Mark Cavendish Dirka po Franciji

Sobota, 2. 7. 2016, 17.31

Dirka po Franciji, 1. etapa

Cavendish prvi vodilni na Touru, Contador grdo padel

Britanec Mark Cavendish iz ekipe Dimension Data je zmagovalec uvodne etape 103. kolesarske Dirke po Franciji in nosilec rumene majice vodilnega. V ciljnem šprintu v Utah Beachu je imel po 188 kilometrih več moči od svetovnega prvaka, Slovaka Petra Sagana, in Nemca Marcela Kittla.

Nihče od slovenske četverice etape, ki se je začela v Mont. St. Michelu, ni končal v ospredju.

Britanski kolesarski zvezdni Cavendishk, ki je letos vozil tudi na dirki Po Sloveniji in odstopil po drugi etapi, je na Touru osvojil že 27. etapno zmago, rumeno majico vodilnega na dirki pa je oblekel prvič v življenju.

"Zelo sem čustven. Jutri bo poseben dan, ko bom vozil v rumenem."

"Za Dimension Dato je bil velik cilj zmagati etapo na Touru. Rumena majica je nagrada za naše pokrovitelje in dobrodelnemu projektu Qhubeki. Zmagal sem za ekipo, za kampanjo Otroci na kolesu. Ne morem verjeti. Etapna zmaga je nekaj neverjetnega. Zelo sem čustven. Jutri bo poseben dan, ko bom vozil v rumenem. Ni lepšega kraja za kaj takšnega kot v Utah Beachu, kjer so naši vojaki umrli za nas," je dejal Cavendish.

Etapa med Mont-Saint-Michelom in Utah Beachom ni minila brez bega. Kmalu po štartu so naprej skočili Jan Barta, Paul Voss, Anthony Delaplace, Alex Howes in Leigh Howard, saj sta bili na voljo dve točki na dveh gorskih ciljih četrte kategorije. Obe je pobral Voss in tako oblekel pikčasto majico. Od omenjene peterice sta do slabih pet kilometrov do cilja vztrajala Howes in Delaplace, ko sta si čestitala za sodelovanje in se umaknila šprinterskim vlakom.

Contador in Thomas pristala na tleh

Vsi favoriti za končno zmago, med njimi tudi branilec lanske zmage, Britanec Chris Froome (Sky), so v cilj prišli v glavnini. Španec Alberto Contador (Tinkoff) je padel pri visoki hitrosti, se poškodoval, a ni odstopil. Obtolčenemu in opraskanemu po bližnjem srečanju z asfaltom mu je uspelo ujeti glavnino in končati prvo etapo letošnjega Toura.

Froomov pomočnik pri Skyu Geraint Thomas se je kmalu po Contadorjevem padcu ustavil zaradi okvare, a je tudi on še ujel glavnino, nato pa se v ciljnem šprintu še sam znašel na tleh.

Froome je bil 25. s 23 sekundami zaostanka, enako je zaostal tudi 30. Kolumbijec Nairo Quintana. Contador je s 55 sekundami osvojil 85. mesto.

Kristijan Koren (Cannondale-Drapac) in Borut Božič (Cofidis) sta skozi cilj prišla skupaj na 78. in 79. mestu, oba z zaostankom 50 sekund. Oba Slovenca v dresu Lampre-Meride sta zaostala eno minuto, Luka Pibernik je bil 102., Jan Polanc pa 131.

V nedeljo kolesarje čaka 183 kilometrov dolga etapa med Saint-Lojem in Cherbourg-en-Cotentinom.