19.28

Dirka po Švici Luka Mezgec

Petek, 13. 6. 2014, 19.28

Mezgec edini Slovenec na dirki po Švici

Luka Mezgec je edini slovenski kolesar, ki bo v soboto začel nastop na 78. kolesarski dirki po Švici (2.WT). Zadnji dve zmagi na dirki bo branil aktualni svetovni prvak Rui Alberto Costa.

Portugalec, ki je letos član italijanske ekipe Lampre-Merida, že vse od lanske zmage na cestni dirki svetovnega prvenstva nastopa v mavrični majici. Od takrat mu še ni uspelo zmagati in prav dirka po Švici je tista, na kateri bo Costa skušal premagati "prekletstvo mavrične majice". Letos je na dirkah že šestkrat zasedel drugo in trikrat tretje mesto. Vsekakor je v preteklih letih Costa dokazal, da mu dirka po Švici najbolj ustreza, in bo tudi tokrat prvi favorit za zmago.

Dirka svetovnega koledarja se bo začela s skoraj deset kilometrov dolgo posamično vožnjo na čas in končala z zahtevno etapo s ciljnim vzponom v Saas Fee. Dirka, ki bo imela na sporedu devet etap, bo dolga približno 1.320 kilometrov. Kolesarji bodo morali v devetih etapah premagati 17.600 višinskih metrov vzpona. Poleg uvodne posamične vožnje na čas bo na sporedu še ena posamična vožnja na čas, ki bo dolga slabih 25 kilometrov, ter tri zahtevne gorske etape.

"Cilj je, da zvozim celotno dirko in Degenkolbu pomagam po najboljših močeh"

Na dirki bodo na sporedu prelazi Gotthard, Furka, Grimsel in Brünig. Najvišjo točko dirke bodo kolesarji dosegli ob prečkanju prelaza Furka, ki leži na nadmorski višini 2.429 metrov. Šprinterji bodo imeli nekaj možnosti za etapno zmago, a najbolj verjetno se bo s šprintom končala četrta etapa. Na dirki so do zdaj svoj pečat pustili tudi Slovenci. Borut Božič je edini do zdaj slavil etapno zmago (2011), Tadej Valjavec je leta 2009 kar pet etap kolesaril v rumeni majici vodilnega in že leta 2003 dirko končal na petem mestu v skupnem seštevku. Dirka po Švici je bila tista, ki je Valjavcu zagotovo najbolj ustrezala in na kateri je vedno dosegal odlične rezultate. Peti je dirko končal tudi Jani Brajkovič (2006), medtem ko je bil Simon Špilak lani deveti. A letos bo na dirki nastopil le Luka Mezgec, ki pa po njegovih besedah ni v najboljšem stanju.

"Že pretekli četrtek sem nastopil na enodnevni dirki v Švici, na kateri je zmago slavil moj moštveni kolega Simon Geschke. Sam sem se slabo počutil in sem že po 20 kilometrih odstopil. Zjutraj, na dan dirke, me je vse zvijalo in bolelo. Glede na bolečine v sklepih in mišicah je vse kazalo na to, da bom zbolel," je za Sportal povedal Mezgec, ki je današnji dan zaradi tega preležal. "Še kar imam težave s trebuhom, a upam, da se bom izvlekel. Edini cilj je, da zvozim celotno dirko in Degenkolbu pomagam po najboljših močeh," je sklenil Mezgec, ki bo prvič v karieri nastopil na tej dirki.

Kdo so favoriti?

A na dirki se bo za zmago v skupnem seštevku dirke poleg Coste borilo še nekaj kolesarjev. Nastopil bo zmagovalec dirke po Franciji izpred dveh let Bradley Wiggins (Sky). Na dirke se po zapletu z biološkim potnim listom vrača njegov moštveni kolega Sergio Luis Henao, ki je zadnjič dirkal februarja na dirki po Omanu. Od kolesarjev, ki so v deseterici končali dirko po Italiji, bosta nastopila le Italijan Domenico Pozzovivo (Ag2r-La Mondiale) in Avstralec Cadel Evans (BMC Racing).

V sam vrh favoritov spadajo še Roman Kreuziger (Tinkoff-Saxo), Bauke Mollema (Belkin) in Thibaut Pinot (FDJ.fr). Od najboljših šprinterjev bodo na dirki John Degenkolb, Luka Mezgec (Giant-Shimano), Peter Sagan (Cannondale), Gerald Ciolek (MTN-Qhubeka), Matthew Goss (Orica-GreenEdge), Alexander Kristoff (Katjuša), Tom Boonen, Mark Cavendish (oba Omega Pharma-Quick Step) in Sacha Modolo (Lampre-Merida).

Vsekakor pa bomo že prvi dan lahko videli dvoboj dveh najboljših predstavnikov svetovnega kolesarstva v posamičnem kronometru, ko se bosta za zmago na dobrih devet kilometrov dolgem kronometru udarila aktualni svetovni prvak v tej disciplini Nemec Tony Martin (Omega Pharma-Quick Step) in Švicar Fabian Cancellara (Trek Factory Racing).