Matej Podgoršek COVER1

Nedelja,
23. 12. 2012,
9.29

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Michael Schumacher Ferrari

Nedelja, 23. 12. 2012, 9.29

8 let, 7 mesecev

Vsi Schumijevi grehi: kako je uničeval svoj šport

Matej Podgoršek COVER1

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Čeprav je najuspešnejši dirkač vseh časov, mu mnogi še danes zamerijo nešportne poteze, ki jih tekom njegove kariere ni manjkalo. Michael Schumacher in njegovi grehi.

Črna zastava in suspenz dveh dirk (VN VB 1994) Četrti članek Sportalove serije zgodb o Michaelu Schumacherju (v sklopu rubrike "iz zgodovine F1") začenjamo v Silverstonu, kjer je bil takrat dirkač Benettona diskvalificiran sredi dirke. V krogu za ogrevanje je prehitel Damona Hilla (Williams) in dobil petsekundni kazenski postanek. Ker je tekmeca spustil nazaj predse, v Benettonu niso želeli izvesti postanka in posledično je sledila še hujša kazen. V 21. krogu so mu komisarji izobesili črno zastavo. Tudi te v Benettonu niso upoštevali, naknadno so le izvedli kazenski postanek. Nemec je ciljno črto prečkal na drugem mestu, njegovi šefi pa so se še več ur po koncu dirke prepirali s komisarji. Ti so ostali neomajni. Poleg diskvalifikacije s te dirke je zaradi ignoriranja črne zastave dobil še suspenz nastopa na dveh VN.

Trčenja za naslova svetovnega prvaka (VN Avstralije 1994) Sezona je minevala ob številnih sumih o nelegalnosti Benettonovega dirkalnika, a FIA jim ni uspela veliko dokazati in tako je Schumacher na finale v Adalaido prišel s točko prednosti pred Hillom. Nemec je na ozki in zaviti ulični stezi varno vodil. V 36. krogu pa je naredil napako in oplazil zaščitni zid. Britanec je dobil priložnost za napad. A Michael je zapeljal vanj in za oba je bila dirka končana. Komisarji niso ukrepali (dandanes gotovo bi) in takrat 25-letni Schumacher je osvojil svoj prvi naslov svetovnega prvaka.

"Škandalozna" poteza, ki ni uspela (VN Evrope 1997) Tri leta po Adelaidi se Jacquesu Villeneuvu (Williams) v Jerezu Hillova usoda ni ponovila. V 48. krogu je pred najpočasnejšim zavojem napadel vodilnega Schumacherja. "Vedel sem, da tvegam, a sem bil vseeno presenečen, ko je zapeljal vame," je po dirki povedal Kanadčan. Ko sta bila kolo ob kolesu, Jacques pa na notranji strani zavoja, je dirkač Ferrarija zapeljal v desno in trčenje je bilo neizbežno. A tokrat je ob stezi obstal le Schumacher, Villeneuve pa je uspel nadaljevati in osvojiti svoj edini naslov prvaka. Zaradi namerne nesreče je FIA Michaelu vzela vse osvojene točke v sezoni. "Neumno," je pisal nemški Bild. "Škandalozno," britanski Telegraph. Schumacher je dejanje priznal, a se ni opravičil: "Odraščal sem ob posnetkih Ayrtona Senne. Spominjam se njegovih nesreč z Alainom Prostom. To je pač del igre. Vedel sem, da nisem ravnal prav, a šlo je za pomemben trenutek dirke. Šel sem na vse ali nič," se je nekaj let kasneje dogodka spominjal nemški dirkač.

Ciljno črto prečkal v boksih (VN VB 1998) Nekaj tednov zatem, ko je na VN Kanade ob izvozu iz boksov s proge izrinil Heinza-Haralda Frentzna (Williamsa), je do še bolj sporne zmage prišel v Silverstonu. V močnem dežju je pod rumenimi zastavami prehitel Alexandra Wurza (Benetton). Z zamudo je dobil kazenski postanek, a v Ferrariju so se mu izmikali, češ da komisarjev niso dobro razumeli, za kakšno kazen gre. Tako dolgo so se izmikali, da bo na papir napisan kazenski postanek dobili šele tri kroge pred ciljem. Michael je na postanek zato lahko zapeljal šele ob koncu zadnjega kroga in v boksih še pred odsluženo kaznijo prečkal ciljno črto. Po nekajminutni zmedi so ga komisarji vendarle imenovali za zmagovalca (kasneje so sicer s Fie dobili opomin).

S pestmi nad Coultharda (VN Belgije 1998) V obupnih dežnih razmerah se je kar naenkrat pred Schumacherjem znašel počasen David Coulthard (McLaren). Nemec je z veliko hitrostjo trčil vanj. Ko sta se uspela vrniti v bokse, je Michael ves besen stekel v McLarnovo garažo in se tekmeca skušal lotiti kar s pestmi (mehaniki so ga komaj zadržali). Škota je obtožil, češ da ga je želel ubiti.

Besedni dvoboj s Coulthardom (VN Japonske 1999) Michael se je leto po Spaju znova spravil na Davida. Očital mu je, da je pred njim dirkal cik-cak, da bi ga čim bolj oviral in v boju za naslov pomagal Miki Häkkinenu. "Verjel sem mu, ko je rekel, da je bila nesreča v Spaju napaka. Zdaj pa nisem več prepričan v to," ga je obtožil. Coulthard mu ni ostal dolžen: "Morda misli, da je vreden več od drugih dirkačev. Naj pazi, kaj govori. Spoštujem ga kot dirkača, kot človeka pa nič več."

