Sobota, 4. 3. 2023, 18.43
1 leto, 8 mesecev
DVORANSKO EP V ATLETIKI, ISTANBUL (3. DAN)
Tina Šutej evropska podprvakinja: Sem razočarana in jezna
Najboljša slovenska atletinja zadnjega obdobja Tina Šutej (Kladivar Celje) je na 37. dvoranskem evropskem prvenstvu v atletiki v Istanbulu osvojila srebrno medaljo v skoku s palico s 4,75 metra. Zmagala je Finka Wilmo Murto, evropska prvakinja na prostem je skočila državni rekord 4,80 metra. Neja Filipič (Mass) je v troskoku osvojila peto mesto s 13,92 metra. Zmagala je Tugba Danismaz s turškim rekordom 14,31 metra. Anita Horvat (Velenje) pa je v drugi polfinalni skupini na 800 metrov zmagala (2:03,11) in se s tem zanesljivo uvrstila v nedeljski finale, ki bo 18.35 po slovenskem času. Imela je skupno sedmi čas. Neja Filipič je v finalu troskoka osvojila peto mesto.
"Sem razočarana in jezna. Eno mesto preslabo je to, hotela sem biti prva. V tem trenutku ne morem biti vesela, bom pa to verjetno bolj cenila, ta dosežek, jutri ali pa že čez dve uri. Jeza je prisotna, ker vem, da sem bila pripravljena za zlato medaljo. Današnja tekma je bila dobra, a ne dovolj dobra za prvo mesto, bilo je blizu, a tudi zelo daleč," je bila takoj po tekmi razočarana Tina Šutej.
Kaj se je dogajalo
Štiriintridesetletnica Tina Šutej, ki je Ostravi na Češkem 2. februarja letos s 4,82 metra izboljšala svoj slovenski dvoranski in tudi absolutni rekord, je pred dvema letoma na dvoranskem EP v poljskem Torunu prav tako zasedla drugo mesto. Tretja je bila Čehinja Amalie Švabikova (4,70 m).
Wilma Murto je Tini Šutej preprečila, da bi postala najboljša v zgodovini slovenske atletike na dvoranskih EP. Zlato odličje je doslej osvojila le Jolanda Čeplak, ki je v teku na 800 metrov 3. marca leta 2002 na Dunaju dosegla še zdaj veljavni svetovni rekord (1:55,82). Čeplakova je bila doslej edina v slovenski atletiki z dvema medaljama s teh tekmovanj, na 800 metrov je bila bronasta še leta 2007 v Birminghamu.
Tina Šutej je v zadnjih dveh letih osvojila štiri medalje na velikih atletskih tekmovanjih, po dve srebrni in bronasti, njene edine v članski konkurenci. Le dvakrat v tej zimi ni zmagala v skoku s palico, vedno pa je bila boljša od vseh Evropejk.
Najboljše tri v skoku s palico
Diplomirana biologinja je lani osvojila dve bronasti medalji na dvoranskem SP v Beogradu in na EP na prostem v Münchnu, na SP v Eugenu je bila četrta.
Šutejeva je izpustila začetno višino na 4,25 metra in prvič prešla letvico na 4,45 metra. Na 4,60 metra je letvico preskočila drugič in iz delitve vodilnega položaja nazadovala na četrto mesto. Tudi na 4,70 metra je prvič podrla letvico, izmed petih tekmovalk, ki so preostale v konkurenci, pa je bila uspešna v tej seriji le Wilma Murto.
Slovenska rekorderka je bila nato uspešna v drugem skoku in se zavihtela na drugo mesto, na tretjem je v boju za odličja ostala le še mladinska svetovna prvakinja iz leta 2018, Švabikova, ki je bila uspešna tudi v tretje.
Višini 4,70 metra ni bila kos nobena od preostalih tekmovalk. Četrta je bila Grkinja Katerina Stefanidi, nekdanja olimpijska, svetovna in evropska prvakinja, branilka naslova Angelica Moser iz Švice pa šesta, obe s po 4,60 metra.
Troboj za razdelitev mest na zmagovalnem odru je na 4,75 metra odprla Šutejeva, ki je prvič podrla, kot tudi preostali tekmici. Šutejeva je bila uspešna drugič in se povzpela na prvo mesto. Švabikova je letvico trikrat podrla in Šutejeva se je za zlato pomerila z Wilmo Murto, ki je lani v Nemčiji že osvojila evropsko krono.
