4 leta

Poročilo s tekme Maribor : Celje

100. štajerski derbi je ponudil vse, le zmagovalca ne #video

NK Maribor : Coleraine | Foto Blaž Weindorfer/Sportida

Nogometaši Maribora in Celja so se v 4. krogu Prve lige Telekom Slovenije razšli z neodločenim izidom 2:2 (0:1).

Amadej Maroša
Sportal Mura skočila na vrh, nova klofuta za Olimpijo! #video

Stoti medsebojni obračun Maribora in Celja, podprvaka in prvaka iz prejšnje sezone, se je končal brez zmagovalca. Gostje, ki so v minuli sezoni dobili obe tekmi v Ljudskem vrtu, so tokrat dvakrat vodili, domači pa so dvakrat izenačili. Tako so prišli do osme točke in vsaj začasno ostajajo na vrhu lestvice, medtem ko so Celjani pri zgolj dveh točkah in še brez zmage.

Celjani, ki so igrali brez kaznovanega Josipa Ćalušića, so živahno začeli tekmo in bili konkretnejši v prvem obdobju, predvsem Ivan Božić, ki je poskusil v tretji in 16. minuti. Že v 18. pa so izbranci Dušana Kosića povedli, potem ko je Mitja Lotrič ob neodločnem Luki Koblarju prišel do strela z desne strani in z diagonalo ugnal Ažbeta Juga.

Dušan Kosić | Foto: Blaž Weindorfer/Sportida Foto: Blaž Weindorfer/Sportida

Pri Celju velja omeniti še poskus Amadeja Brecla v 32. minuti, ko je žogo poslal čez prečko, in Matica Vrbanca nekaj minut pozneje, sicer pa so bili v drugi polovici polčasa odločnejši Mariborčani, pri katerih so bili tokrat zunaj kadra Luka Zahović, Martin Kramarič in Felipe Santos, manjkali pa so Matin Milec, Jan Repas in Grega Bajde.

Pri domačih je dvakrat streljal Rudi Požeg Vancaš, obakrat je bil na mestu Matjaž Rozman, slednji je tudi obranil enega od dveh poskusov Jasmina Mešanovića (drugi z glavo v 41. minuti pa je bil nenatančen).

V uvodu drugega polčasa so Mariborčani takoj prevzeli pobudo, v 52. je poskusil Alexandru Cretu, ki je enkrat streljal že v prvem polčasu, a je bil Rozman pripravljen. V 57. minuti pa so domači vendarle izenačili, po kotu je žoga po "fliperju" končala na drugi vratnici pri Jasminu Mešanoviću, ki je zadel iz bližine.

Izjemen zadetek Kronavetra:

V 65. minuti je imel novo lepo priložnost Požeg Vancaš, ko je prišel do strela iz bližine, Rozman pa se je spet izkazal, tako kot po močnem poskusu od daleč Amirja Derviševića v 74. minuti. Štiri minute pozneje pa so domači doživeli nov hladen tuš. Rezervist Jakob Novak je "obrnil" domačega branilca Koblarja in nato v kazenskem prostoru učinkovito zaključil akcijo za 2:1.

Toda že v 80. minuti so domači spet izenačilo in to po mojstrovini rezervista Roka Kronavetra, ki je po po podaji z leve s "škarjicami" premagal celjskega vratarja Rozmana. Se je pa slednji spet izkazal v 86. minuti, ko je dobil dvoboj ena na ena s Cretujem. V 89. minuti je imel zaključno žogo na nogi Kronaveter, ki pa je žogo poslal čez gol z roba kazenskega prostora. Že v sodniškem dodatku je na drugi strani sprožil Mićo Kuzmanović, a je žoga končala malo mimo vratnice v kotu, tako da sta si ekipi razdelili plen.

Maribor bo v 5. krogu v soboto gostoval v Sežani, Celje pa bo dan pozneje gostilo Bravo.

Maribor : Celje 2:2 (0:1)

Stadion Ljudski vrt, brez gledalcev, sodniki: Obrenović, Kordež, Pospeh.

Strelci: 0:1 Lotrič (18.), 1:1 Mešanović (57.), 1:2 Novak (78.), 2:2 Kronaveter (80.).

Maribor: Jug, Klinar, Mitrović, Koblar, Viler, Dervišević (od 89. Vrhovec), Cretu, Požeg Vancaš, Matko (od 89. Kotnik), Mlakar (od 77. Kronaveter), Mešanović (od 89. Tavares).

Celje: Rozman, Brecl, Zaletel, Stojinović, Marandici, Vrbanec (od 90. Pungaršek), Štravs (od 71. Benedičič), Kerin (od 90. Kuzmanović), Božić, Lotrič (od 71. Novak), Dangubić.

Rumeni kartoni: Kotnik, Dervišević; Lotrič, Marandici.
Rdeči karton: /.

Potek srečanja v Ljudskem vrtu:

KONEC TEKME!

89. minuta: Po spretni akciji Požega Vancaša, ki je premešal obrambo Celja, je nato lep našel vtekajočega Kronavetra, a njegov močan strel je švignil preko vrat. Krona se je prijel za glavo, kako tudi ne, saj je imel na nogi zmago in tri točke.

80. minuta: GOOOL! 2:2! Maribor se ne da! Vodstvo gostov ni trajalo dolgo. Po podaji Cretuja je v polno zadel rezervist Rok Kronaveter, ki je v igro vstopil le tri minute prej, ko je zamenjal Mlakarja. Kronaveter je z udarcem prek glave neubranljivo zadel. Noro, kakšen zadetek.

Mojstrovina Kronavetra za izenačenje:

78. minuta: GOOOL! 1:2! Celjani spet vodijo. V polno pa je zadel Jakob Novak, ki je nekaj minut prej zamenjal kapetana Mitjo Lotriča. Novak je odigral dvojno podajo z Dangubićem, nato pa žogo poslal prek Juga in Celje spet popeljal v vodstvo.

