23.11

2 leti, 7 mesecev

Thermometer Yellow 5,10

14

Hrvaška hrvaška nogometna reprezentanca slovenska nogometna reprezentanca Matjaž Kek Katar 2022 kvalifikacije za SP 2022 kvalifikacije za svetovno prvenstvo

Sreda, 8. 9. 2021, 23.11

KVALIFIKACIJE ZA SP 2022, 6. KROG

Italijani še popravili rekord, Angleži nič več stoodstotni

14

Hrvaška : Slovenija, kvalifikacije za SP 2022, Split, Jan Oblak, Jasmin Kurtić | Slovenci so klonili z 0:3. | Foto Grega Valančič/Sportida

Slovenci so klonili z 0:3.

Slovenska nogometna reprezentanca je na svoji šesti tekmi v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo 2022 v torek zabeležila tretji poraz. Varovanci Matjaža Keka so gostovali v Splitu in z 0:3 klonili proti Hrvaški. V sredo je Italija v skupini C s 5:0 odpihnila Litvo, Poljska je v zaključku srečanja v skupini I prišla do remija z Anglijo (1:1). Belgija je v gosteh z 1:0 premagala Belorusijo in ima v skupini E 16 točk, le še ena zmaga pa prvo reprezentanco svetovne lestvice loči od dokončnega nastopa na SP.

V sredo je bila med drugim na delu Italija, ki je v prejšnjem krogu remizirala s Švico (0:0) in postavila nov rekord, saj je bila že 36. neporažena. Niz neporaženosti so evropski prvaki nadaljevali tudi v 6. krogu kvalifikacij, v katerem so s kar 5:0 odpravili Litvo. Dva zadetka ob zmagi je prispeval Moise Kean.

Moise Kean je dosegel dva zadetka. | Foto: Reuters Moise Kean je dosegel dva zadetka. Foto: Reuters

Angleži, ki so bili poleg Danske do tega kroga še brez izgubljene točke, so v Varšavi remizirali s Poljsko. Angleže je v vodstvo v 72. minuti popeljal Harry Kane, v 92. minuti podaljška pa je točko na veselje domačih navijačev iztržil Damian Szymanski.

V skupini B je Španija v gosteh odpravila Kosovo z 2:0 in je po zadetkih Pabla Fornalsa (32.) in Ferrana Torresa (90.) s 13 točkami na čelu lestvice. Štiri točke zaostanka ima na drugem mestu Švedska, ki je po treh zmagah doživela prvi poraz. V skupini J je Nemčija na Islandiji zmagala s 4:0. Serge Gnabry (4.), Antonio Rüdiger (24.), Leroy Sane (57.) in Timo Werner (89.) so zadeli na stoti tekmi nemškega elfa v kvalifikacijah za SP. Nemčija je ob enem porazu prišla do šeste zmage in ima 15 točk.

Polom Slovencev v Splitu

Slovenska nogometna reprezentanca je v Splitu zabeležila najvišji poraz v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo 2022 doslej. Slovenci so na Poljudu izgubili z 0:3 in so bili v mlačni in pasivni predstavi brez kakršnekoli možnosti za uspeh. Kek je znova malce premešal začetno postavo. V osrčju obrambe je sicer spet mesto dobil Jaka Bijol, v zvezni vrsti so začeli Adam Gnezda Čerin, Jon Gorenc Stanković, Jasmin Kurtić in Sandi Lovrić, za najbolj napadalne naloge pa sta bila zadolžena povratnik po kazni Josip Iličić in Benjamn Šeško.

Slovenci so v Splitu želeli nastopiti na krilih prve medsebojne tekme v kvalifikacijah, ki jo je Kekova četa v Stožicah dobila z 1:0. Tokrat je bila slika povsem drugačna. Hrvaška je v 33. minuti prvič na srečanju kronala premoč, ki jo je imela praktično celotnih 90 minut. Prvenec v dresu Hrvaške je dosegel Marko Livaja. Po predložku je z glavo vratnico zatresel Mario Pašalić, odbito žogo pa je za hrbet nemočnega Oblaka z glavo poslal 28-letni nogometaš Hajduka. V prvem polčasu je Slovenijo pred katastrofo reševal izjemni Jan Oblak, ki je nekajkrat odlično posredoval.

Jan Oblak je bil trikrat premagan, a si kot eden redkih slovenskih nogometašev zasluži pozitivno oceno za svojo predstavo. | Foto: Grega Valančič/Sportida Jan Oblak je bil trikrat premagan, a si kot eden redkih slovenskih nogometašev zasluži pozitivno oceno za svojo predstavo. Foto: Grega Valančič/Sportida

Gostitelji so v 66. minuti podvojili vodstvo. Izjemno je znova preigraval Ivan Perišić, ki je nato podal pred vrata Jana Oblaka, kjer je sam ostal Mario Pašalić in povišal vodstvo. Piko na i je zmagi Hrvaške v 94. minuti postavil rezervist Nikola Vlašić. Tekma Hrvaške in Slovenije je bila sicer enajsta medsebojna – Slovenija ima še vedno le eno zmago ter sedem porazov ob treh remijih.

