Aleš Žužek

Sobota,
11. 2. 2017,
3.23

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,53

Natisni članek

Natisni članek

na današnji dan zgodovina

Sobota, 11. 2. 2017, 3.23

7 let, 1 mesec

NA DANAŠNJI DAN

To je vladar Grčije, ki je imel korenine v Kopru

Aleš Žužek

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,53
Joanis Kapodistrias | Foto commons.wikimedia.org

Foto: commons.wikimedia.org

Na današnji dan leta 1776 se je na otoku Krfu rodil Joanis Kapodistrias, zunanji minister carske Rusije in poznejši guverner Grčije, tj. voditelj neodvisne grške države.

Predniki Joanisa Kapodistriasa so po očetovi strani izvirali iz Kopra oz. v italijanščini Capodistrie. Izvirni priimek družine je bil Vitori oziroma Vittori. Eden od koprskih Vittorijev se je v 13. stoletju preselil na otok Krf, ki je bil takrat pod beneško nadoblastjo.

Vittorijevi postanejo grofje Kapodistriasi

Vittorijevi so se na otoku pogrčili ter prestopili iz katolištva v grško pravoslavje. Pozneje so dobili tudi grofovski plemiški naziv in se preimenovali v Kapodistriase.

Joanis je bil med letoma 1799 in 1807 eden od voditeljev neodvisne jonske republike (ta je obsegala grške otoke v Jonskem morju in je bila pod ruskim pokroviteljstvom), ki pa se je končala, ko je Napoleon znova zasedel jonsko otočje.

Atentat na Joanisa Kapodistriasa | Foto: commons.wikimedia.org Atentat na Joanisa Kapodistriasa Foto: commons.wikimedia.org

Ruski zunanji minister

Kapodistrias je odšel v Rusijo in stopil v carsko diplomatsko službo. Med letoma 1816 in 1822 je bil celo ruski zunanji minister. Leta 1827 se je vrnil v Grčijo, kjer so ga grški uporniki, ki so se borili proti turškemu Otomanskemu cesarstvu, razglasili za guvernerja, torej voditelja samostojne grške države.

Oktobra 1831 so Kapodistriasa umorili njegovi grški politični nasprotniki. Guverner je nato postal njegov mlajši brat Avgustinos Kapodistrias. Grčija je zdrsnila v kaos, ki se je končal šele leta 1832, ko je bavarski plemič Otto postal prvi grški kralj.

Kanadski komik

Na današnji dan leta 1926 se je rodil ameriško-kanadski igralec in komik Leslie Nielsen

Ameriški igralec

Na današnji dan leta 1936 se je rodil ameriški igralec Burt Reynolds.

Odlomek iz filma Odrešitev:

Prijateljica

Na današnji dan leta 1969 se je rodila ameriška igralka Jennifer Anastassakis, bolj znana kot Jennifer Aniston, ki je zaslovela z nanizanko Prijatelji.

Še nekateri drugi pomembni dogodki, ki so se zgodili na današnji dan: 

Margaret Thatcher | Foto: Reuters Margaret Thatcher Foto: Reuters Leta 600 pred našim štetjem je po japonski mitologiji japonski prestol zasedel Džimu Teno, potomec sončne boginje. Japonci ta dan praznujejo kot začetek svojega cesarstva. 

Leta 1650 se je rodil francoski filozof in matematik Rene Descartes, znan po izreku Mislim, torej sem. 

Leta 1808 so poskusno uporabili antracit (najbolj kakovostni črni premog) kot gorivno sredstvo. 

Leta 1847 se je rodil ameriški izumitelj Thomas Alva Edison, ki je patentiral več kot tisoč izumov. 

Leta 1890 se je rodil Stanko Bloudek, letalski konstruktor, športnik in načrtovalec športnih objektov. 

Leta 1905 se je rodil slovenski dramatik in pripovednik Bratko Kreft

Leta 1922 se je rodila slovenska pisateljica Ela Peroci

Leta 1929 je Mussolinijeva vlada z Vatikanom sklenila lateransko pogodbo. Z njo je Italija potrdila papeško državo v miniaturnih merah, 44 hektarjev, in popolno papeško suverenost. 

Leta 1945 se je končala konferenca na Jalti, na kateri so se trije veliki – ameriški predsednik Franklin D. Roosevelt, britanski premier Winston Churchill in sovjetski diktator Stalin – dogovorili o ureditvi sveta po drugi svetovni vojni. 

Leta 1953 se je rodil ameriški politik Jeb Bush, član znamenite politične dinastije Bush. 

Leta 1975 je Margaret Thatcher postala predsednica britanskih konservativcev. Bila je prva ženska na čelu te stranke. Leta 1979 je postala tudi prva britanska premierka. 

Leta 1976 se je rodila slovenska smučarka Alenka Dovžan, ena od "vražjih Slovenk". 

Leta 1979 se je v Iranu avtoritarni šahov režim dokončno sesedel. Oblast so prevzeli islamski fundamentalisti pod vodstvom ajatole Homeinija. Iranska islamska revolucija je spodbudila vzpon islamizma tudi v drugih muslimanskih državah. 

Leta 1990 so po 27 letih zapora v Južni Afriki iz zapora izpustili Nelsona Mandelo, ki se je boril proti oblasti belopolte manjšine. Ta je s pomočjo sistema rasnega ločevanja (apartheida) vladala temnopolti večini. 

Leta 1994 so bile v Južni Afriki prve demokratični volitve, na katerih je lahko sodelovala temnopolta večina. Na teh volitvah je zmagal Afriški narodni kongres, ki ga je vodil Mandela.