22.05

Srečko Katanec Vedad Ibišević Edin Džeko

Sreda, 6. 2. 2013, 22.05

Katanec: Nisem nezadovoljen, še zdaleč ne

Čeprav je ob debiju v drugem selektorskem mandatu na klopi Slovenije visoko izgubil pred domačimi navijači, daleč od tega, da je bil Srečko Katanec nezadovoljen.

''Bosna in Hercegovina je zasluženo zmagala, to je jasno. Gostje so pokazali, zakaj jih tako zelo cenim. Iz nekaj priložnosti so zabili tri gole, mi smo jih imeli več, a nismo zadeli. To je pač nogomet. Nisem pa razočaran, še zdaleč ne. Videl sem marsikaj dobrega,'' so bile prve besede, ki jih je po porazu z 0:3 proti Bosni in Hercegovini v Stožicah izgovoril selektor Slovenije Srečko Katanec, ki je na novinarsko konferenco prišel s skorajda polurno zamudo. ''Počakal sem fante, da se stuširajo. Potem smo se na kratko pogovorili, zaželel sem jim srečno pot v svoje klube, pozdravili smo se. Povsem normalno, nič takšnega,'' je zamudo obrazložil med navijači zelo priljubljeni trener in dodal: ''Fantom sem čestital za nekatere stvari, ki so jih pokazali. Nekaj je bilo tudi slabih. Predvsem prevzemanje odgovornosti tako v fazi obrambe kot tudi napada je tisto, kar me moti. Goli, ki smo jih dobili, so posledica navad, ki so jih igralci prinesli iz klubov. Če stojiš pol metra od igralcev, kot so Edin Džeko, Miralem Pjanić, Vedad Ibišević in še kdo, potem je jasno, da se ne bo končalo dobro. Namesto, da bi stali ob njih, so zakrivali našega vratarja. Potem je seveda jasno, da dobiš gol. Velemojstri, kot so vsi našteti, takšna darila znajo izkoristiti. Tako pač je. Opravili smo le dva treninga, tako da sem nekaj takega pričakoval. Nič me ni presenetilo. Rene Krhin in Goran Cvijanović, ki sta igrala v prvem polčasu, imata skupno odigranih šele nekaj tekem v izbrani vrsti, eden drugega nista vajena. Rabimo čas in izkušnje. Sem pa vseeno zadovoljen s tem, kar sem videl. Vse še zdaleč ni bilo tako slabo, kot se morda zdi na prvi pogled,'' je še povedal trener, ki je Slovenijo pred dobrim desetletjem popeljal na evropsko in potem še na svetovno prvenstvo.

Rezultat ga ne zanima

In kaj je tisto, s čimer je najbolj zadovoljen? ''Videl sem veliko lepih akcij. Pokazali smo, da smo lahko nevarni. Če bi pri izidu 0:0, ko smo imeli stoodstotno priložnost, zadeli, bi verjetno gledali povsem drugačno tekmo. V prvem polčasu, če izvzamemo prve dve, tri minute, smo bili vse do zadetka, ki smo ga prejeli, dokaj dobri. Tudi v drugem smo igrali dobro, po bokih smo kar nekajkrat prodrli proti nasprotnikovem golu, bili smo nevarni. Nisem nezadovoljen. Že pred tekmo sem povedal, da me tokrat rezultat ne zanima. Rezultat bo pomemben na naslednjih tekmah, ko se bomo borili za kvalifikacijske točke,'' je razložil selektor, ki si do marčevske tekme proti Islandiji v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo 2014 želi predvsem, da bi bilo med reprezentanti čim manj poškodb in da bi v klubih igrali čim bolj redno. ''Do Islandije upam, da bodo nekateri igralci, kot je Valter Birsa, igrali čim več. Da bodo na zbor prišli v dobri formi, saj so za nas zelo pomembni,'' je razkril želje in se v nadaljevanju dotaknil tekme proti Islandiji pred domačimi navijači, ko bo zmaga nuja.

''To bo povsem drugačna tekma od današnje. Bosna in Hercegovina napada in s tem pušča kar nekaj prostora nasprotniku, proti Islandiji bo priložnosti najverjetneje manj. To bo povsem drugačna tekma. Danes smo igrali s tremi branilci, proti Islandcem bomo morda tudi s štirimi. Bomo videli. Sicer pa sistem tako ali tako ni preveč pomemben. Tudi danes bi lahko v sekundi spremenili formacijo,'' je še povedal selektor, ki o posameznikih ni želel govoriti, jasno pa je, da proti Islandcem ne bo mogel računati na Andraža Kirma, ki je bil tokrat med najboljšimi v slovenski vrsti, in Josipa Iličića, ki proti Bosni in Hercegovini zaradi poškodbe ni igral. Oba sta kaznovana. Izostanek slednjega ne bi smel predstavljati prevelik problem, čeprav bi bil proti Islandiji, ko bomo napadli od prve minute, še kako dobrodošel, medtem ko je vprašanje, kdo bo nadomestil Kirma. Ta je tudi proti Bosni in Hercegovini igral od prve do zadnje minute, čeprav selektor na naslednji tekmi ne bo mogel računati nanj, kar le dodatno potrjuje, da bo tudi pod Katančevim vodstvom eden izmed tistih, brez katerih selektor ne bo mogel.