23.23

2 leti, 11 mesecev

Thermometer Yellow 5,64

7

Milan Mandarić Goran Stanković Agron Šalja NK Celje NK Olimpija NK Olimpija Nogometna zveza Slovenije pokal Slovenije

Torek, 25. 5. 2021, 23.23

Pokal Slovenije (finale)

Olimpija razveselila navijače, trener Stanković: To je obliž na naše rane

7

finale pokala NK Olimpija NK Celje | Olimpija je novi pokalni zmagovalec. Ko je nazadnje igrala finale pokala v Kopru, je leta 2017 izgubila proti Domžalami, tokrat pa je bila uspešna proti Celjanom. | Foto Grega Valančič/Sportida

Nogometaši Olimpije so v finalu pokalnega tekmovanja premagali Celje z 2:1 in sezono 2020/21, v kateri so se dolgo časa spogledovali z naslovom državnega prvaka, sklenili z lovoriko. Izbranci Gorana Stankovića so poskrbeli že za sedmo pokalno lovoriko zeleno-belih, tretjo v obdobju, ko je prvi mož ljubljanskega kluba Milan Mandarić. Po zaslugi zmajev bodo v Evropi zaigrali tudi Domžalčani, Celjani pa so kaotično sezono končali brez Evrope, hkrati pa še povečali skromen izkupiček v finalih pokala.

Fotogalerija s tekme v Kopru, foto Grega Valančič/Sportida:

1 / 60
Olimpija Celje
Sportal Čustveni Ljubljančan na vrtiljaku sreče in trpljenja #video

Vidmar: Zavrtel se mi je že film z lanske tekme v Celju

Kapetan Timi Max Elšnik se je zahvalil navijačem za izjemno podporo. | Foto: Grega Valančič/Sportida Kapetan Timi Max Elšnik se je zahvalil navijačem za izjemno podporo. Foto: Grega Valančič/Sportida ''Res sem vesel in ponosen na fante. Želeli smo nek obliž na naše rane. Bila je težka tekma, vedeli smo, kakšen je vložek, zato sem res vesel in ponosen na fante,'' je po zmagi, njegovi prvi lovoriki, ki jo je osvojil s člansko zasedbo Olimpije, povedal Goran Stanković. ''Ta negativen niz se je enkrat moral končati. V očeh fantov, v njihovih glavah, razmišljanju, se je videla odločnost. Res smo verjeli v uspeh,'' je dodal trener pokalnih zmagovalcev.

Vratar Nejc Vidmar, ki je letos branil na vseh pokalnih dvobojih Olimpije, je izpostavil, kako zahtevno je bilo proti Celjanom zadržati prednost. ''Ko so izenačili na 1:1,, smo se malce spomnili na lansko sezono. Takrat se mi je zavrtel film z lanske tekme v Celju (2:2 v zadnjem krogu prvenstva, po kateri so Celjani postali prvaki, op. p.). Na koncu smo s fanti hvala bogu stisnili, pokazali smo odločnost, karakter, to nam je prineslo zmago. V tej sezoni smo si želeli dvojno krono, a smo osvojili vsaj nekaj, po čemer si jo bomo zapomnili,'' je še dejal izkušeni vratar Olimpije, tudi nekdanji kapetan zmajev.

Nejc Vidmar ni skrival sreče po novi lovoriki, ki jo je osvojil z zmaji. | Foto: Grega Valančič/Sportida Nejc Vidmar ni skrival sreče po novi lovoriki, ki jo je osvojil z zmaji. Foto: Grega Valančič/Sportida

Po zmagi v finalu pokala je kot kapetan iz rok predsednika Nogometne zveze Slovenije (NZS) Radenka Mijatovića prevzel lovoriko Timi Max Elšnik. ''Rezultat je najbolj važen. S tem namenom smo prišli v Koper. Za nami je težka tekma, a smo zdržali, pokazali karakter in se vrnili po izenačenju. Ta naslov posvečam navijačem,'' je dejal presrečni 23-letni Štajerec, za katerim je naporna sezona.

Ivanović in Kapun za slajše slovo od sezone

Nogometaši Olimpije, ki so bili dolgo časa v igri za dvojno krono, nato pa po katastrofalnem nizu (v zadnjih sedmih tekmah so osvojili le dve točki) izpadli iz boja za državno lovoriko, so vendarle rešili sezono in jo končali z nasmejanimi obrazi. V sklepnem dejanju pokalnega tekmovanja so premagali Celjane (2:1) in klubske vitrine okrasili s prvo lovoriko po sezoni 2018/19, ko so prav tako osvojili pokal in v Celju prekrižali načrte Mariboru.

