3 leta, 6 mesecev

Simon Yates Bauke Mollema Joaquim Rodriguez Simon Špilak

Četrtek, 9. 4. 2015, 17.37

Rodriguezu četrta etapa dirke po Baskiji, Špilak 12.

Španski kolesar Joaquim Rodriguez je zmagovalec četrte, 162,2 km dolge etape dirke po Baskiji.

Član Katjuše, ki je bil najboljši že dan prej, je v zadnjih nekaj sto metrih ugnal preostale člane manjše skupine, ki je skupaj kolesarila proti cilju. Drugi je bil Nizozemec Bauke Mollema (Trek), tretji pa Britanec Simon Yates (Orica).

Vodilni kolesar na dirki Kolumbijec Sergio Luis Henao (Sky) je prišel v cilj kot peti in je zadržal rumeno majico vodilnega. Drugi je Rodriguez, tretji pa Kolumbijec Nairo Quintana (Movistar), oba z enakim časom kot Henao.

V prvi skupini je bil tudi Simon Špilak, ki je v zadnjih kilometrih pomagal moštvenemu kolegu Rodriguezu. Na koncu je v času zmagovalca, kot zadnji v skupini, prečkal ciljno črto na 12. mestu. Tako kot v tretji etapi je tudi tokrat dobro kolesaril Jan Polanc (Lampre-Merida), ki je zaostal 47 sekund in osvojil 18. mesto. Matej Mohorič (Cannondale-Garmin) je bil 91., zaostal je 21:46 minute.

Deset sekund zaostanka za deseto mesto

Špilak skupno zaostaja deset sekund in je 10., Polanc je 24. in zaostaja 3:19 minute, Mohorič pa je z zaostankom 43:33 minute 106.

Četrta etapa od Zumarrage do Arrateja naj bi izoblikovala skupino kolesarjev, ki se bodo borili za končno zmago. Premagati so morali dva vzpona druge kategorije, enega prve, tri tretje, za konec pa še enega prve kategorije. Prav na zadnjem vzponu na Usartzo se je 12 kolesarjev odlepilo od preostalih. Najprej je srečo poizkusil Rus Ilnur Zakarin, v dir za njim se je podal Henao in ga ujel. Dobre tri kilometre pred koncem etape je poizkusil z napadom Henao, vendar se Zakarin ni dal, 1,7 kilometra pred ciljno črto pa je preostanek skupine ujel dvojico. Na čelu te je bil Špilak, ki je oddrvel mimo Zakarina in Henaa, pripravil teren za Rodrigueza, ki je opravil s tekmeci za novo etapno zmago.

Nič počitka ne bo za kolesarje tudi v peti etapi. V tretji zaporedni gorski etapi od Eibarja do Aie bodo morali premagati 155,5 kilometra, v soboto pa bo dirke konec z 18,3-kilometrsko vožnjo na čas.