Finka je bila na 4,75 metra uspešna v tretjem skoku, ko je izenačila državni rekord. Atletinji sta nadaljevali na 4,80 metra, kjer pa je bila Wilma Murto uspešna že prvič. Po neuspešnem prvem skoku je zadnja dva poskusa Slovenka pustila za 4,85 metra, a tudi tu ni šlo preko letvice. Wilma Murto je s tremi neuspešnimi skoki zaključila na 4,91 metra.
"Dobro sem skakala, a ne dovolj za zlato"
"Imam štiri medalje v zadnjih dveh letih z velikih tekem. Pred tem nisem imela nobene. To cenim, a želim si več." "Pri skokih na 4,60 metra je bila palica premehka in sem jo morala menjati, na 4,70 metra pa sem naredila napako, ki sem jo popravljala. Med tekmo ni bilo sicer nič kritičnega, dobro sem skakala, a ne dovolj za zlato. Wilma Murto me ni presenetila, je dobra in se zna osredotočiti. Skakala je s palicami, ki jih je uporabila na EP lani na prostem. Vso zimo je preizkušala nove palice, pa se je za to EP odločila za stare, ki jim zaupa," je pojasnila Šutejeva.
Tudi sama je dobila nove palice, preizkusila jih je na državnem prvenstvu v Celju, pa se je prav tako kot Wilma Murto odločila za stare, s katerimi je osvajala odličja že prej.
"Želim si zlato medaljo, glede na sezono in današnje kvalifikacije je to tudi pričakovano," je kratko in jasno v petek po kvalifikacijah napovedala Tina Šutej. Na EP je prišla kot lastnica najboljšega izida sezone v Evropi in drugega na svetu. Na vseh mednarodnih tekmah leta je preskočila najmanj 4,70 metra. To mejo je v sezoni zmoglo le šest atletinj.
Le v Celju je 18. februarja na državnem prvenstvu zmagala s 4,65 metra, ko je preizkušala tudi nove palice. A tudi s tem njenim najslabšim izidom bi bila sedma v sezoni na svetu. V petkovih kvalifikacijah si je s 4,55 metra skupaj z Wilmo Murto delila prvo mesto in se prav z njo pomerila tudi v finalu za zmago.
"Imam štiri medalje v zadnjih dveh letih z velikih tekem. Pred tem nisem imela nobene. To cenim, a želim si več. Ostajajo izzivi, še preveč jih je. Če ne bi bilo tako, se tega ne bi šla več. Do poletja me tako čaka še veliko dela," je končala pogovor Šutejeva.
Neja Filipič peta
Tretja slovenska predstavnica Neja Filipič (Mass) pa je nastopila v finalu troskoka in osvojila peto mesto s 13,92 metra. Zmagala je Tugba Danismaz s turškim rekordom 14,31 metra.
Filipičeva je začela zelo dobro in po prestopu v uvodni seriji skočila 13,92 metra. S tem je bila peta do konca tekmovanja in je dosegla najboljšo uvrstitev na velikih tekmovanjih doslej.
Neja Filipič je v finalu troskoka osvojila peto mesto.
V tretjem poskusu so ji namerili 13,52 metra, v četrtem in petem pa je vnovič prestopila. V zadnji, šesti seriji so ji namerili 13,05 metra. Dan prej je v drugi seriji kvalifikacij skočila 13,96 metra in z izidom sezone zasedla šesto mesto ter se uvrstila v finale osmerice.
"Sem zadovoljna. Prvi skok je bil tak, kot bi si ga želela vsakič, saj je bil dolg in lep. Potem pa sem to skušala izboljšati, pa se mi je poznala utrujenost od včerajšnjih kvalifikacij. Zaradi svoje boleče tetive pred časom namreč nisem veliko trenirala skokov. Zato se nisem mogla pripraviti dobro na dva zaporedna nastopa v dveh dnevih. Je bil pa cilj, da čim več naredim v uvodnih poskusih," je povedala Filipič.
Anita Horvat s sedmim časom v finale
Na teku na 800 metrov je bila v polfinalu v prvi skupini in skupno s časom 2:00,05 najhitrejša evropska prvakinja Britanka Keely Hodgkinson, srebrna na zadnjih olimpijskih igrah in svetovnem prvenstvu. Druga v prvi skupini, ki je bila pričakovano veliko hitrejša od druge, je bila lanska mladinska svetovna podprvakinja, Švicarka Audrey Werro (2:01,19).
Anita Horvat je bila takoj po startu na prvem mestu, a jo je skušala prehiteti Madžarka Bianka Kerr. To ji je uspelo po dobri tretjini nastopa, tik za njo je bila Horvatova. Slednja je v zaključku znova prišla na prvo mesto, v ozadju pa je bilo v ciljni ravnini veliko prerivanja, v katerem je izpadla ena izmed največjih favoritinj. Isabelle Boffey, pred dvema letoma je osvojila evropski naslov med mlajšimi članicami, ima drugi čas evropske sezone, a je končala na zadnjem mestu. Izpadla je tudi Kerrova.