Olimpija se je v finalu pokala maščevala Celjanom za nedaven visok poraz v prvenstvu (0:4). | Foto: Grega Valančič/Sportida Olimpija se je v finalu pokala maščevala Celjanom za nedaven visok poraz v prvenstvu (0:4). Foto: Grega Valančič/Sportida

Turbulentno sezono 2020/21, ki je postregla z dvema različnima obrazoma Olimpije ("hrvaškim" pod vodstvom Dina Skenderja v jesenskem delu in "pomlajenim" pod vodstvom Gorana Stankovića v spomladanskem delu), so sklenili s pokalno lovoriko in osrečili številne navijače, ki so pripotovali na Obalo in bodrili zmaje v zadnji tekmi sezone. Zmaji so se v finalu pokala pomerili s Celjani že tretjič in še vselej osvojili lovoriko! V polno sta zadela Đorđe Ivanović in Nik Kapun, ki je tako odločil zmagovalca in se veselil enega izmed najpomembnejših zadetkov kariere.

Milan Mandarić je dočakal že peto lovoriko Olimpije, odkar je njen predsednik. | Foto: Vid Ponikvar Milan Mandarić je dočakal že peto lovoriko Olimpije, odkar je njen predsednik. Foto: Vid Ponikvar

Ljubljančani so s pokalno lovoriko rešili sezono. To bi bila lahko celo zadnja tekma, ki bi jo kot predsednik spremljal Milan Mandarić, saj je 82-letni Američan srbskih korenin že nekajkrat namignil, da bi bila lahko to njegova zadnja sezona na čelu Olimpije.

Robert Prosinečki
Sportal Mojstrovina legendarnega Hrvata, največjega, kar jih je bilo v Sloveniji

Celjani brez lovorike in Evrope

Edini zadetek za Celjane je dosegel Ivan Božić. | Foto: Grega Valančič/Sportida Edini zadetek za Celjane je dosegel Ivan Božić. Foto: Grega Valančič/Sportida Če so si Ljubljančani na podlagi tretjega mesta v prvenstvu zagotovili nastop v Evropi,kjer se bodo spopadli z ovirami v kvalifikacijah za konferenčno ligo, že pred finalom pokala, pa so Celjani v Kopru lovili zadnji vlak za evropske nastope. Niso ga ujeli.

Čeprav so na začetku drugega polčasa prek Ivana Božića izenačili na 1:1, si je Olimpija kmalu ponovno priigrala prednost in jo obdržala do konca, s tem pa je Celjanom dokončno priprla vrata (evropskega) raja. Rumeno-modri so tako v pokalnem tekmovanju osvojili drugo mesto in potrdili sloves neuspešnega finalista, saj so v svojem desetem finalu pokala že devetič potegnili krajšo.

Slavje Olimpije po zmagi v Kopru, ko so osvojili pokal in osrečili Domžalčane. | Foto: Grega Valančič/Sportida Slavje Olimpije po zmagi v Kopru, ko so osvojili pokal in osrečili Domžalčane. Foto: Grega Valančič/Sportida

NK Maribor NŠ Mura
Sportal Mura zasluženo prvak, v finalu pokala ni favorita

Šalja: Olimpija je pokazala več želje od nas

Agron Šalja je popeljal Celjane v finale pokala, nato pa ostal brez zmage nad Olimpijo. | Foto: Grega Valančič/Sportida Agron Šalja je popeljal Celjane v finale pokala, nato pa ostal brez zmage nad Olimpijo. Foto: Grega Valančič/Sportida Kaj je po porazu z Olimpijo povedal trener Celja Agron Šalja?

''Čestitam Olimpiji za osvojeno lovoriko. Olimpija je v tekmo stopila bolj lačna kot mi, pokazala je več želje, odločnosti, mi pa smo bili v nekih situacijah prekomotni. To nas je kaznovalo, da smo prejeli prvi zadetek. Zadnjih 15 minut prvega dela je bilo bolje, začeli smo se vračati v igro. Drugi del smo dobro začeli, izenačili. Škoda drugega zadetka, ki smo ga prejeli ravno takrat, ko smo vodili igro. Ta zadetek smo dobili prepoceni. Ustvarili smo si še nekaj priložnosti, a nismo zadeli. Na koncu pač šteje rezultat, tako da je Olimpiji potrebno čestitati za pokalni naslov,'' je povedal strateg iz Ljubljane in dodal, da je imela Olimpija tudi več sreče, pri tem je imel najbolj v mislih prečko Ivana Božića.

