Četrtek, 5. 10. 2017, 23.00
7 let, 1 mesec
Harry Kane
Hurikan, ki je odpihnil Slovence
Harry Kane je angleški nogometaš, ki so se ga v slovenskem taboru pred četrtkovo tekmo kvalifikacij za svetovno prvenstvo na Wembleyju v Londonu najbolj bali. Upravičeno. Golgeter Tottenhama je najbolj učinkovit strelec lige prvakov in v zadnjem času zadeva kot za stavo. Odločil je tudi tokrat. Kakšna je bila pot tega 24-letnega napadalca, zaradi katerega so Angleži spet začeli verjeti v svojo nogometno reprezentanco?
Fant, na katerega bodo v nogometu v prihodnosti stavili Angleži, je danes ikona Tottenhama, a ko je bil še otrok, je sanjal o tem, da bi tak status nekoč užival pri navijačih svojega velikega mestnega tekmeca Arsenala. To bi se lahko zgodilo, a pred 16 leti so tamkajšnji strokovnjaki presodili, da ni dovolj nadarjen.
Harry Kane oziroma Hurikan, kot ga z izpeljanko njegovega imena in priimka kličejo navijači, je bil eno leto član podmladka Arsenala, a se mu ni uspelo prebiti čez sito tamkajšnje selekcije, zato je srečo začel iskati drugje. Najprej pri Watfordu. Tudi tam se ni izšlo, potem se je, star 11 let, preselil k Tottenhamu.
Na White Hart Lanu oziroma takrat še v njegovi okolici je začel pisati zgodbo, o kateri danes govorijo vsi. Vztrajen in marljiv je bil, čeprav dvomov na njegovi nogometni poti nikoli ni manjkalo, a v zadnjih treh letih je začel pobirati sadove trdega dela. Da je prišel do tega, je moral preskočiti marsikatero oviro. Čeprav je v mlajših selekcijah zadeval pogosto, je med člani Tottenhama priložnost dočakal razmeroma pozno.
Selili so ga iz kluba v klub
Pri Millwallu je opozoril nase. Z White Hart Lana so ga leta 2011 najprej posodili k Leyton Orientu, ki je takrat igral v drugi ligi. Pri 18 letih se je začel prebijati na člansko raven in se dobro znašel. Na 18 tekmah je zadel petkrat. Sezono za tem je debitiral v majici Tottenhama in v evropski ligi zbral šest nastopov. Dočakal je tudi prvi zadetek, a igral je le v Evropi. V prvenstvu, ki je v Angliji seveda najpomembnejše, ni odigral niti minute, zato se je pozimi na pot dokazovanja spet odpravil drugam.
Odšel je v drugo ligo k Millwallu. Do konca sezone je zanj v vseh tekmovanjih zbral 27 nastopov in zabil devet golov. Tudi to ni bilo dovolj, da bi v Londonu dočakal pravo priložnost. Sezono je resda začel kot član Tottenhama, z njim poleti odšel na turnejo v ZDA in tam na eni izmed tekem zabil tri gole. Avgusta 2012 je dočakal prvenstveni debi, na igrišče je seveda prišel s klopi, a potem dočakal usodo, ki se je takrat že ponavljala.
"Odhajaš drugam, kjer se boš kalil. Trudi se, verjemi vase in uspeh bo prišel," je takrat 19-letnemu nogometašu nekaj običajih floskul ob koncu poletja v svoji pisarni navrgel Andre-Villas Boas, takratni trener Tottenhama. Kane je že od nekdaj s tribun občudoval asa Tottenhama Teddyja Sheringhama in upal, da bo imel nekoč v Tottenhamu tudi on vsaj približno pomembno vlogo, a odšel je v Norwich City. Tolažil se je vsaj s tem, da bo igral v elitni premier ligi.
