Četrtek,
11. 9. 2014,
14.41

Osveženo pred

7 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Vuelta Vuelta

Četrtek, 11. 9. 2014, 14.41

7 let, 2 meseca

Slovenec, ki masira enega največjih kolesarskih zvezdnikov

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Nekdanji kolesar kranjske Save David Rožman je maser v eni najuspešnejših in finančno najmočnejših kolesarskih ekip. Pri Skyu skrbi za njenega prvega moža Chrisa Frooma.

V šali bi lahko dejali, da je britanska kolesarska ekipa Sky skoraj na pol slovensko obarvana. V njenih vrstah so namreč kar štirje Slovenci. Poleg Rožmana so tam še športni terapevt Marko Džalo ter mehanika Igor Turk in Filip Tišma. Vsi štirje so z ekipo trenutno na zadnji tritedenski etapni dirki v tej sezoni, Dirki po Španije, ki se bo v nedeljo sklenila v znanem romarskem središču Santiago de Compostella. V kolesarskih krogih so izredno cenjeni. Kako cenjeni, priča tudi podatek, da je bil prav Rožman tisti, ki mu je Froome na lanski francoski pentlji podaril prvo rumeno majico, ki jo je privozil na dirki.

Navijači podpirajo vso kolesarsko karavano

Kljub velikemu številu zvezdniških imen, od Contadorja, Frooma, Valverdeja, do Quintane (ki je zaradi poškodbe že odpotoval domov), pa se Dirka po Španiji nikakor ne more primerjati s prestižem in pompom, ki ga prinaša Dirka po Franciji.

"V primerjavi s Tourom je na Vuelti, kot bi bili na počitnicah. Razen tega, da imamo delovne obveznosti pozno v noč, je velika razlika tako za kolesarje kot tudi za nas. Ni takega navala medijev, tudi navijačev je bistveno manj. Ob cesti se pojavijo šele zadnjih 20 kilometrov etape. Tudi tukaj se sicer najdejo 'bumbarji', ki sredi ceste snemajo selfieje in ovirajo kolesarje, a na splošno so precej bolj kulturni. Tudi oni tečejo s kolesarji, ampak če jim rečeš, naj se ustavijo, se tega tudi držijo. Izredno dobrodušni so in navijajo za vse, še zdaleč ne samo za njihovega Contadorja."

Kolesarje je v prvem tednu ovirala neznosna vročina, živo srebro se je povzpelo tudi nad 35 stopinj Celzija, zdaj pa se je stanje umirilo. "Prijetno je, temperature se gibljejo okrog 25 stopinj Celzija."

Od jutra do večera

Povprečni dan osebja v profesionalnih kolesarskih ekipah se začne okrog 7. ure zjutraj. Do 7.30 pozajtrkujejo, potem se preselijo na ekipni avtobus, kjer nas čakajo različne naloge. Nekateri skrbijo za bidone, drugi pripravljajo riževe "torte" za kolesarje. Bedijo dolgo v noč. Zvečer jih čakajo masaže, pozna večerja in sestanki pred novo etapo. Pred polnočjo nikoli ne zatisnejo očesa. Rožman zunaj slovenskih meja letno preživi kar od 180 do 220 dni.

Rožman večinoma skrbi za prvega moža ekipe Sky Chrisa Frooma in Avstralca Richieja Porteja, ki je po odstopu Frooma z letošnje Dirke po Franciji prevzel prvo mesto v ekipi, na Vuelti pa ima poleg Frooma pod svojim okriljem še Britanca Petra Kennaugha.

Na masažni mizi od "bedarij" do taktike

Pogovori na masažni mizi so različni. "Od bedarij do taktike za prihodnji dan," pravi Rožman. "Bolj ali manj pa je pomembno le to, da se kolesar sprosti. Tako kot bi se, če bi šel s kom na pivo."

Pretepi med dirko očitno niso redkost

Razumljivo je, da je v preteklih dneh beseda nanesla tudi na kolesarski pretep, ki je med 16. etapo Vuelte izbruhnil med Italijanom Gianluco Brambillo in Rusom Ivanom Rovnim. A menda to sploh ni bil edini pretepaški vložek na dirki.

"Podobno se je zgodilo že dan prej. Španec Joaquin Rodriguez je enega naših kolesarjev, ki je sicer nekdanji boksar, kar med dirko mahnil po nosu. Naš kolesar se na provokacijo ni odzval, mu je pa namignil, da se bo oglasil po dirki. Da poravnata račune. No, Rodriguez se je hitro pokesal, obiskal vse naše fante in se opravičil, pa še njihov menedžer je storil enako," se je spominjal slovenski maser zlatih rok.

Katastrofalna sezona za Sky

Rožman priznava, da je razpoloženje v ekipi precej odvisno od trenutnega rezultata njihovih bojevnikov na trasi. "Rezultat precej vpliva na razpoloženje. Če gre našim kolesarjem dobro od nog, je tudi klima v ekipi precej boljša. Saj ni treba, da zmagamo na vseh dirkah, ampak letošnja sezona je za Sky prava katastrofa. Če nas ne pestijo padci, nas zdela vreme, zdaj res že verjamemo, da se nas drži smola," pravi Rožman.

Pičlo upanje na zmago

Njihov glavni adut Chris Froome, ki mu na Vuelti po odstopu z Dirke po Franciji, kjer je veljal za glavnega favorita za ubranitev lanskega naslova, vsekakor ne manjka motivacije, je v skupnem seštevku trenutno na 3. mestu, a ima z minuto in 39 sekundami zaostanka za vodilnim španskim matadorjem Albertom Contadorjem bolj malo upanja na končno zmago. Ali pač?

"Upanje vedno obstaja, a realno gledano ima Froomy zelo malo možnosti. 1:39 je precejšen zaostanek. Sicer se vidi, da je vsak dan boljši, kar je odlično, še posebej če vemo, da je imel pred dvema mesecema poškodovani obe roki, a je skoraj nemogoče, da bi se zavihtel povsem na vrh. Upanje pa seveda ostaja. Lahko se zgodi še marsikaj, tudi padci, svoje lahko opravi tudi veter."

Kolesarski nomadi

Selitve so sestavni del kolesrskega vsakdana. Vsak dan drug hotel. "Ta del je precej naporen, hotele menjamo kot za šalo. Zanimivo je, da se pri Skyu držijo posebnega principa. Vsako noč spijo na istem jogiju z isto posteljnino in istim vlažilcem zraka. Vse mora biti natanko tako, kot imajo doma. Vse za optimalen počitek," opisuje Rožman, ki na leto zamenja od 120 do 150 hotelov.

Pogodba se mu izteče konec prihodnjega leta, nato pa upa na podpis tako imenovanega "rolling contracta", ki se podaljšuje samodejno. Čim več časa pa si želi preživeti z družino. Doma ga namreč nestrpno čakata sin Kris in žena Manja, ki pričakuje drugorojenca.