Kajtanje olimpijske igre Pariz 2024 Pariz 2024 Toni Vodišek

Torek, 6. 8. 2024, 17.52

Koprski kajtar Toni Vodišek znova vodi

Toni Vodišek | Foto Reuters

Koprčan Toni Vodišek je spet prevzel vodstvo po sedmih regatah formule kite na olimpijskih igrah v Marseillu, kjer potekajo olimpijski boji v jadranju. V današnjih dveh opravljenih plovih je zmagal in bil 13. Pred tem je slavil še v tretji regati, ima pa še 2., 3., 5. in 10. mesto. Slednje in 13. se mu kot najslabša izida črtata iz seštevka.

Toni Vodišek
Sportal Olimpijske igre: Vodišek v vodstvu, Garnbret navdušila, Guček se poslavlja

Štiriindvajsetletni Vodišek, ki je povedel po štirih regatah prvega dneva tekmovanj v nedeljo, ima tako 12 točk. Pred današnjima regatama je bil z enakim številom točk kot Koprčan vodilni Singapurec Maximilian Maeder. Sedemnajstletni dvakratni zaporedni svetovni prvak je bil v šesti regati 11. in v naslednji četrti ter je zdrsnil na drugo mesto s 15 točkami.

Njegov najslabši izid je bil odstop v četrtem plovu, črta pa se mu tudi šesti plov (11.). Tretji je s petim in 20. mestom v današnjih regatah Avstrijec Valentin Bontus, ki ima 17 točk in s tem pet točk zaostaja za slovenskim tekmovalcem.

Vodišek je prvo današnjo in skupno šesto regato OI, v kateri je pihal veter s hitrostjo sedmih vozlov, začel izvrstno. Povedel je in nato vodil vse do cilja ter je s tem tedaj prevzel skupno vodstvo. Tesno za njim je bil Francoz Axel Mazella. Tretji s SP 2022 in 2023 je bil na prvi boji le sekundo za slovenskim predstavnikom, na drugi štiri, na tretji šest in v cilju sedem sekund.

V drugem plovu dneva, ko veter ni spremenil jakosti, je Koprčan začel veliko slabše, šele 14. je bil na prvi boji. Na drugi je pridobil mesto, v naslednji stranici je prehitel še Izraelca Dora Zarka ter na 12. mestu nato ostal do ciljne črte. Maeder je s sedmega mesta napredoval na četrto mesto, Mazella je bil sedmi, Bontus pa zadnji, 20.

"Končno mi je uspel odličen štart"

Regato je dobil Italijan Riccardo Pianosi, četrti v prejšnji regati. Letošnji svetovni in evropski podprvak ima 20 točk in za Vodiškom tako zaostaja za osem točk. Mazzela je peti z 22 točkami. Toliko jih je zbral tudi šesti, Nemec Jannis Maus, osmi in drugi v šesti in sedmi regati. Veliko ne zaostajata niti Brazilec Bruno Lobo na sedmem mestu in osmi Connor Brainbridge iz Velike Britanije, nekdanji dvakratni evropski prvak, oba imata po 29 točk.

"V prvi regati, v kateri sem jadral tako, kot znam, mi je končno uspel tudi odličen start. Pokazal sem, da ko naredim pravi start, sem tam, kjer moram biti. V drugi regati sem na startu prepočasi pospešil in ostal zadaj v zelo šibkem vetru, na tak način nisem mogel napredovati. Sam start je bil sicer podoben kot prvič, ampak je bilo tedaj več vetra kot v drugi regati. Doseženo 12. mesto pa je boljše, kot da bi bil zadnji," je za Radio Slovenija dejal 24-letni Koprčan in se zahvalil za podporo iz domovine.

Po čakanju na začetku popoldneva zaradi prešibkega vetra so nato na hitro opravili regati, v drugi pa je bil veter proti koncu vse šibkejši in so morali plov tudi skrajšati. Nato so floto poslali na obalo, kjer pa novih regat niso dočakali. V sredo se bo nadaljeval redni del tekmovanja, kajtarji pa se bodo nato v finalu pomerili v četrtek, 8. avgusta.

Zaključni del je nekoliko drugačen od večine drugih jadralnih razredov. V finale se neposredno uvrstita najboljša po rednem delu, od tretjega do desetega mesta pa se nato pomerijo v polfinalu za preostali mesti v finalu.

"Toni je danes šel po prvo mesto. Odpeljal je tako, kot zna. Bil je 50 m pred drugouvrščenim, ta pa 100 m pred tretjim. Pihalo je s 7, 7,5 vozla. Potem je v drugi regati veter pojenjal. V tem primeru moraš dobro startati, ampak to mu ni uspelo, poleg tega so skrajšali regato in je imel še manj možnosti, da bi še bolj popravil uvrstitev. Potem pa je sledilo čakanje na obali," je povedal Rajko Vodišek, oče in vodja ekipe najboljšega slovenskega predstavnika v jadranju v zadnjih letih, nekdanjega svetovnega in evropskega prvaka.