gorski tek

Sreda, 15. 6. 2016, 23.42

21. REKORD ŠMARNE GORE

Rekord ostaja neogrožen, o zmagovalcu odločali zadnji metri

Gorski tekač Simon Alič je zmagovalec 21. Rekorda Šmarne gore, teka, ki poteka po najkrajši poti od vznožja do vrha najbolj priljubljene ljubljanske izletniške točke.

tek na šmarno goro | Foto: Peter Kastelic Foto: Peter Kastelic
Dopoldansko deževje je dobro namočilo pot na Šmarno goro, tako da kljub popoldanskemu soncu kakšnih rekordnih časov v blatu ni bilo moč pričakovati. Zaradi nekoliko nižje udeležbe od pričakovane je štart moških in deklet potekal skupaj, najboljši gorski tekači pa so večji del 1,8-kilometrske proge s 360 metri višinske razlike tekli skupaj. Tako je prvih pet tekmovalcev v cilju ločilo le 10 sekund.

O stopničkah odločali zadnji metri

Ko so že pošteno pekle noge, je bilo potrebno iz sebe iztisniti še zadnje atome moči. To je najbolje uspelo Simonu Aliču, ki je prvi pritekel na vrh in se veselil zmage v času 12:14,7. V zadnjih metrih je Nejca Kuharja prehitel Simon Novak (12:15,3) in osvojil drugo mesto, najuspešnejši slovenski turni smučar pa se je moral zadovoljiti s tretjim mestom (12:18,9).

Manj napeto je bilo pri dekletih, kjer je Karmen Klančnik (15:11,1)  zmagala s precejšnjo prednostjo pred tremi "domačinkami", članicami kluba Šmarnogorska naveza. Druga je bila Sara Jaklič, tretja pa Tina Kozjek.

Rekord ostaja izziv za prihodnost
rekord šmarne gore | Foto: Peter Kastelic Foto: Peter Kastelic
Slovenski rekord drži Sebastjan Zarnik, ki je na vrh pritekel v 11 minutah in 25 sekundah, a to ni absolutni rekord. Tomo Šarf, alfa in omega slovenskega gorskega teka, ni mogel iz svoje kože, saj ga je vedno zanimalo, kako hitro bi na vrh pritekli najboljši gorski tekači na svetu. Tako je leta 2013 pred šmarnogorskim tekom organiziral tudi jesensko izvedbo Rekorda in na štart zvabil Eritrejca Azeryo Teklaya. Ta je progo premagal v 11 minutah in 11 sekundah in preostalim tekačem letvico postavil zelo visoko, še vedno pa mnogi verjamejo, da se da spustiti tudi pod mejo 11 minut. Absolutni ženski rekord drži Mateja Kosovelj, ki je leta 2006 dosegla odličen čas 13:18.