Thermometer Blue 0

Veselin Vujović Luka Žvižej Dean Bombač

Ponedeljek, 18. 1. 2016, 21.08

Slovencem uspelo nekaj, kar jim ni še nikdar v zgodovini

Prvič v zgodovini španska reprezentanca ni porazila slovenske na katerem od velikih rokometnih tekmovanj. Na evropskem prvenstvu v Vroclavu je bilo 24:24. V sredo odločilna tekma z Nemci.

Na 55. rojstni dan slovenskega selektorja Veselina Vujovića je ta na evropskem prvenstvu vzel točko Španiji, kjer je nekoč igral in bil trener. Bilo je 24:24 (13:10). To je prva slovenska točka proti Špancem na velikih tekmovanjih. V sredo se bodo Slovenci, ki še niso uvrščeni v nadaljevanje, pomerili z Nemčijo. Zmaga je praktično nujna.

Začetek tekme s Španijo je obetal veliko. To je bila povsem drugačna Slovenija kot proti Švedom. Oziroma tista Slovenija iz "švedskega" drugega polčasa. Agresivna, bojevita, požrtvovalna, čvrsta, odločna. Obramba je bila večinoma kombinacija agresivnih 6-0 in 5-1.

Napad, ki ga je vodil Dean Bombač, je bil dokaj racionalen. A tudi po izgubljenih žogah je sledilo disciplinirano vračanje, tako da so Španci naši reprezentanci do polčasa "prodali" le en protinapad. V drugo smer so stekle štiri "kontre", tri od teh so se končale z zadetkom.

Matevž vs. Gonzalo

Gorazdu Škofu tokrat ni šlo, po četrt ure ga je zamenjal Matevž Skok, ki je kmalu nakazal, da bi to bil lahko njegov večer. V četrt ure je obranil pet žog, vključno s sedemmetrovko tik pred odmorom. Resnici na ljubo je bil dober tudi Gonzalo Perez de Vargas, ki je začel tekmo namesto Arpada Šterbika in je ustavil šest žog.

Dvojni rekorder

Visoki španski zvezdniki so imeli izjemno omejen delovni prostor, za kar je poskrbela slovenska obramba. Še posebej Luka Žvižej. Ob tem je slovenski rekorder po nastopih in po novem tudi zadetkih zadel vse štiri strele, nekatere z izjemno zapletenih položajev.

Rezultat je bil vseskozi pod slovenskim nadzorom. Razlika se je gibala med dvema in štirimi goli. Slovenci so imeli tudi kar trikrat priložnost, da bi prednost potisnili na pet golov, a so se vsi trije omenjeni napadi končali s tehnično napako. Teh je bilo v prvem delu osem, španskih izgubljenih žog pa šest. Slaba novica je bila izključitev Gašperja Marguča v zadnjih sekundah pred odmorom.

Odlično vračanje v obrambo

Velikega padca v drugem delu ni bilo, vsaj konkretnejšega, kakršen je bil na primer prvi polčas proti Švedom, ne. Slovenci so držali prednost vse do 44. minute, ko je drugič na tekmi izenačil Victor Tomas, ki je zadel iz enega redkih španskih protinapadov. Vračanje v obrambo je bilo tokrat velika slovenska odlika.

Še eno vstajenje Slovenije

Nekaj minut zatem je Garcia Špance popeljal v prvo vodstvo. Pet minut do konca je Slovenija ob navdušenju navijačev spet povedla za dva gola. Iz težkega položaja je zadel Dragan Gajić, ki mu je malo prej Gonzalo Perez De Vargas obranil sedemmetrovko. Slovenija je dva gola prednosti obnovila tudi dobre tri minute pred koncem, rezultat pa znižal je Julen Aguinagalde. 46 sekund do konca je Vujović vzel minuto odmora, Bombačev strel je končal v španskem bloku, v protinapadu pa je zadel Valero Rivera.

Ob tem je zaradi prekrška Vid Kavtičnik dobil rdeči karton, a naj bi na zadnji tekmi lahko igral, na drugi strani pa je podobno usodo doživel še Gedeon Guardiola. Slovenija je imela po izteku igralnega časa še devetmetrovko, a je Mačkovškov poskus končal v bloku. Slovenija se je tokrat na vsej tekmi izkazala z izjemno moštveno igro, ki je bila nagrajena s točko. Luka Žvižej je ob šestih golih odigral vrhunsko tekmo, Skok je zbral deset obramb (in to z bolečim križem). Pri Špancih je šestkrat zadel Julen Aguinagalde, tako kot Žvižej je imel stoodstoten izkupiček.

Vse ali nič

Kljub veliki točki je bilo v slovenskem taboru precej razočaranja zaradi iz rok izpuščene zmage. A v vsakem primeru je praktično nujno v zadnjem krogu v sredo (ob 17.15) premagati Nemce.