Petek, 2. 3. 2018, 4.00
6 let, 8 mesecev
Roman Bezjak
Slovenec, ki je v sibirskem mrazu hitro navdušil Poljake
Slovenski nogometni reprezentant Roman Bezjak je po polovici leta, v katerem je bil v zanj nesrečni Nemčiji povsem na stranskem tiru, pozimi prestopil na Poljsko. "Odločitev je bila pravilna," zdaj že lahko ugotovi izkušeni napadalec, ki je z Jagiellonio Bialystok, ta še nikoli ni bila poljski prvak, hit tamkajšnje ekstra klase, ki v teh dneh poteka v sibirskem mrazu.
V torek je Jagiellonia v derbiju kroga v Varšavi premagala veliko Legio in s četrto zmago na četrti tekmi v letošnjem letu skočil na vrh lestvice.
"Ne spomnim se, kdaj je kdo v poljski ligi tako razbil Legio. Mislim, da je bila to najboljša tekma v poljski ligi v zadnjih desetih letih. Res je, da je bil rezultat samo 2:0, a moralo bi biti 6:0, 7:0," nam je o torkovem derbiju 25. kroga najboljše poljske nogometne lige, v katerem je Jagiellonia v vrata velikana tamkajšnjega nogometa sprožila kar enajst strelov (strelov je bilo skupaj neverjetnih 23), povedal eden izmed poljskih novinarjev.
Dodal je, da jo je prvak zadnjih dveh sezon nazadnje tako skupil pred letom in pol, ko ga je v ligi prvakov s 6:0 ponižala Borussia Dortmund.
K tej zmagi, po kateri je Jagiellonia skočila na vrh in se od Legie odlepila za tri točke, sta velik delež prispevala dva Slovenca.
Na derbiju bi lahko zabili pet, šest golov
Prišel je kot velika okrepitev. Nekdanji branilec Olimpije Nemanja Mitrović, ki je v Bialystoku že nekaj časa in je steber njegove obrambe, je tudi tokrat igral vseh 90 minut.
Nekdanji napadalec Celja, bolgarskega Ludogorca, nemškega Darmstadta in Rijeke, ki je z Dejanom Lazarevićem (tokrat je obsedel na klopi) v klub prišel pozimi, je odigral 82 minut in ob koncu prvega polčasa izsilil enajstmetrovko, po kateri so gostje prišli do vodstva. Sodnik je na najstrožjo kazen pokazal po prekršku nad njim.
"Legia je imela en strel v okvir vrat, še tega po naključju. Nismo ji dali možnosti, da bi prišla do žoge. Na drugi strani smo si ustvarjali priložnosti. Lahko bi jim zabili pet, šest golov," nam je povedal Roman Bezjak, ki je bil po poročilih, ki prihajajo iz Poljske, spet med boljšimi na igrišču, a sebe, kot smo od njega že vajeni, noče postavljati v ospredje.
"Najpomembneje je, da osvajamo točke. Če lahko pomagam s kakšnim golom ali podajo, toliko bolje, a pomembno je samo, da zmagujemo. Kjerkoli igram, v reprezentanci ali v kateremkoli klubu, na igrišču dam vse od sebe za ekipo. Individualni dosežki me ne zanimajo," pravi izkušeni slovenski napadalec, ki so ga Poljaki hitro vzeli za svojega.
Slovenci so na Poljskem hit
"Nemanja je tukaj že nekaj časa in tvori odličen branilski par. Dejan je bil nekaj časa brez tekem in se še privaja. Ima tudi hudo konkurenco, kot jo imamo vsi, a bo prej ali slej prišel do izraza," je Bezjak povedal o Mitroviću in Lazareviću, preostalih dveh slovenskih nogometašev pri Jagiellonii.
V poljski ekstra klasi, v kateri so slovenski nogometaši v zadnjem času hit, jih najdemo kar deset. Ob trojčku iz Jagiellonie še nekdanjega člana Gorice in Maribora Gorana Cvijanovića, ki navdušuje v majici Korone Kielc. Pri Gorniku Zabrzeju je še en nekdanji nogometaš Gorice Sandi Arčon, nekdanja člana Olimpije Matic Fink in Boban Jović igrata za Cracovio Krakov oziroma Slask Vroclav, pri Piast Gliwicah sta Uroš Korun in Saša Aleksander Živec. Matej Palčič, ki je v prvi polovici sezone igral za Maribor, je zdaj pri Wisli Krakov.
Še kar nekaj slovenskih nogometašev najdemo v drugi poljski ligi.
Navijače je hitro prepričal
Želi osvojiti novo lovoriko. Še veliko bolj kot z goli - dosegel je enega na štirih tekmah - jih je, tako kot je nekdanjega selektorja Slovenije Srečka Katanca, prepričal z odnosom in borbenostjo na igrišču.
Navijači so navdušeni nad njim, prepričal je tudi tamkajšnjo strokovno javnost in bil v prejšnjem krogu izbran v najboljšo enajsterico kroga. Je na dobri poti, da upraviči status velike okrepitve, ki so mu ga pripisali pozimi ob prihodu na Poljsko.
