Rok Plestenjak

Četrtek,
2. 7. 2015,
13.21

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Strelstvo Rajmond Debevec pištola

Četrtek, 2. 7. 2015, 13.21

8 let

Ob streljanju se lahko sprostiš in zabavaš. Ne verjamete?

Rok Plestenjak

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1
Strelstvo je v Sloveniji priljubljeno. Ponuja široko paleto športnih užitkov, prevladujeta pa ljubezen do pušk, pištol, samostrelov, šibrenic in spoznanje, da prinaša uspeh le največja zbranost.

Vstopili smo v obdobje astrološkega znamenja strelca. Zdaj je nastopilo pet minut slave strelcev. Iztekla se bo 21. decembra, ko bodo horoskopsko štafeto predali kozorogom.

Slava pa se ne bo kar tako iztekla resničnim strelcem, ki radi čutijo tekmovalni adrenalin in jih želja po čim boljšem rezultatu mika, da bi čim natančneje zadeli tarčo. Takšnih je v Sloveniji več tisoč. Tolikšno je namreč zanimanje za šport, ki ga na sončni strani Alp poosebljajo vrhunski dosežki Rajmonda Debevca, številčnost podmladka pa je vse prej kot zanemarljiva.

Po podatkih Strelske zveze Slovenije (SZS) se lahko s tekmovalno licenco pohvali 2.200 registriranih strelcev, od tega je dobra polovica mlajših strelcev v kategorijah cicibani, mlajši pionirji, pionirji, kadeti in mladinci do 21. leta. V programih strelske rekreacije je vpisanih še dodatnih 3.100 strelcev, od tega več kot 1.700 strelskega podmladka do 21. leta starosti.

Strelstvo je razširjeno po Sloveniji, njegove užitke pa ljubitelji radi doživljajo že v mlajših letih. Skoraj vsi začetniki se na začetku svoje strelske poti najprej spoznajo s serijsko zračno puško, nato približno dve tretjini strelcev nadaljuje v programu s standardno zračno puško na 10 metrov (olimpijska disciplina), preostala tretjina strelcev pa se preusmeri v program zračne pištole na 10 metrov (prav tako olimpijska disciplina). "Nekateri strelci trenirajo in tekmujejo v obeh programih, vendar poznejša usmeritev v kakovostni in vrhunski šport dovoli le eno 'specializacijo' po vrsti orožja," nam je pojasnil sekretar SZS Simeon Gönc ter dodal, da so nekoliko drugačni začetki strelcev s puško šibrenico, ki streljajo na leteče tarče, v strelskem žargonu poimenovane kar glinasti golobi.

Manj zanimanja za aristokratsko strelsko disciplino

Primerna starost za začetek spoznavanja aristokratske strelske discipline s puško šibrenico je od 16. do 18. leta, ko so mladostniki (srednješolci) že telesno in zrelostno bolje izoblikovane osebnosti. Mladinski staž pri vseh disciplinah traja do 21. leta, nato pa sledi vedno kritičen prehod v absolutno – člansko kategorijo.

"Mladih strelcev s puško šibrenico imamo le deset, od tega so trije zelo uspešni na nastopih na največjih tekmovanjih – na evropskih in svetovnih prvenstvih – preostali trije se spogledujejo z reprezentanco, ostali pa šele spoznavajo disciplino. V Sloveniji je baza le okrog 150 vseh registriranih strelcev s puško šibrenico," je Gönc predstavil zakulisje pri streljanju prepoznavnih glinastih golobov.

Slovenija ima svetovno prvakinjo v samostrelu

Položaj samostrela je najbolj specifičen, saj se z njim ukvarja le peščica najbolj uspešnih strelcev z zračno oziroma malokalibrsko puško. Za treninge s samostrelom na 30 metrov zelo pomaga predvsem trening z malokalibrsko puško v trojnem položaju na 50 metrov.

Disciplina samostrela na 10 metrov je zelo podobna zračni puški na 10 metrov. Kljub svoji majhnosti discipline se lahko Slovenija pohvali s svetovno prvakinjo na 30 metrov kleče. Naslov je avgusta osvojila Renata Oražem (Grosuplje).

Precej podobna je razvrstitev po disciplinah tudi v drugih državah v Evropi in drugod po svetu v državah, s katerimi se slovenski tekmovalci srečujejo na največjih tekmovanjih po programu Svetovne strelske zveze (ISSF). Največ udeležencev je zaslediti v disciplinah puška šibrenica – trap (moški), zračna puška na 10 metrov (moški/ženske), zračna pištola na 10 metrov (moški/ženske) in malokalibrska puška na 50 metrov leže (moški).

Zanimanje za strelski šport je v porastu. Infrastruktura za treninge v klubih je boljša, k večjemu zanimanju mladih so pripomogli tudi uspehi prvega asa slovenskega strelstva. "Prav gotovo. Rajmond Debevec je velik vzornik in idol mladim strelcem. Zato je na tekmovanjih, kjer se srečujejo z Rajmondom, med mladimi čutiti še posebej veliko vznemirjenja in zadovoljstva," je zaupal sekretar SZS.

Rajmond je podobno kot še nekateri slovenski vrhunski strelci zaposlen v Slovenski vojski. Strelska zveza s Slovensko vojsko vsako leto sklene letni načrt sodelovanja v obojestransko korist.

Sedež zveze je na strelišču v Ljubljani na Dolenjski cesti 11, kjer obiskujejo treninge tudi nekateri biatlonci. Sodelovanje z biatlonci najbolj intenzivno poteka prek najbolj uspešnih strelskih trenerjev, Jakov Fak in njegovi stanovski kolegi pa se občasno po nasvet odpravijo kar k izkušenemu Debevcu, ki pri 52 letih še ni rekel zadnje in želi na streliščih doseči še kakšen vrhunski rezultat. Ko se bo poslovil, ga bo lahko pomirjala misel, da med mladimi ne manjka zanimanja za šport, ki je trdno zasidran v olimpijsko družino.