Sreda,
30. 9. 2015,
14.36

Osveženo pred

2 meseca, 2 tedna

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

advertorial adidas maraton tek trening

Sreda, 30. 9. 2015, 14.36

2 meseca, 2 tedna

Vedno lahko še izboljšate svoj tekaški rezultat

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 3

Tudi če ste izkušen tekač, imate z izbiro pravih treningov še ogromno možnosti, da izboljšate svoj tekaški rezultat. Veliko je seveda odvisno tudi od prave prehrane in izbire tekaškega copata.

Naredite vse, da bi bili rezultati še boljši?

Vsak tekač ima pred sabo cilj, da bi bil še hitrejši in še bolj vzdržljiv. Na srečo so za to vedno možnosti, le pravilno se je treba lotiti poti do cilja.

 

Kako trenirati za kar najboljše tekaške rezultate

Želite teči hitreje, medtem ko porabite manj energije? Za vas imamo nekaj predlogov, kako trenirati, da boste postali bolj učinkovit tekač.

Različno intenzivni treningi

Kar najboljšo tekaško vzdržljivost boste dosegli, če boste na tedenski ravni spreminjali treninge tako, da bodo ti različno intenzivni. Kako? V enem tednu opravite tri različne tekaške treninge: eden naj bo kratek in zelo intenziven, drugi nekoliko daljši z malce počasnejšim ritmom, tretji pa še daljši, ko tečete zelo počasi. Te treninge enakomerno porazdelite med dnevi, tako da dva zaporedna dneva ne bosta enaka, ne pozabite pa niti na kakšen dan počitka.

 

Tek v hrib

Če boste teku po ravnini dodali občasen tek v klanec, boste vidno izboljšali svoj tekaški rezultat. Za vaše telo bo to namreč nov izziv, na katerega se bo moralo privaditi, s tem pa boste še izboljšali aerobno zmogljivost ter okrepili mišice na nogah. Tega vam ni treba početi vsak dan, za začetek si postavite cilj, da ne mine teden, ko ne bi vsaj enkrat ali dvakrat tekli v hrib.

Sprint

Sploh kdaj poskušate teči tako hitro, kot zares zmorete? Pri tem se ne boste le zabavali in premikali meja svojega telesa, ampak boste na ta način močno izboljšali svojo kondicijo. Kakšen dan se odpravite na stezo in kombinirajte sprint ter lahkoten tek. Določite si časovne intervale in se jih poskušajte čim bolj držati. Dodatna prednost tega je, da se boste po treningu počutili odlično, saj tovrstni treningi zelo dobro vplivajo na razpoloženje.

Okrepite trup

Pri teku ni vse le v nogah. Za boljše rezultate bi bilo pametno razmisliti tudi o krepitvi trupa. Zakaj? Če boste okrepili trebušne mišice, boste dejansko izboljšali tekaški rezultat, saj vam bo trup pomagal pri prenašanju napora in ne bo vse breme le na nogah. Kako se lotiti teh vaj? Zelo preprosto; vzemite si nekaj časa doma, lahko tudi med gledanjem televizije, in naredite nekaj klasičnih trebušnjakov ali vse bolj priljubljenega "plankinga".

Poskoki

Da boste izboljšali gibljivost in moč v nogah, je priporočljivo delati treninge poskokov. Predse namestite klopco ali višji zaboj (pazite, da bo stabilen) ter počasi skačite nanj in dol z njega. To poskušajte početi vsaj pet minut, dvakrat na teden, ko se navadite, pa lahko podaljšate čas poskakovanja ali dodate še kakšen dan takšnega treninga.

Bodite dosledni

Ključ do uspeha v kateremkoli športu je doslednost. Razumljivo je, da ste kakšen dan še posebej utrujeni, a za dobre rezultate bo treba čez to. Dobri športni rezultati so namreč doseženi v daljšem časovnem obdobju. Kakšen dan ali dva za počitek sta seveda dobrodošla, a to bo več kot dovolj. Sicer je najbolje, da aktivni ostanete skozi vse leto, ne le v času maratonov ali drugih tekaških preizkušenj.

 

Še nekaj o prehrani …

Pri nobenem športniku ne gre brez pravilne izbire prehrane. Kakovostna prehrana mora tekaču omogočiti, da telo oskrbi z vsemi potrebnimi hranili. Hrana mora biti uravnotežena in mora vsebovati pravilno razmerje hranilnih snovi, tj. ogljikovih hidratov, beljakovin in maščob. Pazite, da zaužijete tudi dovolj vitaminov in mineralov.

Športnik naj se nikar ne loti drastičnih diet, saj bo s tem sestradal telo in posledično slabo vplival na svojo tekaško formo.

 

Ne pozabite spiti dovolj tekočine!

… in nujni kakovostni opremi

Zelo pomemben del tekaškega treninga in tekmovanj je kakovostna obutev. Pri teku namreč precej obremenimo sklepe, prava obutev pa nam jih pomaga zaščititi. Zato naj bo vsak tekač pri izbiri tekaške obutve še posebej pozoren, saj nihče ne želi poškodbe zaradi neprimernega športnega copata.

 

Kakšen tekaški copat izbrati?

Izberite lahek čevelj z optimalnim prileganjem, mrežastim delom, ki se razteza v štiri smeri, ter ima boost peno za najboljše blaženje in vračanje energije. Za kar najboljše udobje in zaščito noge izberite športne copate adidas ultra boost.