Četrtek,
4. 12. 2014,
16.18

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Doha plavanje svetovno prvenstvo

Četrtek, 4. 12. 2014, 16.18

8 let, 7 mesecev

Dugonjić po petem mestu: Napredek je, a je premajhen in tako medalj ne bo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Slovenski plavalec Damir Dugonjić je na svetovnem prvenstvu v 25-metrskih bazenih v Dohi v finalu na 100 m prsno osvojil peto mesto. Svetovni rekordi padajo kot za stavo.

Damir Dugonjić je s časom 57,06 tudi popravil svoj državni rekord. Zmagal je Brazilec Felipe Franca Silva s 56,29, kar je nov rekord prvenstev. Danes je v finalu srebro osvojil Britanec Adam Peaty (56,35), tretji pa je bil Francoz Giacomo Perez-Dortona (56,78). Dugonjić si je peto mesto delil z Japoncem Jasuhirom Kosekijem.

Ravenčan je na prvenstvu branil srebro iz Carigrada 2012. V polfinalu je plaval 57,09 in se v finale uvrstil s četrtim časom polfinala, le za stotinko pa je zaostal za svojim državnim rekordom.

"Že na skoku so mi tekmeci pobegnili, zato sem začel na silo. Ne vem, kaj se je zgodilo. Meni se je zdelo, da sem skočil dobro, a enostavno me je Brazilec s hitrim štartom zmedel in začel sem vleči zavesljaje. Nato sem, kot rečeno, plaval veliko bolj na silo kot v polfinalu, porabil za vsak zavesljaj več energije in bilo je veliko težje kot v sredo, plaval pa sem le tri stotinke sekunde hitreje," je po prihodu iz vode dejal 26-letni plavalec, ki ni skrival razočaranja, in dodal, da se je na vso moč boril vse do cilja, čeprav na koncu ni imel več ne pravega zavesljaja in ne moči.

"Zadovoljen seveda sem s petim mestom in osebnim rekordom, ampak želja je bil dosežek pod 57 sekundami. Super je, da napredujem, a je bil napredek premajhen in tako ne bo medalj. Prepričan sem bil, da res lahko plavam ta izid pod 57 sekundami," je še dejal Dugonjić, ki je v finalu naredil tudi nekaj večjih napak, ki so ga bržkone stale celo medalje. Plavalca Fužinarja v soboto čaka še nastop na 50 m prsno, kjer bo prav tako branil srebro s prvenstva pred dvema letoma.

Rekordi padajo kot za stavo

V Dohi je danes padel še sedmi svetovni rekord. Zanj je poskrbel južnoafriški plavalec Chad Le Clos ob zmagi na 100 metrov delfin. Nov najboljši izid človeštva zdaj znaša 48,44 sekunde, kar je štiri stotinke sekunde hitreje od prejšnjega dosežka Rusa Jevgenija Korotiškina iz leta 2009.

Le Clos si je na prvenstva priplaval še tretje zlato in spet ugnal Američana Ryana Lochteja, ki očitno ni v 100-odstotni formi, saj je osvojil "le" sedmo mesto. Na zmagovalni oder sta se prebila še Američan Rom Shields in Avstralec Tommaso D'Orsogna.

Rekordno znamko je na 100 metrov hrbtno z dosežkom 55,03 dosegla tudi madžarska zvezdnica Katinka Hosszu, ki je dvema srebrnima odličjema na Arabskem polotoku na ta način dodala še prvo zlato. Madžarka je za natančno dve desetinki sekunde izboljšala rekord Japonke Šiho Sakaj iz leta 2009. Medalji sta osvojili še Avstralka Emily Seebohm in Ukrajinka Darina Zevina.

Novi rekorderji v štafeti 4 x 50 metrov mešano so tudi Brazilci, ki so razdaljo zmogli v 1:30,51 minute. Brazilci so bili 3,27 sekunde hitrejši od dopoldanskega rekorda Rusov. Srebro in bron sta osvojili reprezentanci Francije in ZDA. V popoldanskem finalu so bili v najmlajši disciplini SP od starega rekorda hitrejši tudi Rusi, Britanci in Italijani, ki so se zvrstili na mestih od štiri do šest.

Blizu rekordu je bil ob zmagi na 400 m mešano tudi Japonec Daija Seto, ki je bil manj kot sekundo slabši od najhitrejšega plavalca v zgodovini doslej, Američana Ryana Lochteja. Na 50 m prsno je zmagala Litovka Ruta Meilutyte, ki je v sredo dosegla nov evropski rekord, na 100 m hrbtno je bil najhitrejši Avstralec Mitchell James Larkin.

Natlačnova končala na 17. mestu

Popoldan je bila znana tudi uvrstitev mlade Ravenčanke Gaje Natlačen na 800 metrov prosto. V finalu je zmagala Španka Mireia Belmonte Garcia, ki si je priplavala še tretji naslov najboljše na svetu. Natlačnova je v jutranjem nastopu z 8:28,49 izboljšala osebni rekord za debeli dve sekundi in zasedla 10. mesto, po nastopu finalistk pa je tekmovanje presenetljivo končala kot 17., saj je za njo zaostala Kitajka Yue Cao.

"Ne smem biti nezadovoljna z osebnim rekordom, čeprav bi bila lahko tudi nekaj hitrejša. Na 400, 500 metrih sem malo popustila, a čakali smo zelo dolgo, nastopala sem dopoldan in glede na vse je bil nastop dober," je dejala Korošica, ki jo že v petek čaka nastop na 400 m prosto, kjer prav tako napoveduje nov najboljši dosežek v karieri.

Prireditelji so na koncu razdelili še dva štafetna kompleta medalj. Na 4 x 200 m prosto so se zlata veselili Američani, v mešani moško-žensk štafeti pa so bili najboljši Brazilci.