Pokal Slovenije (finale):

Torek, 25. maj:
Celje : Olimpija 1:2 (0:1)
Božić 46.; Ivanović 32., Kapun 53.

Celje : Olimpija 1:2 (0:1)

Konec srečanja v Kopru. Olimpija je zdržala vse nalete Celjanov, ki so zaman iskali izenačenje tudi v petminutnem sodnikovem podaljšku. Ljubljančani so s tem osrečili Domžalčane, ki bodo zaigrali v Evropi.

78. minuta: Celjani iščejo pot do drugega zadetka. Mićo Kuzmanović je zapretil Nejcu Vidmarju, a je vratar Ljubljančanov ubranil strel in preprečil izenačenje.

67. minuta: velika smola za Celjane! Ivan Božić se je odločil za drzen poizkus z okrog 22 metrov, žoga je poletela proti vratom Olimpije v loku, a nato zadela prečko. Če bi končala v golu, bi bil to izjemen zadetek, tako pa ostaja pri vodstvu Olimpije z 2:1.

Goooooooool! 1:2! 53. minuta. Olimpija spet vodi. Nik Kapun, ki je imel v zadnjih letih ogromno težav z zdravjem, je z močnim udarcem z vrha kazenskega prostora prisilil k predaji Matjaža Rozmana in dosegel enega najbolj pomembnih zadetkov kariere. Zmaji imajo prednost, navijači zeleno-belih so spet zelo glasni. Trener Celja Agron Šalja se je odločil za menjavo, namesto Esterja Soklerja je vstopil v igro Filip Dangubić.

Gooooool! 1:1! 46. minuta. Kdo bi si mislil! Celjani so se ekspresno vrnili v igro, mrežo Olimpije so zatresli zgolj po minuti igre v drugem polčasu, v polno pa je zadel Ivan Božić. Hrvaški napadalec je v zadnjih tednih v izjemni formi, mrežo zmajev je ta mesec zatresel že na prvenstvenem srečanju v knežjem mestu. Podajo je prispeval Žan Benedičič. Rezultat je izenačen. Če bo tako ostalo do konca rednega dela, bomo spremljali podaljšek.

Začetek drugega dela na Bonifiki, trenerja nista menjala enajsteric.

Konec prvega polčasa v Kopru. Ljubljančani so se odpravili na počitek s tesno prednostjo, Celjani, pri katerih je Mićo Kuzmanović z roba kazenskega prostora streljal mimo vrat in tako zapravil priložnost za izenačenje, pa bodo morali v drugem polčasu nujno vsaj enkrat premagati Nejca Vidmarja, če bodo še želeli ostati v igri za pokalno lovoriko in Evropo.

Gooooool! 0:1! 32. minuta. Đorđe Ivanović, eden izmed treh najboljših igralcev sezone 2020/21 po izboru SPINS, je popeljal Olimpijo v vodstvo. Izkoristil je nezbranost celjske obrambe in se znašel sam pred Matjažem Rozmanom. Izkušeni vratar je sprva ubranil strel Srba, a se je nato odbila žoga znova k napadalcu Olimpije, ki je v drugo le spravil žogo v celjsko mrežo in ob proslavljanju zadetka navdušeno stekel do najbolj glasnih navijačev zeleno-belih. Zmaji vodijo z 1:0, veseli so lahko tudi v Domžalah, saj bi v primeru pokalnega naslova Olimpije pridobili vstopnico za Evropo.

30. minuta: v Kopru še naprej spremljamo dvoboj brez priložnosti, ob katerih bi močno zadišalo po zadetku. Nevarnejši so Celjani, ki so še nekajkrat ogrozili ljubljanska vrata, a brez uspeh. V 25. minuti je žogo mimo vrat poslal Advan Kadušić, pet minut pred tem pa je Nejc Vidmar brez težav ubranil strel Ivana Božića.

18. minuta: na tribuni izza gola, na katerem v prvem polčasu brani vratar Olimpije Nejc Vidmar, se stiska vedno več navijačev ljubljanskega kluba. S tribune odmeva ''Hočemo pokal".

14. minuta: prvi strel v okvir vrat na dvoboju. Luka Kerin je zapretil Olimpiji, a je bil Nejc Vidmar odlično postavljen, tako da je brez težav ukrotil žogo.

Začetek dvoboja v Kopru, kjer se odloča o pokalnem zmagovalcu.