25. 3. 2011,
12.03

Petek, 25. 3. 2011, 12.03

Zadnji Amber Aronianu

Armenec Levon Aronian je zmagovalec prestižnega šahovskega turnirja Amber, na katerem so se najboljši svetovni velemojstri pomerili v pospešenem tempu in partijah na slepo.

Aronian je dvajseti in hkrati zadnji turnir Amber osvojil že tretjič, uspelo mu je tudi v letih 2008 in 2009. Bil je najboljši v skupnem seštevku in v partijah na slepo, medtem ko je bil ''najhitrejši'' v pospešenem tempu Norvežan Magnus Carlsen, ki je v enajstih partijah osvojil kar devet točk in pol, kar je največ v zgodovini turnirja z bogato tradicijo. Amber turnir je bil prvič organiziran leta 1992, priredil pa ga je nizozemski milijonar Joop van Oosterom v čast rojstva hčere Amber Melody.

Aronian je že dolgo zasidran med najboljšo peterico na svetu, trenutno na ratinški lestvici zaseda tretje mesto (rating 2808 ) in je eden izmed peščice šahistov, ki mu je uspelo preseči magično mejo 2800 Elo točk.

Seznam Armenčevih uspehov je dolg in blesteč: bil je svetovni prvak do 12 let, absolutni mladinski svetovni prvak, lani si je priigral srebrno medaljo na prvi deski na šahovski olimpijadi v sibirskem Khanti-Mansisku, kjer je že osvojil tudi svetovni pokal, v šahovske anale se je zapisal kot zmagovalec sueperturnirjev v Linaresu in Wijk aan Zeeju, leta 2010 je postal svetovni prvak v hitropoteznem šahu, z armensko reprezentanco je dvakrat osvojil zlato na olimpijadi ...

Aronianov trenutni rating in njegovi zadanji uspehi kažejo, da je v izvrstni formi. Prvi letošnji cilj Armenca pa so zagotovo kandidatski dvoboji za naslov svetovnega prvaka, kjer bo eden najmanj zaželenih nasprotnikov.