3 leta, 8 mesecev

Mali

Sobota, 11. 2. 2012, 22.54

Mali po 40 letih spet do medalje

Mali je na afriškem prvenstvu osvojil tretje mesto. V malem finalu v Ekvatorialni Gvineji je z 2:0 (1:0) premagal Gano.

Mali se je po 40 letih spet uvrstil med dobitnike medalj na afriškem prvenstvu. Pred tem je ta država izgubila tri odločilne tekme na prvenstvih črne celine.

Junak tekme za tretje mesto je bil Cheick Diabate, ki je dosegel oba zadetka. V prvem polčasu je z glavo pospravil v mrežo tekmecev odbito žogo, delo pa je dokončal nekaj minut pred koncem dvoboja. Takrat je Gana že pol ure igrala le z desetimi možmi, saj je Isaac Vorsah v 64. minuti dobil drugi rumeni karton.

Z dvema zadetkoma se je Diabate pridružil šestim igralcem, ki so na afriškem prvenstvu prav tako kot on dosegli skupno tri gole. Med njimi sta tudi Zambijca Chris Katongo in Emmanuel Mayuka ter Didier Drogba iz Slonokoščene obale, ki imajo v nedeljskem finalu priložnost svoj strelski izkupiček še izboljšati.

Gana je sicer igrala brez Asamoaha Gyana, ki je v polfinalu proti Zambiji zgrešil enajstmetrovko, ni pa bilo niti kaznovanih Johna Boyea in Dereka Boatenga. Kljub temu so Ganci bolje začeli in bili s poskusoma Seydouja Keitaja in Bakaya Traoreja blizu zadetku, a ko je bil vratar Adam Kwarasey v 23. minuti prepozno pri žogi, je njegovo napako takoj izkoristil Diabate.

V drugem polčasu so Ganci poskusili še s svežim napadalcem Sulleyjem Muntarijem, ki je tudi spravil žogo za hrbet vratarja Malija, toda sodniki so dosodili prepovedan položaj. Po izključitvi Vorsaha je Mali spet prevzel pobudo, dosegel še en gol, za konec pa je Jordan Ayew za Gano v 88. minuti namesto častnega gola zadel le okvir vrat.