Preberite še:
- Opravičil se je in na "afero Twitter" hitro pozabil
- Mame in otroci zaželeli srečo Katančevi četi
- Boštjan Cesar: Nikoli se nisem nikogar bal
- Odlična novica za Slovenijo, ki prihaja iz Londona
- Začetek ekspresne misije nemogoče
Priložnost je dočakal, ko je odšel Portugalec
Za Tottenham je debitiral z 18 leti. V Norwichu ni našel sreče. Hitro se je poškodoval in zbral le pet nastopov, zato je pozimi odšel drugam. K Leicester Cityju, ki je takrat igral v drugi ligi.
Tam je do konca sezone odigral 15 tekem v vseh tekmovanjih in se dvakrat vpisal med strelce. Po koncu sezone se je spet vrnitev v Tottenham, kjer ga je čakala nepričakovana novica.
"Ostal boš pri nas," so pred začetkom sezone razveselili napadalca, ki je ravno zapustil najstniška leta.
Pod vodstvom Villas-Boasa prave priložnosti ni dobil, a Portugalec je moral zaradi slabih rezultatov konec leta 2013 zapustiti dobro plačano službo. Nasledil ga je Tim Sherwood, ki je poskrbel, da je mladenič prvič dočakal pravo priložnost in zadel v polno.
V dveh aprilskih tednih tistega leta je Kane na treh prvenstvenih tekmah zadel trikrat. Najprej pri zmagi nad Sunderlandom, proti kateremu se je izkazal tudi s podajo, potem še pri remiju z West Bromwichem in pri zmagi nad Fulhamom.
Sezono, ki se je za Tottenham končala dokaj dobro, je končal z 19 nastopi v vseh tekmovanjih – dva je vpisal tudi v četrtfinalu evropske lige, ko je ogrožal vrata Jana Oblaka, ki je bil takrat še pri lizbonski Benfici – in zabil štiri gole. Dvakrat je tudi podal. Dovolj, da so mu nadrejeni ponudili novo pogodbo. Poleti 2014 je Tottenhamu obljubil zvestobo do leta 2020.
Argentinec ga je izstrelil med zvezde
Mauricio Pochettino ga obožuje. Na klopi Tottenhama je bil medtem že Mauricio Pochettino in v novo sezono je krenil nasmejan kot še nikoli. Na njenem začetku je vidnejšo vlogo igral le v Evropi in v pokalnih tekmovanjih, kot je v Angliji v navadi pri nogometaših, ki niso v pomembnejših trenerjevih načrtih. Zadeval je kot za stavo, podajal prav tako. V šestih tekmah evropske lige, ki jih je začel v prvi postavi, je zadel kar sedemkrat.
Kljub temu je v prvenstvu dobival bolj malo priložnosti. Navijači so pritiskali na trenerja, mediji prav tako, a Kane je ostal miren in se jim pri tem početju ni pridružil. "Trener najbolje ve, kaj je dobro za ekipo. Niti najmanj se ne pritožujem. Zadovoljen sem," je sporočil pozno jeseni pred tremi leti, ko si je že pošteno utrl pot, po kateri hodi v zadnjih letih.
Potem je prišla prvenstvena tekma proti Aston Villi v začetku novembra 2014 v Birminghamu, kjer je na igrišče prišel s klopi in zadel za zmago z 2:1. Kot se je izkazalo pozneje, je bila to točka preloma.
Na naslednji tekmi je prvič zaigral v začetni enajsterici, a je Tottenham doma nepričakovano izgubil proti Stoke Cityju z 1:2. Kljub temu Argentinec na klopi Londončanov, kot se to pogosto zgodi, bremena poraza ni naložil najmlajšemu. Tudi na naslednji tekmi je mladega asa postavil na igrišče od prve minute in zadel v polno.
Dvakrat zapored je postal najboljši strelec angleške premier lige. To je do zdaj uspelo le petim.