"Pritiska ne čutim, saj sem že dovolj izkušen. Vem, da veliko pričakujejo od mene, a kot sem rekel, zadovoljen bom le, ko bomo zmagovali. Ne bom gledal na gole. Pomembno je, da kot ekipa delujemo homogeno. Le to nam lahko prinese rezultate. Nikoli nihče ni sam osvojil prvenstva," je povedal Korošec in dal vedeti, da se s prvim naslovom v 97-letni zgodovini kluba v Bialystoku resno spogledujejo. Čeprav o tem ne nočejo govoriti na glas.
Toda po štirih zmagah v štirih tekmah ob razliki v zadetkih 9:1 (ob Legii so padli še Piast Gliwice, Cracovia Krakov in Lechia Gdansk) so pri Jagiellonii zagotovo pristali v krogu najožjih favoritov za naslov, in to ob Legii in Lechu Poznanu, ki imata dvakrat oziroma trikrat večji letni proračun.
Vrh lestvice poljske ekstra klase po 25 tekmah:
1. Jagiellonia Bialystok 25 tekem – 48 točk
2. Legia Varšava 25 – 45
3. Lech Poznan 25 – 43
4. Gornik Zabrze 25 – 41
5. Korona Kielce 25 – 39
…
"V garderobi ni neke prevelike evforije in dobro je, da je tako. Prvenstvo je še dolgo. Še pet tekem nas čaka, potem se liga razdeli na polovico in sledi jih še sedem. Veliko zahtevnih tekem je pred nami. Sploh zato, ker je poljska liga zelo izenačena. Prav vsak lahko premaga vsakogar," je o zaključku tekmovanja, v katerem nastopa 16 klubov, povedal reprezentant, ki je na zadnji tekmi Slovenije v lanskem letu zabil dva gola.
"Lani je bila Jagiellonia povsem blizu naslova. Izgubila ga je v zadnjem krogu, tako da so njene ambicije in ambicije njenih navijačev zagotovo najvišje, a počasi. Vemo, da moramo korak za korak. Na derbiju proti Legii smo nedvomno pokazali, da smo prava ekipa," je dodal.
Odkar sta se mu na Poljskem pridružila žena in otroka, še bolj uživa.
V takem mrazu še nikoli ni igral
V Bialystoku, mestu s približno 300 tisoč prebivalci na severovzhodu Poljske, se je dobro znašel. Navijači ga že prepoznavajo in ustavljajo na ulicah.
"Zdaj je z mano tudi družina, tako da je vse skupaj lažje. Trenutno se bolj ali manj zadržujemo doma, saj je res zelo mrzlo, a kolikor sem ga spoznal, je mesto lepo. Tudi na tekmah je zelo mrzlo. V takem mrazu še nisem igral. Na eni tekmi je bilo minus 13 stopinj Celzija, na drugi še manj. Najhuje je, ker je občutek, da je temperatura še nekaj stopinj nižja. Tudi zaradi tega je obisk na tekmah nekoliko manjši, kot sem pričakoval. Do zdaj naš štadion še ni bil povsem poln, a pravijo, da bo kmalu zagotovo nabito poln," o sibirskem mrazu, ki je na Poljskem še hujši kot pri nas, pravi Bezjak.
Neznani trener, ki je v nekaj mesecih postal hit
Lani je Jagiellonio do zgodovinskega naslova skoraj popeljal Michal Probierz, ki je bil njen trener zadnja tri leta. Po koncu sezone si je želel oditi v tujino, zato ni podaljšal pogodbe, a na koncu ostal brez želenega in pristal pri Cracovii, ki je trenutno deseta.
Na njegovo mesto je prišel Ireneusz Mamrot, ki na Poljskem ni ravno veliko ime. Do prihoda v Bialystok v prvi poljski ligi še sploh ni treniral, zato so bili navijači skeptični. Zdaj seveda ni več tako. V prvem delu sezone je imel zelo dobre rezultate, a še ni navduševal, saj ekipa ni imela prepoznavne igre in je dosegala tesne zmage. V letošnjem letu je v drugem delu sezone drugače, zato ne čudi, da je ta 47-letni trener zdaj hit.
"Odlično komunicira z igralci in vsemi v klubu. Vse mu gre odlično od rok. Verjamem, da bo v klubu in poljskem nogometu pustil velik pečat," ga je pohvalil tudi Bezjak.
Na zadnji tekmi Srečka Katanca v vlogi selektorja je Škotski zabil dva gola.
Prišel je, ker je dobil občutek, da ga res želijo
Prav zaradi mraza pravega navijaštva, po katerem slovijo Poljaki, še ni izkusil. Na derbiju je bilo sicer 13 tisoč navijačev, na dveh domačih tekmah Jagiellonie – njen štadion sprejme 22 tisoč gledalcev – devet in šest tisoč.
