Sreda, 29. 8. 2018, 8.45
6 let, 2 meseca
Podblica dočakala Mateja Mohoriča
Medklic na sprejemu za Mohoriča: Boš spet zapel himno?
Prebivalci Podblice so sinoči še enkrat več zaploskali svojemu slavnemu sovaščanu Mateju Mohoriču, ki se je po dveh odmevnih zmagah – BinckBank Touru, ki je del svetovne serije in za Mohoriča glavni cilj drugega dela sezone, in na Dirki po Nemčiji, končno vrnil v domači kraj. V Sloveniji je letos preživel zgolj šest tednov, vse drugo je rezervirano za dirke in Monako, kjer si je ustvaril začasen dom.
23-letni Matej Mohorič, ki prihaja iz vasi, kjer po zadnjem štetju živi nekaj več kot 100 prebivalcev, priznava, da je bilo prav domače okolje tisto, ki ga je dodobra izklesalo.
"Vsi sicer pravijo, da v kolesarstvu največ šteje genetika, moje mnenje je drugačno. Mislim, da ti največ da okolje, trening in pridno delo. Kdor najbolj gara in to kombinira s pravo dozo počitka, na koncu tudi največ odnese. Na svoji poti sem srečal precej talentov, ki so bili fizično morda boljši od mene, a niso bili tako osredotočeni na trening in morda niso dovolj verjeli vase in so na koncu dokaj hitro odnehali. Če pridno delaš in v to verjameš, v kolesarstvu lahko marsikaj dosežeš," je prepričan kolesar Bahrain Meride, ki zaradi ugodnejše davčne politike in odličnih pogojev za treninge skozi vse leto že nekaj let živi v Monaku.
Tudi v Monaku že povsem domač
"Prvi dnevi v Monaku niso bili najbolj enostavni, morda je bilo celo neprijetno. Mesto je zelo zasičeno, na relativno majhni kvadraturi živi ogromno ljudi, a zdaj se tudi tam počutim že povsem domače. Tudi vreme je kolesarjem pisano na kožo. Še posebej pozimi, ko kolesarji največ časa preživimo doma, so v Monaku razmere za kolesarjenje idealne. Teren je zelo razgiban, dovolj je klancev, morje je blizu. Tudi kolesarske družbe, s katero lahko treniram, ne manjka. Za trening se vedno najde vsaj pet ali šest kolesarjev. Mislim, da nas je v Monaku vsaj med 70 in 80 profijev."
Mohorič prihaja iz Podblice, kraja, ki ima po zadnjem štetju 114 prebivalcev. Zadnja leta ima stalno prebivališče v Monaku, kjer živi skoraj 39 tisoč ljudi.
Ko Matej vklopi računalnik, je vse mogoče
Iz pogovora s kolesarjem, ki je z dvema naslovoma svetovnega prvaka nase opozarjal že v mlajših selekcijah, je razbrati, da se tako, kot se je šolskih obveznosti (gimnazijska leta je končal kot zlati maturant), studiozno loteva tudi kolesarstva. Je to stalna praska tudi pri drugih? "Ne, mislim, da ne (smeh). Je pa res, da sam to kar s pridom izkoriščam na dirkah. Morda je marsikdo močnejši od mene, pa ne dirka tako racionalno, ampak bolj s čustvi, medtem ko sam vklopim kalkulator in sem potem na koncu boljši."
Odkrita želja: Nastop na francoskem Touru
Potem ko je že trikrat nastopil na Giru (in pobral dve etapni zmagi), ne skriva želje, da si želi na Dirko po Franciji. "Mislim, da mi Tour bolj ustreza kot Giro. Ker je tam bolj pomembna tehnika in je prisotnega več stresa in obveznosti. Imam srečo, da nisem podvržen stresu oziroma da me ta ne ovira. Veliko bolj mi ustrezajo take dirke, kot pa tiste, kjer odločajo samo noge."
Tudi tokrat bo njegov obisk domačega kraja, ki ga kombinira s kolesarskimi treningi, bolj kratkega daha. Že prihodnji ponedeljek namreč potuje v Kanado, kjer ga čakata dve enodnevni dirki svetovne serije (Grand Prix Quebec in Grand Prix Montreal), nato sledita še dve dirki v Italiji in nato konec septembra še en vrhunec sezone: nastop na svetovnem prvenstvu v Innsbrucku, kjer bo vse podrejeno Primožu Rogliču.
Mohorič bo svojo priložnost iskal na naslednjem svetovnem prvenstvu, ki ga bo gostil Harrogate v Veliki Britaniji, kjer mu bo trasa bolj pisana na kožo, je razkril svojim sovaščanom na sprejemu, ki se je začel z najbolj logičnim vprašanjem: Boš spet zapel himno? Opazka je letela na nedeljski pevski vložek v Stuttgartu, kjer je Mohorič, potem ko se je izkazalo, da organizatorji nimajo pripravljene slovenske himne v čast njegove skupne zmage, ob navdušenju množice in zdaj tudi spletne javnosti, kar sam odpel Zdravljico.