Zadetek Novaka:

74. minuta: Maribora se ne ustavlja! Močno je sprožil tudi Dervišević, a ponovno je bil na mestu Rozman.

Projektil Derviševića:

65. minuta: Zadišalo je po vodstvu Maribora, a Rozman se spet ni dal. Po blokiranem poskus Mlakarja je napadalec, ki se je vrnil z Otoka, odboj podaljšal do Požega Vancaša, a kot smo že pisali se celjski vratar ni dal. Rudi je lepo streljal, a Rozman je žogo ukrotil.

57. minuta: GOOOL! 1:1! Maribor je uspel izenačiti. Po podaji s kota Amirja Derviševića se je kazenskem prostoru Celja odvijala prava gneča. Najprej je Koblar streljal v celjski blok, zmedo po odbitku pa je izkoristil Mešanović, ki je žogo z neposredne bližine zarinil v celjsko mrežo.

Izenačujoči zadetek Mešanovića:

52. minuta: Maribora je odločen hitro izenačiti. Prvi je v drugem polčasu udaril Alexandru Cretu, a njegov močen strel je šel preveč po sredini.

Močan poskus Cretuja:

ZAČETEK DRUGEGA POLČASA!

KONEC PRVEGA POLČASA!

41. minuta: Lepa priložnost za domače. Obrambo Celja je lepo premešal Aljoša Matko, nato pa lepo našel Mešanovića, ki pa je z glavo streljal zelo slabo in zgrešil cilj.

Mešanović bi moral bolje streljati:

38. minuta: Mariborčani so vse nevarnejši. Z roba kazenskega prostora je lepo sprožil Jasmin Mešanović, a je Rozman z lepo obrambo rešil Celjane.

33. minuta: Mariborčanom je spet zastal dih. Z razdalje je pravo bombo sprožil branilec Celja Amadej Brecl, a je žoga švignila nekaj centimetrov prek mariborskih vrat.

26. minuta: Domači se ne dajo. Lepo je prodrl Rudi Požeg Vancaš ter si priboril lepo priložnost za strel, a je bil vratar Matjaž Rozman na mestu.

Požeg Vancaš je ogrel Rozmanove dlani:

18. minuta: GOOOL! 0:1! Celjani vodijo v Ljudskem vrtu. V polno je zadel Mitja Lotrič. Po podaji Dangubića je kapetan Celja ob Koblarju natančno usmeril žogo v desni spodnji kot za vodstvo Celjanov. Jug je bil povsem brez moči.

Mojster Lotrič do lepega zadetka:

17. minuta: Prva lepša priložnost na tekmi. Gostje so v protinapadi prek Ivana Božića, a se nato malce ustrašil Ažbeta Juga in žogo poslal mimo leve vratnice.

Lepa priložnost za Celje:

ZAČETEK TEKME!

Novica: Rok Kronaveter je pri Mariboru le na klopi, Luka Zahović pa tako kot proti Bravu ni niti na klopi. Ni niti Felipeja Santosa in Martina Kramariča.

Začetni postavi:

Pred tekmo:

Sobota se bo začela še ob močnih sončnih žarkih v Ljubljani, nadaljevala pa ob 18. uri, ko se bosta v Ljudskem vrtu srečala štajerska tekmeca Maribor in Celje, edina slovenska kluba, ki vztrajata v prvi ligi od samega začetka državne samostojnosti. To bo jubilejni, stoti štajerski derbi, kar bo dvoboj v Ljudskem vrtu naredil še posebej zanimiv.

Maribor se lahko pohvali z bistveno boljšim izkupičkom, saj je dobil 51 tekem, izgubil pa le 20-krat, po drugi strani pa se vijolice dobro spominjajo zadnjega srečanja, ko so na stadionu pod Kalvarijo (12. julija) izgubile z 1:2, s tem pa so si Celjani bistveno dvignili možnosti za osvojitev naslova. Pozneje so tudi osvojili ''kanto''. ''Celjani so ostali naši dolžniki, na tisti zadnji medsebojni tekmi v prejšnji sezoni smo zapravili možnosti za osvojitev naslova,'' pred današnjim derbijem razmišlja zvezni igralec Maribora Amir Dervišević.

Celjani so nasploh v zadnjih sezonah zelo neugodni tekmeci za vijolice, dobili so kar tri od zadnjih štirih dvobojev, v tej sezoni pa bi se lahko razpletlo drugače, saj je četa Dušana Kosića kot uradni branilec naslova slabo vstopila v sezono. Po treh nastopih še vedno čaka na prvo zmago. ''Zagotovo je nekoliko drugače po treh tekmah brez zmage. Tudi prejšnje sezone nismo pričeli dobro, nismo zmagali na prvih šestih ali sedmih tekmah, vendar smo se nato dvignili in stopnjevali svojo formo,'' ostaja optimist mladi branilec Žan Zaletel, tudi strelec edinega celjskega zadetka v tej sezoni.

Po odhodu najboljšega strelca in podajalca Daria Vizingerja je aktualnim prvakom še toliko težje, drugače pa je v Mariboru, kjer je po prihodu Maura Camoranesija, ki je dodobra premešal postavo in nekatere ''nedotakljive'' nogometaše na prvi tekmi poslal na tribuno, zapihal svež veter. Gostje bodo brez kaznovanega Josipa Ćalušića, Mariborčani pa želijo narediti vse, da bi ohranili vodilni položaj in z vijolično ladjo po nepričakovano zgodnjem izpadu iz Evrope suvereno zapluli proti načrtovanemu cilju, osvojitvi 16. državnega naslova.