Oktobra Slovenijo čakata še gostovanje na Malti in domač obračun z Rusijo, novembra pa še gostovanje na Slovaškem in domača tekma s Ciprom.

V skupini H sta istočasno kot tekma v Splitu na sporedu še dve tekmi. V Otkritie Areni v Rusiji so domačini z 2:0 odpravili Malto, v Bratislavi na Tehelné pole pa so Slovaki z enakim izidom ugnali Ciper.

navijači
Sportal Necepljene navijače bolj udari po denarnici

Po šestih krogih imata na vrhu skupine H zdaj Hrvaška in Rusija po trinajst točk, na tretjem mestu je po zmagi Slovenijo prehitela Slovaška, ki je zdaj pri devetih točkah, Slovenija jih ima na četrtem mestu sedem. Malta in Ciper jih imata po štiri. Hrvaška, svetovna podprvakinja, je sicer 18. na lestvici Mednarodne nogometne zveze, Slovenija pa 66.

Nizozemci z najvišjo zmago, Danci še naprej stoodstotni

Na torkovih tekmah je najvišjo zmago dneva slavila Nizozemska, ki je v derbiju skupine G premagala Turčijo kar s 6:1. Hat-trick je dosegel Memphis Depay, do tega kroga vodilna ekipa v skupini pa je častni zadetek dosegla šele v sodnikovem podaljšku. Nizozemska je s tremi točkami prevzela vodstvo v skupini (13), na drugo pozicijo je skočila Norveška, ki je pričakovano nadigrala Gibraltar – tri zadetke je dosegel Erling Braut Haaland – in ima prav tako 13 točk, Turčija pa je zdaj tretja z enajstimi točkami.

Memphis Depay je dosegel tri zadetke. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Memphis Depay je dosegel tri zadetke. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Edina ekipa s stoodstotnim izkupičkom v evropskih kvalifikacijah je še Danska, ki je v skupini F do tega kroga drugouvrščeni Izrael ugnala kar s 5:0. Danska v šestih tekmah še ni prejela zadetka, je pa na drugi strani že 22-krat zatresla mrežo tekmecev.

Zanesljivi zmagi so dosegli tudi Francozi in Portugalci, ki vodijo v svojih skupinah. Svetovni prvaki so doma z dvema zadetkoma Antoineja Griezmanna premagali Finsko, evropski prvaki iz 2016 pa so brez prvega zvezdnika Cristiana Ronalda zmagali na gostovanju pri Azerbajdžanu.

Neposredno v Katar le zmagovalec skupine

Zmagovalci skupin se bodo neposredno uvrstili na SP, drugouvrščene ekipe čakajo dodatne kvalifikacije. Tem se bosta pridružili še dve najboljši ekipi, zmagovalki skupin iz lige narodov, ki se ne bosta že neposredno uvrstili na SP ali v dodatne kvalifikacije. Po tej poti se lahko z nekaj sreče v dodatne kvalifikacije zavihti tudi Slovenija, ki je lani v ligi narodov slavila v svoji skupini.

Hrvaška Madžarska 2019 Poljud Split
Sportal Zgodovinski podvig v Splitu, Slovencem čestitala še Torcida!

Grčija : Švedska 2:1 (0:0)
Bakasetas 62., Pavlidis 78.; Quaison 80.

Italija : Litva 5:0 (4:0)
Kean 11., 29., Utkus 14./ag, Raspadori 24., Di Lorenzo 54.

Skupina D:
Bosna in Hercegovina : Kazahstan 2:2 (0:0)
Pjanić 74./11m, Menalo 86.; Kuat 52., Zaynutdinov 90.+5.

Danska : Izrael 5:0 (3:0)
Poulsen 28., Kjaer 31., Skov Olsen 41., Delaney 58., Cornelius 90.+1.

Nizozemska : Turčija 6:1 (3:0)
Klaassen 1., Depay 16., 38./11m, 54., Til 80., Malen 90.; Under 90.+2. R.K.: Soyuncu 44./Turčija.

Norveška : Gibraltar 5:1 (3:1)
Thorstvedt 23., Haaland 27., 39., 90.+1, Sorloth 59.; Styche 43.

Albanija : San Marino 5:0 (1:0)
Manaj 32., Laci 58., Broja 61., Hysaj 68., Uzuni 80.

