6.43

Super Bowl Tom Brady New England Patriots

Ponedeljek, 2. 2. 2015, 6.43

Tom Brady in New England Patriots dvignili Lombardijev pokal

Zmagovalci 49. Super Bowla, finala lige NFL v ameriškem nogometu, so New England Patriots. V napeti finalni tekmi v Arizoni so z 28:24 premagali branilce naslova Seattle Seahawks.

V Glendalu v Arizoni si je 49. Super Bowl na štadionu phoeniške univerze ogledalo 70.288 ljudi, ki so imeli kaj videti. Tekma je bila napeta vse do zadnjih minut, z 28:24 so jo dobili Patriots, njihov podajalec Tom Brady pa je bil izbran za najkoristnejšega igralca obračuna. V prvi četrtini tekme ni bilo doseženih točk, v drugi se je igra razživela, prvi "touch-down" na tekmi pa so dosegli Patriots. Seattle jim je hitro vrnil, do polčasa sta bili moštvi izenačeni pri 14:14. V tretji četrtini so prevladovali Seahawks, tekmecem pobegnili na 24:14, v zadnjih 15 minutah tekme pa je na sceno stopil Brady in svojo ekipo popeljal do četrtega naslova prvakov (še v letih 2001, 2003 in 2004).

Seattle je imel v zadnjem delu srečanja še možnost, da Patriotom iztrga zmago, a so branilci naslova svoj zadnji napad zapravili – namesto njihovemu mojstru prodorov Marshawnu Lynchu je podajalec Seattla Russell Wilson iskal podajo v končno cono New Englanda, ki jo je prestregel Malcolm Butler. Z izgubljeno priložnostjo so se Patrioti le stežka sprijaznili, izbruhnil je tudi manjši pretep, ki bo za nekaj časa zaposlil disciplinsko komisijo lige.

37-letni Brady je na tekmi podal za 328 jardov in štiri "touch-downe", s skupno 13 podajami za "touch-down" na Super Bowlih pa je postavil nov rekord lige, ki ga je z 11 podajami prej držal Joe Montana. Brady ima zdaj štiri šampionske prstane, vse je osvojil s Patrioti pod vodstvom trenerja Billa Belichicka. Trikrat je bil izbran tudi za najkoristnejšega igralca Super Bowla.

"Ni bilo čisto tako, kot smo si zamislili, tekma je bila psihično naporna, od nas je zahtevala psihološko čvrstost, te pa imamo na pretek že vso sezono. Nikoli nismo dvomili o sebi. Premagali smo odlično nogometno moštvo," je po tekmi povedal Brady, ki je tako še četrtič v karieri (v šestih poskusih) dvignil pokal, ki nosi ime legendarnega trenerja Vincea Lombardija.

Na tradicionalnem koncertu ob polčasu je nastopila ameriška pop pevka Katy Perry ter ob pomoči Lennyja Krawitza in raperke Missy Elliot poskrbela za spektakel.