Pariz 2024, judo

Škandalozno obnašanje Gruzijca, ki je bil izključen z olimpijskih iger

Pariz 2024, Guram Tušišvili - Teddy Riner | Gruzijec Guram Tušišvili se je razjezil in med drugim odrinil Francoza Teddyja Rinerja. | Foto Reuters

Gruzijec Guram Tušišvili se je razjezil in med drugim odrinil Francoza Teddyja Rinerja.

Judoist Guram Tušišvili iz Gruzije je bil zaradi nešportnega obnašanja po porazu v četrtfinalnem dvoboju v kategoriji nad 100 kg proti Francozu Teddyju Rinerju diskvalificiran z olimpijskih iger in je ostal brez bojev za odličja. Prav tako ne bo smel nastopiti v tekmovanju mešanih ekip, je po dvoboju sporočila Mednarodna judo zveza (IJF). Zlato medaljo je na koncu osvojil Riner.

Tušišvilija, sicer olimpijskega podprvaka iz Tokia, je v četrtfinalnem dvoboju z iponom premagal trikratni olimpijski prvak Riner. Po porazu se je Gruzijec razjezil in med drugim odrinil Francoza, da je ta padel. Video posnetek škandaloznega dogodka si lahko ogledate tukaj

V IJF menijo, da je Tušišvilijevo vedenje "v nasprotju z duhom juda". Po incidentu so zato sklicali disciplinsko komisijo, ki je določila, da je 29-letni Tušišvili diskvalificiran tudi z vseh mednarodnih tekmovanj pod okriljem zveze, "dokler disciplinska komisija IJF ne sprejme končne odločitve", so zapisali v izjavi.

V IJF menijo, da je Tušišvilijevo vedenje "v nasprotju z duhom juda". | Foto: Reuters V IJF menijo, da je Tušišvilijevo vedenje "v nasprotju z duhom juda". Foto: Reuters

Petintridesetletni Riner je na koncu osvojil zlato kolajno, ko je v finalu z metom za ipon premagal Južnokorejca Kima Minjonga. Bronasti medalji sta osvojila Tadžikistanec Temur Rakhimov in Uzbekistanec Alisher Yusupov.

To je že njegova tretja zlata medalja,  olimpijski prvak v posamični kategoriji je namreč postal že na igrah v Riu leta 2016 in Londonu leta 2012, iz Tokia 2021 pa ima posamično bronasto medaljo in zlato medaljo v mešanih ekipah. V Pekingu leta 2008 je posamično osvojil bron. Ob tem ima še 11 naslovov svetovnega prvaka.

S šestim olimpijskim odličjem je 35-letnik postal najuspešnejši judoist v zgodovini. Za današnjo zmago mu je čestital tudi francoski predsednik Emmanuel Macron.

Teddy Riner je osvojil še tretjo zlato kolajno v posamični konkurenci. | Foto: Reuters Teddy Riner je osvojil še tretjo zlato kolajno v posamični konkurenci. Foto: Reuters

Bronasti medalji sta romali v Srednjo Azijo. Prvo je osvojil Tadžikistanec Rakhimov, ki je bil z vazarijem boljši od Kubanca Andyja Granda, drugo pa Uzbekistanec Yusupov, ki je po negotovem začetku proti Japoncu Tatsuruju Satu zmagal z vazarijem in iponom.

Yusupov se je sicer v tekmo za bron uvrstil brez boja v krogu pred tem. Njegov nasprotnik, Gruzijec Guram Tušišvili je bil namreč zaradi nešportnega obnašanja po četrtfinalnem porazu proti Rinerju diskvalificiran z olimpijskih iger in v repasažu tako ni nastopil.

V kategoriji nad 100 kilogramov je že po uvodnem dvoboju nastope na olimpijskih igrah danes končal Enej Marinič, potem ko je bil od njega močnejši Turk Ibrahim Tataroglu. Z dvobojem člana mariborskega kluba Branik so se končali tudi nastopi slovenskih judoistov in judoistk na igrah nasploh.