olimpijske igre ženski nogomet Pariz 2024 Pariz 2024

Sobota, 10. 8. 2024, 19.19

Nogometni turnir OI 2024 (ženske)

Američanke še petič dobile olimpijski nogometni turnir

ZDA nogomet ženske | Američanke so v finalu z 1:0 ugnale Brazilijo. | Foto Reuters

Američanke so v finalu z 1:0 ugnale Brazilijo.

Ženska nogometna reprezentanca ZDA je na olimpijskih igrah v Parizu osvojila zlato kolajno, potem ko je v finalu ugnala Brazilijo z 1:0 (0:0). Bron si je v petek zagotovila Nemčija z zmago v malem finalu proti Španiji z 1:0.

Janja Garnbret
Sportal Janja Garnbret ubranila zlato, Patrik Divkovič obstal v osmini finala, Pia Babnik izgubila nekaj mest

Brazilija : ZDA 0:1 (0:0)

Stadion Park princev, gledalcev 43.813, sodnice: Olofsson, Spahić (obe Švedska), Di Monte (Italija).
Strelka: 0:1 Swanson (57.).

Brazilija: Lorena, Tarciane, Lauren (od 84. Rafaelle), Thais Ferreira, Yasmim, Duda Sampaio (od 61. Angelina), Yaya (od 50. Vitoria), Adriana, Ludmila (od 61. Marta), Gabi Portilho, Jhennifer (od 61. Priscila).

ZDA: Naeher, Dunn, Davidson (od 74. Sonnett), Girma, Fox, Horan, Albert, Coffey, Smith (od 84. Williams), Rodman, Swanson (od 90+5. Kruger).

Rumena kartona: Tarciane, Angleina.
Rdeči karton: /.

Američanke so dodatno obogatile svojo olimpijsko zbirko. Dobile so rekordno peto zlato na OI po 1996, 2004, 2008 in 2012, ob tem so bile še srebrne 2000 in bronaste 2020. Tokrat so igralke iz ZDA slavile po zaslugi zadetka Mallory Swanson. Brazilke, ki so sicer imele več žogo v posesti, so srebru z OI 2004 in 2008 dodale še tretje.

Brazilke so imele že po dveh minutah izjemno priložnost za vodstvo, sama pred ameriško vratarko je bila Ludmila, a streljala točno vanjo. V 16. minuti so Brazilke tudi zadele, a iz prepovedanega položaja, deset minut zatem pa je Mallory Swanson pobegnila po levi strani, prišle do strela, vendar je brazilska vratarka Lorena njen poskus obranila.

Ameriška vratarka Alyssa Naeher je v prvem polčasu imela nekaj več dela kot Lorena, odlično je posredovala tudi po poskusu Gabi Portilho na začetku sodniškega dodatka prvega dela.

ZDA Brazilija | Foto: Reuters Foto: Reuters

Uvod drugega dela ni bil posebej razburljiv, je pa zaradi poškodbe morala pri Brazilkah na nosilih z igrišča Yaya. Čeprav so dotlej več pokazale Brazilke, pa so Američanke v 57. minuti izpeljale hiter napad, spet je po levi hitro stekla Swanson in prišla v kazenski prostor, takrat pa je vendarle matirala Loreno za 1:0.

Ekipa ZDA je bila nevarna tudi nekaj minut pozneje, vendar takrat žoga ni našla pravega cilja, sicer pa je brez posebnih težav držala minimalno prednost, čeprav so imele Brazilke, pri katerih je v 89. minuti legendarna Marta s prostega strela merila previsoko, več žogo v nogah.

V sodniškem dodatku pa so Brazilke povečale pritisk, imele nekaj lepih priložnosti, a so Američanke znale v pravih trenutkih zadržati žogo in ohraniti prednost za olimpijsko slavje.

Razočaranje legendarne Marte in brazilskega selektorja Arthurja Eliasa. | Foto: Reuters Razočaranje legendarne Marte in brazilskega selektorja Arthurja Eliasa. Foto: Reuters

Igralke ZDA so v polfinalu po podaljšku premagale Nemčijo z 1:0, Brazilke pa Španijo s 4:2.