"V finalu je moj cilj medalja. V načrtu imam, da bom sledila favorizirani Hodgkinsonovi," je dejala Anita Horvat.
"Dosegla sem svoj cilj. Zmagala sem v skupini in se uvrstila v finale, ob tem pa se nisem zapletla v prerivanje. Pričakovala sem, da bo Boffeyjeva skušala priti na čelo, me je pa presenetila Madžarka. V finalu je moj cilj medalja. V načrtu imam, da bom sledila favorizirani Hodgkinsonovi," je napovedala Horvatova, ki ima za že omenjeni Hodgkinsonovo in Boffeyjevo tretji izid sezone.
Ceccarelli presenetljivo prvak na 60 metrov, drugi Jacobs
Poleg dveh finalnih odločitev s slovensko udeležbo so bili predzadnji dan na 37. dvoranskem evropskem prvenstvu v atletiki v Istanbulu še štirje boji za medalje. Italijan Samuele Ceccarelli je presenetljivo osvojil naslov na 60 metrov, ko je s 6,48 sekunde ugnal rojaka, olimpijskega zmagovalca in evropskega prvaka na 100 metrov, Marcella Jacobsa (6,50).
Samuele Ceccarelli je osvojil naslov evropskega prvaka.
Bron si je v najkrajši disciplini prvenstva pritekel Šved Henrik Larsson (6,53). Ceccarelli je v polfinalu tekel še stotinko hitreje kot v finalu in je sedaj peti najhitrejši Evropejec vseh časov. Jacobsu pa ni uspelo, da bi dvoranskemu naslovu na SP z lanskega leta dodal letos še evropskega.
Izjemna tekača na 400 metrov z ovirami sta tokrat zmagala na isti razdalji brez ovir, Nizozemka Femke Bol in Norvežan Karsten Warholm. Bolova se je z rezultatom 49,85 zelo približala svojemu svetovnemu rekordu v dvorani izpred dveh tednov (49,26) in ubranila naslov.
Warholm je tekel 45,35 in v kar tesnem obračunu ugnal Belgijca Juliena Watrina (45,44) ter Šveda Carla Bengtströma (45,77). Norvežan je po izjemnem prvem krogu popustil, se dobesedno zrušil v cilju, a osvojil drugi dvoranski naslov. Na 1.500 metrov je bila najhitrejša Britanka Laura Muir z rezultatom 4:03,40.
moški:
- 60 m:
1. Samuele Ceccarelli (Ita) 6,48
2. Lamont Marcell Jacobs (Ita) 6,50
3. Henrik Larsson (Šve) 6,53
- 400 m:
1. Karsten Warholm (Nor) 45,35
2. Julien Watrin (Bel) 45,44
3. Carl Bengtström (Šve) 45,77
ženske:
- 400 m:
1. Femke Bol (Niz) 49,85
2. Lieke Klaver (Niz) 50,57
3. Anna Kielbasinska (Pol) 51,25
- 1500 m:
1. Laura Muir (VBr) 4:03,40
2. Claudia Bobocea (Rom) 4:03,76
3. Sofia Ennaoui (Pol) 4:04,06
- troskok:
1. Tugba Danismaz (Tur) 14,31
2. Dariya Derkach (Ita) 14,20
3. Patrícia Mamona (Por) 14,16
...
5. Neja Filipič (Slo) 13,92
- palica:
1. Wilma Murto (Fin) 4,80
2. Tina Šutej (Slo) 4,75
3. Amalie Švabikova (Češ) 4,70
Kvalifikacije s slovensko udeležbo:
moški:
- palica:
1. Emmanouil Karalis (Grč) 5,75
2. Torben Bkech (Nem) 5,75
. Ben Broeders (Bel) 5,75
...
16. Robert Renner (Slo) 5,20
ženske:
- 800 m, polfinale:
1. Keely Hodgkinson (VBr) 2:00,05
2. Audrey Werro (Švi) 2:01,19
3. Lorea Ibarzabal (Špa) 2:01,25 ...
7. Anita Horvat (Slo) 2:03,11
- 60 m ovire, 1. krog:
1. Nadine Visser (Niz) 7,88
2. Reetta Hurske (Fin) 7,93
3. Mette Graversgaard (Dan) 7,96
...
30. Joni Tomičić Prezelj (Slo) 9,22
Preberite še:
13