S številko 10 na hrbtu želi postati legenda kluba
V začetku leta 2015 je začel zadevati v seriji in sezono končal s kar 31 goli v 51 nastopih. Kar sedemkrat se je med strelce vpisal v ligi Europa. Tottenham je bil tam daleč od naslova, podobno velja tudi za domačo premier ligo. Končal jo je na petem mestu. Veliko bližje lovorike je bil v ligaškem pokalu, izgubil je šele v finalu proti Chelseaju.
Dokončno potrditev je Kane dočakal v sezoni 2015/16. Tottenham sta takrat zapustila napadalca Emmanuel Adebayor in Roberto Soldado. Nasledil je številko 10 na dresu in z njo v rokah sporočil: "Želim postati legenda kluba!"
Obljubo je vzel zelo resno in do konca sezone v prvenstvu zabil kar 25 golov. Postal je najboljši strelec angleške premier lige, v kateri je bil Tottenham ob koncu na tretjem mestu.
V tej sezoni zadeva kot za stavo. Dosegel je že 13 zadetkov v klubu in reprezentanci.
Še drugič zapored je postal najboljši strelec lige
Še mesto višje so Londončani na domačih tleh skočili sezono za tem, ko so bili nekaj časa celo v igri za naslov prvaka, na katerega čakajo že več kot pol stoletja. Nazadnje so bili prvaki leta 1961. Kane je bil njihov junak. S kar 29 goli na 30 tekmah je bil še drugič zapored najboljši strelec lige. Skupaj je za Tottenham v vseh tekmovanjih dosegel kar 35 golov.
Navijači so se v zadnjih letih seveda bali, da bodo na vrata potrkali bogati kupci in ga odpeljali drugam. Nekam, kjer se bo potegoval za najpomembnejše lovorike, a sam je že večkrat dejal, da se ne bi pritoževal, če bi v Tottenhamu ostal do konca nogometne poti. Da misli resno, je potrdil s podaljšanjem pogodbe do leta 2022, na katero se je podpisal decembra lani.
Mesec, kot ga ni bilo že dolgo časa
Da se ne namerava ustavljati in utegne biti še boljši, kaže v tej sezoni. Začel jo je sijajno. Na prvih treh tekmah sicer ni zadel, a nato eksplodiral. Do zdaj je dosegel šest golov v prvenstvu in kar pet na vsega dveh tekmah v ligi prvakov. Statistika, s katero se lahko primerjata le Lionel Messi in Cristiano Ronaldo. V septembru je dosegel kar 13 golov. Enajst v majici Tottenhama in dva za Anglijo.
V reprezentanci je nasledil Wayna Rooneyja, ki je s 53 goli rekorder Anglije.
Za prvi gol v reprezentanci je potreboval pičli dve minuti
Lahko bi igral tudi za Irsko, saj od tam prihaja njegov oče, a je že od nekdaj govoril, da bi rad nastopal samo za Anglijo. V njenem dresu je pod vodstvom nekdanjega selektorja Roya Hodgsona debitiral marca 2015 na tekmi kvalifikacij za evropsko prvenstvo 2016 proti Litvi (4:0) in za prvi gol v reprezentanci potreboval vsega dve minuti.
Od takrat za Anglijo igra redno, nastopil je tudi na lanskem evropskem prvenstvu v Franciji, kjer pa se mu ni uspelo vpisati med strelce. Kljub temu je v 21 tekmah za Anglijo zabil že deset golov. Pet na zadnjih štirih tekmah, ki jih je odigral.
Veliko veselje po tem, ko je v 93. minuti spravil žogo za hrbet Jana Oblaka.
Kralj je mrtev, živel kralj
Pri 24 letih ima dovolj časa, da ujame rekorderja Wayna Rooneyja, dolgoletnega napadalca Anglije in njenega nekdanjega kapetana. Ta se je od izbrane vrste s 53 goli poslovil pred kratkim in žezlo predal v roke napadalca, ki je v četrtek vročo septembrsko strelsko formo uspešno prenesel v oktober in spet zadel. Vso tekmo ga ni bilo videti, potem je v 93. minuti pokazal in dokazal, zakaj ga kličejo hurikan.
5