Po prvi polovici leta, v kateri praktično ni igral – zbral je vsega tri prvenstvene nastope (110 minut) in enega v pokalu (34 minut) –, je zdaj v dveh tednih odigral več minut, kot jih je v Darmstadtu v štirih mesecih in pol.
"Pozimi sem imel na voljo več možnosti, a je pretehtalo to, da so mi pri Jagiellonii res dajali občutek, da si me želijo. Pozitivno je bilo tudi to, da sta bila v klubu že Nemanja in Dejan, tako da mi je bilo lažje. Tudi zato, ker sem zdaj bolj izkušen. Zdaj lahko rečem, da je bila odločitev pravilna. Čutim, da sem pomemben člen ekipe in da v klubu računajo name. Po dolgem času spet igram kot napadalec. Začel sem spet uživati v nogometu in dobil občutek. Vem, da imam še dosti rezerv, saj se v dveh, treh tekmah ne da nadoknaditi tega, ker sem prej izgubil v pol leta. S tekmami je vse drugače," je še povedal napadalec, ki je prejšnji mesec dopolnil 29 let.
Na Nemčijo bo kljub vsemu ohranil lepe spomine
V Darmstadtu se ni znašel. O Darmstadtu, ki ga je takrat še kot prvoligaš leta 2016 kupil za rekordna dva milijona evrov, je govoril z izbranimi besedami, čeprav v njegovem dresu ni dosegel tistega, zaradi česar je prišel.
V klubu, ki je takoj izpadel iz prve lige in je zdaj pri dnu drugoligaške lestvice, je v dveh polletnih epizodah, v prvi in drugi ligi, v 16 nastopih ostal brez enega samcatega zadetka. Čeprav se je v Nemčiji mučil in ni imel vloge v moštvu, kot bi si jo želel, ima nanjo lepe spomine.
"Vsaka izkušnja ti nekaj da. Verjamem, da je vsaka stvar za nekaj dobra. Vedno je treba gledati pozitivno. Nikoli mi ne bo žal, da sem odšel tja. Tudi ko sem odšel, smo se razšli v dobrih odnosih. Ni bilo zamer," je povedal o klubu, ki je trenutno na predzadnjem mestu nemške druge lige.
Rijeki je lani izdatno pomagal do zgodovinskega prvega naslova hrvaškega prvaka.
Matjaža Keka še spremlja
Vmes je bil lani za pol leta posojen Rijeki, h kateri se je vrnil in ji z enajstimi prvenstvenimi goli pomagal do zgodovinskega naslova hrvaškega prvaka, z njo pa osvojil tudi pokalni naslov. Zdaj gre Matjažu Keku in njegovim varovancem veliko slabše. V prvenstvu so na četrtem mestu in za vodilnim zagrebškim Dinamom zaostajajo že za 15 točk.
"Z ljudmi iz Rijeke sem še v stikih. To, kar se zdaj dogaja Rijeki, je pričakovano. Zagotovo Matjažu ni lahko, ko vsakega pol leta izgubi tri, štiri nosilce igre. Potem mora iskati zamenjave, kar ni lahko. Včasih se izide, včasih ne. Preden smo osvojili naslov, je ekipa nekaj časa igrala skupaj. Potem je prišlo še nekaj igralcev, ki so dodali kakovost, in dosegli smo velik uspeh. Kek opravlja dobro delo," se je Rijeke in zgodbe, ki je nikoli ne bo pozabil, spomnil napadalec, ki je do zdaj državni prvak postal v dveh od treh tujih držav, v katerih je igral.
Je po bolgarskem in hrvaškem je zdaj napočil čas še za poljski naslov? "Ne bi se pritoževal," je zaključil.
Vsakega selektorjevega klica je vesel
Bezjak, ki je pod vodstvom nekdanjega selektorja Katanca v članski reprezentanci debitiral leta 2013 na prijateljski tekmi proti Finski in je do zdaj v njej zbral 19 nastopov, dosegel pa tri gole, je bil v zadnjem času redno reprezentant. Potem ko ga prejšnji selektor več kot leto in pol ni klical, se je v izbrano vrsto vrnil novembra 2015 na tekmah dodatnih kvalifikacij za evropsko prvenstvo 2016 proti Ukrajini. Od takrat razen enkrat, če ni bil poškodovan, v njej ni več manjkal.
Zdaj, ko je začel igrati, bi bilo presenečenje, če se ne bi znašel na skorajšnjem seznamu novega selektorja Tomaža Kavčiča, ki ga 23. marca na prijateljski tekmi proti Avstriji v Celovcu čaka selektorski debi.
"Reprezentančnega vpoklica sem bil vselej vesel. Z igrami v klubih vedno skušam dokazati, da si zaslužim mesto v reprezentanci, a zadnjo besedo ima selektor. Na nas, nogometaših pa je, da si v klubih izborimo čim boljši status in čim več igramo," je bil glede reprezentančne prihodnosti kratek Bezjak in dodal, da se z novim selektorjem še ni slišal.