Dirka po Franciji Peter Sagan

Nedelja, 3. 7. 2016, 17.42

Dirka po Franciji, 2. etapa

Sagan prvič v karieri v rumeni majici vodilnega na Touru

Svetovni prvak Slovak Peter Sagan je zmagovalec druge etape kolesarske dirke po Franciji. Član ekipe Tinkoff je imel ob koncu 183 kilometrov dolge etape med Saint-Lojem in Cherbourg-en-Cotentinom več moči od Francoza Juliana Alaphilippe in Španca Alejandra Valverdeja. Terminator iz Žiline je tudi novi vodilni v skupnem seštevku.

Po sobotnem uvodu, ki je bil povsem ravninski, so se morali kolesarji danes že malo bolj potruditi. V prvih 52 kilometrih so jih čakali trije vzponi četrte kategorije, za konec pa še en tretje kategorije, tudi cilj je bil navkreber.

Beg skoraj uspešen

Kmalu po začetku etape se je v beg podalo pet kolesarjev, med njimi tudi Paul Voss, ki je včeraj prav tako bežal in prikolesaril do pikčaste majice najboljšega hribolazca. Ubežniki so dobro sodelovali, glavnina se ni naprezala, prednost pa je bila še deset kilometrov od cilja okrog dveh minut. Osem in pol kilometra od ciljne črte se je za napad odločil Jasper Stuyven, ki je vztrajal najdlje od ubežnikov, glavnina ga je ujela 450 metrov pred koncem, ko je šlo že na vso moč.

Sagan presenetil samega sebe

Prvi je napadel Julian Alaphilippe, Sagan pa mu ni ostal dolžan. Zapeljal mu je v zavetrje, nato pa odšprintal mimo njega. "Zelo sem presenečen nad zmago, saj sem mislil, da sta še dva pred nami. Ekipa je opravila veliko dela. Roman Kreuziger mi je močno pomagal v zadnjem kilometru, vlekel je do zadnjih 500 metrov," je v cilju povedal 26-letni Peter Sagan, ki bo prvič v karieri oblekel rumeno majico: "To je zelo lepo, prvič v karieri jo bom nosil. Neverjetno je, že zdaj nosim zelo lepo majico svetovnega prvaka, toda rumena je res posebna."

Peter Sagan Tour de France | Foto: Reuters Foto: Reuters

Težak dan za Contadorja, ki je spet padel

Nov težek dan je imel eden od glavnih favoritov Španec Alberto Contador, ki je znova padel po 60 kilometrih, a ujel glavnino, ob koncu etape pa je izgubil 50 sekund. Še več je izgubil Avstralec Richie Porte, ki je zaradi defekta pet kilometrov pred ciljem na koncu izgubil 1:45 minute. Preostala glavna favorita sta delo opravila brez težav. Britanec Christopher Froome je bil 10., Kolumbijec Nairo Quintana pa 17., oba v času zmagovalca.

Jan Polanc najboljši med Slovenci

Prvi Slovenec v cilju je bil Jan Polanc (Lampre-Merida) na 50. mestu s 35 sekundami zaostanka, njegov moštveni kolega Luka Pibernik je zaostal 1:39 minute, kar je bilo dovolj za 80. mesto. Kristijan Koren (Cannondale) je bil 143. (+6:51), Borut Božič (Cofidis) pa 157. (+6:51).

Froome in Quintana sta blizu

V skupnem seštevku ima Sagan osem sekund prednosti pred Alaphilippom in deset pred Valverdejem. Froome je peti, Quintana sedmi, oba s 14 sekundami zaostanka. Polanc je 51. z 49 sekundami zaostanka, Pibernik 79. z 1:53, Koren 144. in Božič 147., oba z zaostankom 7:05 minute. Contador je 62. (+1:02).

V ponedeljek je na sporedu 223,5 kilometra dolga etapa med Granvillom in Angersom.