8 let, 5 mesecev

judo

Sobota, 8. 2. 2014, 19.16

Rok Drakšič odličen drugi na grand slamu v Parizu

Uvodni dan tekme judoistov za grand slam, prvega resnega testa v tej sezoni, je v Parizu odlično nastopil Rok Drakšič.

Judoist celjskega Sankakuja, aktualni evropski prvak, je v kategoriji do 73 kilogramov osvojil drugo mesto. Lep uspeh je s petim mestom dopolnila Tina Trstenjak v kategoriji do 63 kg. Za večino najboljših judoistov in judoistk na svetu je tokratni grand slam v Parizu prvi pomembnejši test sezone, ki bo imela z aprilskim evropskim prvenstvom v Montpellierju in avgustovskim svetovnim prvenstvom v Čeljabinsku znova dva vrhunca. Gre za izredno močno tekmo z večino favoritov, kjer v Meki juda Franciji nastopa 472 borcev in bork iz 75 držav. Na tatamijih bo tudi deset Slovencev, od tega trije judoisti in sedem judoistk, že prvi dan pa je bil zanje uspešen.

Evropski prvak Rok Drakšič je danes poskrbel, da je slovenska zastava zaplapolala za odrom dvorane. V konkurenci kar 45 borcev je Drakšič na hrbet za ipon zmetal Maročana Ayouba Bourassija in Rusa Mansurja Isajeva, z juko pa je po točkah premagal Mongolca Odbayarja Ganbaatarja ter Francoza Guillauma Chaineja. V finalu je mu je nasproti stopil Korejec Gui-Man Bang, ki ima na svojem računu že nekaj odmevnih zmag s svetovnih pokalov (Praga, Rim, Qingdao, Reka), z Drakšičem pa sta se doslej pomerila dvakrat, kjer je bil obakrat boljši Korejec, ki je slavil tudi tokrat.

Tina Trstenjak je izgubila lepo priložnost, da bi prav tako stopila na oder za zmagovalke, saj je v borbi za bron morala priznati premoč Japonki Miku Taširo. Pred tem je bila varovanka celjskega trenerja Marjana Fabjana in njegove pomočnice Urške Žolnir boljša od Čilenke Barbare Comen, Madžarke Szabine Gercsak, Japonke Miki Tanake in Francozinje Anne-Laure Bellard. Andraž Jereb je v kategoriji do 66 kg izgubil uvodno borbo proti Japoncu Masaakiju Fukuoki in ostal brez uvrstitve, enaka usoda je doletela tudi Nino Milošević v kategoriji do 63 kg, premagala jo je Francozinja Clarisse Agbegnenou, in Kristino Vršič, ki je med borkami do 48 kg prav tako izgubila proti Francozinji, premagala jo je Amandine Buchard. Petra Nareks je danes eno borbo dobila, premagala je Irko Liso Kearney, nato pa izgubila proti Romunki Andreei Chitu in prav tako ostala brez uvrstitve.

V nedeljo bo na tatamijih dvorane Bercy, kjer je prvi dan tekmovanja spremljalo preko 12.000 gledalcev, dan D še za četverico slovenskih borcev in bork. V kategoriji nad 100 kg se bo boril Matjaž Ceraj, Anka Pogačnik bo nastopila v kategoriji do 70 kg, Ana Velenšek do 78 kg, Lucija Polavder pa med borkami nad 78 kg.