Iskrice z Montoyo (VN Brazilije 2002) Montoya in Schumacher sta drug z drugim vselej dirkala zelo agresivno. Le dva tedna po trčenju v prvem zavoju Sepanga se je med njima iskrilo tudi v Interlagosu. Na ravnini pred četrtim zavojem (v prvem krogu) je Kolumbijec trčil v zadek Nemčevega dirkalnika. "Bil sem v njegovem zavetrju, pa je kar sredi ravnine spustil plin. Dirkala sva 300 km/h in v tistem trenutku je bila nesreča neizbežna. To je vedel. Takšnega obnašanja ne moremo tolerirati," je besnel Montoya. Michael je odreagiral vzvišeno kot vselej: "Ne vem, kaj ima Juan Pablo proti meni. Pustil sem mu dovolj prostora. Ne vem, zakaj se pritožuje."

V zadnjem zavoju podarjena zmaga (VN Avstrije 2002) Ekipni ukazi so danes v formuli 1 spet dovoljeni, a način, kot ga je v Zeltwegu leta 2002 izvedel Ferrari, je vreden obsodbe. Rubens Barrichello je odpeljal fantastično dirko, nato pa moral v zadnjem zavoju zadnjega kroga spustiti plin in zmago prepustiti številki 1 v moštvu. Na šele šesti dirki sezone, ko je imel Schumacher več kot 40 točk prednosti, pač pomoč ni bila potrebna. Ferrarijev dvojec je bil na stopničkah izžvižgan. Ko je osramočeni Michael Rubensa porinil na najvišjo stopničko, je bila publika še bolj ogorčena. Nič drugače ni bilo v novinarskem središču. Tudi novinarji so ju pričakali z glasnimi "buuu". Schumacher je vso krivdo zvalil na ekipo: "Te zmage nisem vesel. Šlo je za odločitev ekipe." FIA jih je kaznovala z milijonom ameriških dolarjev.

"Uničuješ svoj šport, Schumi" (VN ZDA 2002) Po ogorčenju iz Avstrije si nismo mislili, da se kaj takega lahko zgodi še enkrat. Pa se je - v Indianapolisu. A tokrat - naslov prvaka je bil že odločen - je pred ciljno črto plin spustil Schumacher in zmago poklonil Barrichellu. "Življenje mora biti pošteno. Takšen želim biti tudi jaz. Zdaj bom bolje spal," je potezo zagovarjal Nemec. Navijači in mediji pa mu niso oprostili. Nasprotno! "Ne norčuj se iz formule 1," so zapisali v Schumacherju sicer naklonjenem nemškem Bildu. "Uničuješ svoj šport, Schumi."

Še in še iskric z Montoyo (VN Monaka 2004) VN Evrope, VN San Marina, VN Monaka ... Trčenj Schumacherja z Montoyo tudi v sezoni 2004 ni manjkalo. Čeprav je šlo večinoma za obojestransko krivdo, se je Kolumbijec glasno jezil nad Nemcem, še posebej zato, ker mu je FIA vselej pogledala skozi prste. V Monte Carlu sta celo zadela za varnostnim avtomobilom. Michael je kar v predoru začel z ogrevanjem pnevmatik (pospeševal je in zaviral) in tako je Juan Pablo nemočen trčil vanj. Za Nemca je bilo konec dirke in tako ni postal prvi, ki bi zmagal prvih šest dirk sezone.

"Bratska ljubezen" (VN Monaka 2005) Sezona se za Michaela ni začela najbolje, nič bolje mu ni šlo na ulicah Monte Carla. Prebijal se je iz ozadja, trčil v Coultharda (Red Bull), v zadnjem krogu najprej prehitel Barrichella in nato še agresivno napadel brata Ralfa (Toyota). "Pred tisto potezo bi lahko vključil svoje možgane. Le milimeter je manjkalo in eden od naju bi bil mrtev. Včasih v Michaelovi glavi ni vse v redu," je bil oster Ralf.

Zmaga brez konkurentov (VN ZDA 2005) Dirkači z Michelinovimi pnevmatikami so po krogu za ogrevanje zapeljali v bokse in končali dirko. Michelinke so imele na specifičnem asfaltu Indianapolisa težave. Bali so se, da bi se pri velikih hitrostih predrle in bi prišlo do nesreč. Tako Schumacherju s Ferrarijem na pnevmatikah Bridgestone v konkurenci šestih dirkalnikov ni bilo težko zmagati. Pred dirko so šefi ekip, pa tudi dirkači (vsi razen Ferrarijevega dvojca) iskali rešitev, a ideja o dodatni šikani na najdaljši ravnini ni bila sprejeta. Ferrari rešitvi naj ne bi bil naklonjen in tako so prišli do edine zmage v sezoni. VN se je končala z žvižgi s tribun in dolgimi obrazi Ferrarijevega para na zmagovalnem odru.

"Parkiral" sredi zavoja (VN Monaka 2006) Rivalstvo s Fernandom Alonsom (Renault) ni ponudilo veliko spornih trenutkov, izjema so bile kvalifikacije v Monte Carlu leta 2006. Ko je Nemec tik pred koncem dosegel najhitrejši čas, ga je v naslednjem krogu zaneslo v Rascassu in meni nič tebi nič je "parkiral" sredi zavija. Španec, ki je bil v zelo hitrem krogu, tako ni mogel do "pole positiona". V Ferrariju so se zagovarjali, da ni šlo na namerno dejanje, a komisarji jim niso popustili in Schumacher je moral štartati iz zadnje vrste. Po dolgem času se je spet usul plaz kritik na Michaelov račun. "Naj formulo 1 prepusti poštenim ljudem. Mislil sem, da je odrasel. Ali misli, da smo vsi ostali idioti?" se je ogorčeno spraševal Keke Rosberg.