Islandija : Nemčija 0:4 (0:2)
Gnabry 4., Rüdiger 23., Sane 56., Werner 89.

Konec tekme. Hrvaška je zmagala s 3:0.

94. minuta: Hrvaška je zadela še v tretje. Piko na i je domači zmagi z zadetkom z glavo po podaji Mislava Oršića postavil rezervist Nikola Vlašić.

88. minuta: Matjaž Kek je opravil še zadnjo menjavo. Luka Zahović je zamenjal Petra Stojanovića. Za Zahovića so to prve minute v tem ciklu kvalifikacij.

82. minuta: Hrvati so spet pletli mrežo okoli slovenskega gola. Jan Oblak je bil že premagan, a hrvaški napad ni našel poti do gola.

GOOOL! Hrvaška je v 66. minuti podvojila vodstvo. Izjemno je znova preigraval Ivan Perišić, ki je nato podal pred vrata Jana Oblaka, kjer je sam ostal Mario Pašalić, ki mu potem ni bilo težko zadeti.

65. minuta: Kek bo poskušal igro Slovenije poživiti še s tremi menjavami. Namesto Benjamina Šeška je v igro vstopil Andraž Šporar, Nejc Skubic je zamenjal Jona Gorenca Stankovića, Mario Jurčević pa Jureta Balkovca.

54. minuta: Matjaž Kek se je odločil za prvo menjavo Namesto Josipa Iličića je v igro vstopil Jan Mlakar.

Začetek drugih 45 minut v Splitu. Bodo Slovenci našli pot do gola Hrvaške?

Konec prvega polčasa. Hrvaška se je na odmor podala z vodstvom 1:0. Gostitelji so imeli v prvem polčasu premoč v posesti žoge (61:39), osemkrat so streljali v okvir vrat Slovenije, medtem ko so varovanci Matjaža Keka poskusili le enkrat.

43. minuta: z izjemno samostojno akcijo in preigravanjem je najprej poskusil Andrej Kramarić, a je višje vodstvo Hrvaške znova preprečil Oblak. Takoj zatem so se v protinapadu znašli slovenski nogometaši, predložek pred vrata je poslal Sandi Lovrić, nato pa se je sam pred vratarjem Hrvaške Ivico Ivušićem znašel Benjamin Šeško, a je bil za las prekratek.

34. minuta: takoj po zadetku Hrvaške je z močnim strelom poskusil Jasmin Kurtić, a je njegov poskus mimo desne vratnice gola Hrvaške. Slovenija še naprej ostaja brez poskusa v okvir vrat nasprotnika.

GOOOL! Hrvaška je v 33. minuti kronala premoč. Prvenec v dresu Hrvaške je dosegel Marko Livaja. Po predložku je z glavo vratnico zatresel Mario Pašalić, odbito žogo pa je za hrbet nemočnega Oblaka z glavo poslal 28-letni nogometaš Hajduka.

Hrvaška : Slovenija, kvalifikacije za SP 2022, Split | Foto: Grega Valančič/Sportida Foto: Grega Valančič/Sportida

29. minuta: zopet je bil v akciji Marko Livaja, ki je poskusil s strelom zunaj kazenskega prostora. Še enkrat se je po izjemno močnem poskusu z obrambo izkazal Oblak.

25. minuta: nova velikanska priložnost za Hrvate. Marko Livaja je že izigral Oblaka in se sam znašel pred praznim golom Slovenije, a je bila žoga za malenkost prehitra in je končala v gol avtu. Ostaja 0:0.

20. minuta: najlepša priložnost na tekmi! Po predložku Borne Barišića je do strela v kazenskem prostoru prišel Andrej Kramarić, a se je z izjemno obrambo izkazal Oblak. Slovenci so še naprej brez strela v okvir vrat Hrvaške.

10. minuta: ufff, kako je bilo zdaj vroče pred vrati Jana Oblaka. Hrvati so pletli mrežo okoli slovenskega gola, na koncu je razčistil Jon Gorenc Stanković.

6. minuta: Hrvati pričakovano še naprej pritiskajo na vrata Slovenije. Zdaj je do ugodnega poskusa z glavo prišel Mario Pašalić, a je bil Oblak znova na mestu.

1. minuta: Hrvati so si že priigrali prvo priložnost, do strela v kazenskem prostoru je prišel zvezdnik Interja Ivan Perišić, a Jan Oblak z njegovim poskusom ni imel veliko dela.

Začetek tekme na Poljudu. S sredine so krenili slovenski nogometaši. Srečanje v Splitu spremlja okoli 16.200 navijačev.

Začetni postavi obeh ekip. V ekipi Slovenije sta mesto v prvi enajsterici dobila Adam Gnezda Čerin ter Jon Gorenc Stanković.