Nedelja, 25. 8. 2013, 19.24
8 let, 7 mesecev
Video: Olimpijske igre prvič v muslimanski deželi?
Organizator iger 32. olimpijade bo znan 7. septembra, o njem bo Mednarodni olimpijski komite (MOK) odločal na seji v Buenos Airesu.
Istanbul in Olimpijski komite Turčije se za poletne igre potegujeta petič, v letih 2000, 2004, 2008 in 2012 neuspešno, tokrat pa naj bi bilo drugače. Kandidatura največjega turškega mesta, s slabimi 14 milijoni prebivalcev drugega največjega na svetu, ima popolno podporo domače politike in gospodarstva, je na nek način tudi otrok turškega premierja Recepa Tayyipa Erdogana, ki si na vsak način želi gospodarski vzpon dežele na stičišču Evrope in Azije proslaviti tudi z imenitnimi športnimi in kulturnimi dogodki. Čeprav se je Turčija, predvsem Istanbul, z nedavnimi množičnimi protesti v parku Gezi in na trgu Taksim znašla v vrtincu politične nestabilnosti, to po zagotovilih predsednika MOK Jacquesa Roggeja naj ne bi vplivalo na uspešnost olimpijske kandidature, katere navdahnjen, a težko prevedljiv slogan je "Bridge Together". Z angleškima besedama za most (bridge) in skupaj (together) želijo Turki bržčas poudariti geografsko vlogo Istanbula kot stičišča dveh celin in kultur, s slovitimi mostovi čez Bosporsko ožino, ki povezujejo Evropo in Azijo. Most (bridge) je v sloganu uporabljen kot glagol, sporoča torej nekaj v smislu povezujmo se z mostovi, premostimo razlike. Prav nov most čez Bospor (končan naj bi bil leta 2015) naj bi bil ena od atrakcij istanbulske olimpijske kandidature, razbremenil naj bi istanbulski promet in gledalcem ter tekmovalcem olajšal potovanje med prizorišči tekmovanj. Kot logistično prednost izpostavljajo še istanbulsko podzemno železnico z 58 postajami, 23 jih še gradijo.
Slaba športna infrastruktura?
Čeprav je komentiranje konkurenčnih kandidatur po pravilih MOK strogo prepovedano, se je predstavniku tokijskega organizacijskega odbora nedavno zagovorilo in se je obregnil v po njegovem mnenju slabo oziroma neobstoječo športno infrastrukturo Istanbula in Madrida. Turki so že letos z organizacijo Sredozemskih iger v Mersinu dokazali, da jim ogromne investicije v športna prizorišča ne predstavljajo prevelikih težav. Po tem, ko je prvotno izbrana gostiteljica, grška mestna naveza Volos–Larisa, zaradi finančne krize odpovedala organizacijo, so vskočili Turki in praktično čez noč pripravili vse za olimpijske igre v malem. Že sam Istanbul je v preteklosti uspešno gostil velike športne dogodke, kot so evropsko košarkarsko prvenstvo 2001, svetovno košarkarsko prvenstvo 2010, pa zaključna turnirja četverice košarkarske evrolige v letih 1997 in 2012, finale nogometnega pokala Uefa 2009, svetovno znan je tudi istanbulski maraton … V Istanbulu je lepih in velikih športnih objektov že zdaj na pretek, v kandidaturi za olimpijske in paraolimpijske igre 2020 pa so se zavezali, da jih bodo posodobili in zgradili številne nove, denar naj sploh ne bi bil problem.
Tudi nastanitvene zmogljivosti Istanbula so spoštovanja vredne. Letno lahko deveto najbolj obiskano mesto na svetu nastani deset milijonov gostov, do olimpijskih iger leta 2020 bo tam 817 hotelov zagotavljalo skoraj 114 tisoč postelj. Če Istanbulu uspe dobiti organizacijo 32. olimpijade, bo Turčija 24. nacija gostiteljica iger in sploh prva muslimanska.