Nedelja,
15. 12. 2024,
20.01

Osveženo pred

12 ur, 21 minut

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,01

Natisni članek

Natisni članek

plavanje Regan Smith Jordan Crooks Gretchen Walsh

Nedelja, 15. 12. 2024, 20.01

12 ur, 21 minut

SP v 25-metrskih bazenih v Budimpešti

Zadnji dan SP v znamenju rekordov Regan Smith in Gretchen Walsh

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,01
Gretchen Walsh | Gretchen Walsh je bila prvo ime SP. | Foto Guliverimage

Gretchen Walsh je bila prvo ime SP.

Foto: Guliverimage

Zadnji dan SP v plavanju v 25-metrskih bazenih v Budimpešti je minil v znamenju ameriških plavalk Regan Smith in Gretchen Walsh. Prva je sodelovala pri treh svetovnih rekordih, druga pri dveh. Skupaj je Walsh na prvenstvu devetkrat popravila posamične svetovne rekorde, dvakrat tudi z štafeto.

Sašo Boškan
Sportal Za slovo od Budimpešte padel slovenski rekord

Enaindvajsetletna Walsh je nedvomno prva zvezdnica tekmovanja. Popoldan je odprla finale z zmago na 50 m prosto in rekordom 22,83, s čimer je bila še štiri stotinke sekunde hitrejša kot v polfinalu. Srebro je osvojila njena rojakinja Kate Douglass, bron pa srebrna z zadnjega SP Poljakinja Katarzyna Wasick.

Regan Smith je kasneje z 1:58,04 kar za 79 stotink izboljšala lasten rekord na 200 m hrbtno, dosežen novembra na svetovnem pokalu v Singapurju. Srebro je osvojila kanadska najstnica Summer McIntosh, bron Rusinja Anastasija Škudraj.

Smith je ob koncu programa nastopila še z zmagovito žensko štafeto ZDA na 4 x 100 m mešano, v kateri je plavala tudi Walsh. Američanke pa so rekord štafete ZDA s 3:40,41 s SP 2022 popravile kar za 3,96 sekunde. Temeljni kamen za rekord je postavila prav Smith, ki je v prvi predaji s 54,02 dosegla tudi svetovni rekord na 100 m hrbtno. Letos je v Singapurju dosegla doslej najhitrejši izmerjen dosežek - 54,27.

Američanke so popravile svetovni rekord tudi na 4 x 100 m mešano. | Foto: Guliverimage Američanke so popravile svetovni rekord tudi na 4 x 100 m mešano. Foto: Guliverimage

Rekordi padali tudi pri moških

V moški konkurenci je svetovni rekord na 200 m prosto dosegel 21-letni Američan Luke Hobson, ki je bil z 1:38,61 natančno tri desetinke sekunde hitrejši kot v petek ob prvi predaji ameriške štafete na 4 x 200 m prosto. V izjemnem finalu je bil z rekordom Oceanije srebrn Avstralec Maximillian Giuliani, bron je osvojil Belgijec Lucas Pierre Henveaux.

Prav v zadnji disciplini dneva na 4 x 100 m mešano so svetovni rekord 3:18,68 dosegli tudi ruski plavalci Miron Lifincev, Kiril Prigoda, Andrej Minakov in Jegor Kornev. Skupaj je prvenstvo v Budimpešti dalo kar 30 novih svetovnih rekordov.

Nov evropski rekord je ob zmagi na 200 m hrbtno danes z 1:45,56 dosegel Madžar Hubert Kos in Madžarski na veselje razprodane Duna Arene priplaval zlato.

Crooks potrdil status najhitrejšega zemljana

Jordan Crooks je dobil tudi finale. | Foto: Reuters Jordan Crooks je dobil tudi finale. Foto: Reuters Jordan Crooks je potrdil status najhitrejšega Zemljana. Potem ko je v soboto s svetovnim rekordom 19,90 kot prvi prebil magično mejo 20 sekund v plavanju na 50 m prosto, je 22-letnik s Kajmanskih otokov danes zanesljivo dobil še finale in ubranil naslov iz leta 2022. Prihod mladega vala v boju za Los Angeles 2028 sta na stopničkah za zmagovalce dopolnila 21-letna Guilherme Santos iz Brazilije in Američan Jack Alexy.

Svetovna rekorderka Ruta Meilutyte je potrdila premoč na 50 m prsno in ubranila naslov. V moški konkurenci, kjer se je v soboto od aktivnega športa s 36. mestom poslovil Peter John Stevens, je bil najboljši Kitajec Haiyang Qin, srebro sta si razdelila svetovni rekorder Turek Emre Sakči in izkušeni Rus Kiril Prigoda.

V ženski konkurenci je na 200 m prosto slavila svetovna rekorderka Shioban Haughey iz Hongkonga z odličnim izidom 1:50,62. Kanadčanka Marie Sophie Harvey je z 1:51,49 dosegla rekord Amerik, 17-letna Američanka Claire Weinstein na tretjem mestu pa mladinski svetovni rekord 1:51,62 in še enkrat potrdila prihod mladega vala.

Peter Mankoč slovo
Sportal "Zame je Slovenija še vedno najboljša država na svetu, in to v vseh pogledih"
Jordan Crooks
Sportal Crooks kot prvi Zemljan 50 m preplaval v manj kot 20 sekundah
Peter John Stevens
Sportal Stevens v valu čustev in spominov končal športno pot