olimpijsko odličje olimpijske igre Pariz 2024 Pariz 2024

Sobota, 20. 7. 2024, 14.20

Slovenska odličja na poletnih olimpijskih igrah

Slovenski junaki olimpijskih iger

Luka Špik Iztok Čop Sidney | Luka Špik in Iztok Čop sta na olimpijskih igrah osvojila celoten komplet odličij, Čop se je okitil s štirimi odličji. | Foto Getty Images

Slovenski športniki in športnice so v samostojni državi osvojili 28 odličij na poletnih olimpijskih igrah. Najštevilčnejša slovenska odprava je v Parizu odločena, da bero kolajn okrepi.

bill clinton, konvencija, demokrati
Sportal Manj znana dejstva o življenju slovenskega športnega velikana Leona Štuklja

Za prvi odličji na poletnih olimpijskih igrah so leta 1992 v Barceloni poskrbeli veslači. Dvojec brez krmarja (Iztok Čop, Denis Žvegelj) in četverec brez krmarja (Jani Klemenčič, Sadik Mujkič, Sašo Mirjanič, Miloš Janša) sta osvojila bronasti odličji.

Čop in Luka Špik, ki sta pozneje odličja osvajala skupaj, sta edina slovenska športnika, ki sta na tekmovanju petih krogov osvojila komplet kolajn, Čop ima v zbirki štiri.

Slovenci so se s poletnih olimpijskih iger v domovino vrnili z 28 olimpijskimi kolajnami: z osmimi zlatimi, devetimi srebrnimi in 11 bronastimi.

Primož Roglič je eden treh Slovencev, ki so se v Tokiu okitili z zlatom. | Foto: Guliverimage Primož Roglič je eden treh Slovencev, ki so se v Tokiu okitili z zlatom. Foto: Guliverimage

Na zadnjem tekmovanju petih krogov v Tokiu leta 2021 se je slovenska bera povečala za pet kolajn: Janja Garnbret, Primož Roglič in Benjamin Savšek so postali olimpijski prvaki, Tina Trstenjak je bila srebrna, Tadej Pogačar pa bronast.

Koliko odličij bodo Slovenci osvojili letos?

Koliko kolajn bodo na OI osvojili slovenski športniki?