Vegas Golden Knights Washington Capitals Stanleyjev pokal liga NHL

Liga NHL, finale, 7. junij

Washington do zgodovinskega uspeha, Ovečkin po 13 letih do Stanleyja!

2

Washington Capitals Ovečkin | Foto Getty Images

Hokejisti Washington Capitals so ponoči prvič v 44-letni zgodovini franšize postali prvaki lige NHL, njihov kapetan, legendarni Aleksander Ovečkin, ki je bil izbran za najkoristnejšega igralca v končnici, pa se je do prestižnega Stanleyjevega pokala dokopal po 13 letih igranja v najmočnejši hokejski ligi. Zgodovinskega uspeha so se veselili v gosteh. O zmagovalcu je odločil Lars Eller, ki je postal prvi Danec s Stanleyjevim pokalom.

Hokejisti Washingtona, ki so v finalu lige NHL nazadnje igrali leta 1998, ko so s 4:0 v seriji zmag izgubili proti ekipi Detroit Red Wings, so se v finalu lige merili z novinci v ligi, ekipo Vegas Golden Knights. Sinoči so jih v dvorani T-Mobile Arena ugnali z rezultatom 4:3 in v seriji zmag slavili s 4:1.

Washington Capitals Ovečkin | Foto: Getty Images Foto: Getty Images

Eller odločil in postal prvi Danec s Stanleyjem

Za nove prvake so zadeli Jakub Vrana, Aleks Ovečkin, Devante Smith-Pelly in Lars Eller, pri Zlatih vitezih pa so bili uspešni Nate Schmidt, David Perron in Reilly Smith.

Gledalci so pet od sedmih zadetkov videli v drugi tretjini, ko je Vrana načel mrežo nerazpoloženega vratarja Marca-Andreja Fleuryja. Gostitelji so izenačili, a je Washington v novo vodstvo popeljal Ovečkin.

Domačinov to ni zmedlo, do konca druge tretjine so dvakrat zadeli in bili pred zadnjo tretjino v vodstvu. Tega je v 50. minuti izničil Smith-Pelly, tri minute pozneje pa je junak srečanja postal Eller. Prispeval je zmagoviti zadetek in postal prvi Danec s Stanleyjevim pokalom.

Najsrečnejši na svetu

"To je neverjetno, tako zelo sem srečen. Verjetno sem celo najsrečnejši človek na svetu. Vesel sem zaradi sebe, svojih soigralcev in naših navijačev v Washingtonu," se je po zmagi smejalo 32-letnemu Ovečkinu, ki mu je pripadla tudi trofeja Conn Smythe za najkoristnejšega igralca končnice.

NHL | Foto: Getty Images Foto: Getty Images

Polemike, kdo si bolj zasluži

Mnogi menijo, da bi nagrado Conn Smythe moral prejeti njegov rojak Jevgenij Kuznjecov, za katerim je izjemna končnica in ki ima ob vratarju Bradnu Holtbyju velike zasluge za to, da se Washington veseli najbolj cenjene hokejske lovorike. Na 24 tekmah končnice je dosegel 12 zadetkov in 20 podaj, kar ga z 32 točkami uvršča na osmo mesto večne lestvice.

"Težko bi se odločil. Oba sta bila odlična, oba bi si jo zaslužila," je na vprašanje Ovečkin ali Kuznjecov odgovoril trener Barry Trotz.

Kje vse je končal Stanleyjev pokal:

Razočarani, a kmalu bodo dojeli, da jim je uspelo nekaj velikega

Razumljivo so bili zelo razočarani v taboru poražencev. Njihov trener Gerard Gallant je priznal, da poraz boli, a da se zaveda, da bodo nanj že čez nekaj dni gledali drugače.

"Nihče nas ni pričakoval v finalu," je opozoril. "Delali smo dobro, igrali smo dobro, vsem smo pokazali, iz kakšnega testa smo, a Washingtona preprosto ni bilo mogoče premagati."

Kaj je Ovečkin navijačem sporočil po zmagi? "Kupite si pivo, slavje se začenja!"

V končnici je letos zaigralo tudi moštvo Anžeta Kopitarja Los Angeles Kings, ki pa so ga že v prvem krogu končnice zahodne konference izločili letošnji finalisti Golden Knights. Ti so eno največjih presenečenj letošnje sezone.

Zlatim vitezom je šele kot tretjim novincem uspelo v premierni sezoni zaigrati v velikem finalu, za glavno nagrado pa so bili prekratki. Pred točno sto leti so hokejisti Toronta kot edini v prvem tekmovalnem obdobju postali prvaki NHL.