko Menala. Zagrebški Dinamo ga je posodil Celjanom za leto dni. To je bil eden izmed pogojev, da občasni reprezentant BiH sploh pride v knežje mesto. "To pa zato, da lahko, če osvojimo oziroma ko osvojimo naslov prvaka, v Evropi, ki je za klub, kot je Celje, zelo pomembna, pomagam ekipi," je pojasnil zadnji zimski novinec pri Celjanih.

Nekdanji nogometaš Olimpije je tako odigral zadnjih 30 minut, v katerih si je Osijek priigral nekaj priložnosti za izenačenje, a so Celjani, ki so pogrešali številne slovenske reprezentante, le zdržali do konca in ubranili prednost.

Celjani so nastopili v postavi Rozman (od 46. Obradović), Vrbanec (od 60. Džumhur), Nemanič, Vuklišević, Milić (od 46. Klašnja), Dulca, Kouter (od 46. Ajhmajer), Prutsev (od 60. Menalo), Popović (od 60. Veselaj), Aarons (od 60. Beji) in Edmilson (od 31. Bajde, od 60. Adetunji).

Prvega v letu 2024 je dosegel novinec iz Kopra

Maks Barišić je v dresu Maribora debitiral z zadetkom v Lendavi. | Foto: Jure Banfi/alesfevzer.com Maks Barišić je v dresu Maribora debitiral z zadetkom v Lendavi. Foto: Jure Banfi/alesfevzer.com "Vijolice cvetijo spomladi," je pregovor, ki so ga v preteklosti zaradi uspešnih spomladanskih nastopov Maribora pogosto z veseljem izpostavljali navijači vijolic. Če bi se izbranci Anteja Šimundže še želeli vmešati v boj za naslov, bi morali spomladi zaigrati brez napak, hkrati pa računati na spodrsljaje tekmecev. Mariborčani za vodilnimi Celjani namreč zaostajajo kar 18 točk. Maribor je v leto 2024 vstopil s prepričljivo zmago nad Nafto. Lendavčani, ki so v jesenskem delu blesteli v drugi ligi in postali jesenski prvaki, v pokalu pa izločili Celjane, so občutili moč vijolic.

Za Maribor so od prve minute nastopili Jug, Strajnar, Mitrović, Uskoković, Lorber, Vrhovec, Dizdarević, Čuk, Barišić, Iličić in Kolar. Prvič je tako vijolični dres oblekel Maks Barišić. Donedavni as Kopra se je izkazal v 28. minuti, ko je podajo Marcela Lorberja pretopil v zadetek. To je bil prvi gol NK Maribor v letu 2024, pod katerega se je podpisal 28-letni Primorec, od katerega pričakujejo v Ljudskem vrtu ogromno. Izmed zimskih novincev je za vijolice debitiral tudi Lan Vidmar, ki je jeseni nastopal v 2. SNL za Bistrico, Litovec Pijus Širvys je izpustil krstni nastop za Maribor zaradi zdravstvenih težav, 21-letni Francoz maroških korenin Redwan Bourles, ki so ga Mariborčani predstavili javnosti ravno danes, pa še ni kandidiral za nastop.

Maribor je uvodni polčas v Lendavi dobil z 1:0, v drugem polčasu pa so za Maribor zaigrali Bergsen, Lorbek, Vidmar, Watson, Urata, Pihler, Laušić, Božić, Soudani, Jakupović in Castro. Blestel je Arnel Jakupović. Avstrijec je dvakrat zatresel mrežo Nafte in popeljal Maribor do visoke zmage s 3:0.

Avstrijec Arnel Jakupović, ki v teh dneh na pripravah pogreša reprezentanta Jana Repasa, je v leto 2024 vstopil v odlični strelski formi. | Foto: Jure Banfi/alesfevzer.com Avstrijec Arnel Jakupović, ki v teh dneh na pripravah pogreša reprezentanta Jana Repasa, je v leto 2024 vstopil v odlični strelski formi. Foto: Jure Banfi/alesfevzer.com

Datum Tekma Strelci za Olimpijo
13. 1. Olimpija : Jarun (Hrv/2) 8:0 Jakupović 3, Ačimović, Brest, Bristrić, Diogo Pinto, Jorge Silva