Ponedeljek, 8. 5. 2017, 4.02
7 let, 1 mesec
NA DANAŠNJI DAN
Slovenci zahtevajo suvereno državo
Na današnji dan leta 1989 je slovenski pesnik Tone Pavček pred večtisočglavo množico na Kongresnem trgu prebral Majniško deklaracijo, deklaracijo, ki je še bolj odprla vrata slovenske poti iz Jugoslavije.
Majniška deklaracijo je nastala aprila 1989 na sestanku v pisarni Dimitrija Rupla na Fakulteti za sociologijo, politične vede in novinarstvo (to je zdajšnja FDV). Sestavili so jo Rupel, France Bučar, Ivo Urbančič, Hubert Požarnik in Veno Taufer. Po Ruplovih navedbah je na sestanku sodeloval tudi Janez Janša, a se ga drugi ne spominjajo.
Podpisniki deklaracije
Podpisniki deklaracije so bili Društvo slovenskih pisateljev, Slovenska demokratična zveza (SDZ), Slovenska kmečka zveza (SKZ – zdajšnja SLS), Slovensko krščansko socialno gibanje (poznejši Slovenski krščanski demokrati), Socialdemokratska zveza Slovenije (zdajšnja SDS), Univerzitetna konferenca ZSMS in Društvo slovenskih skladateljev.
Protestni shod
Shod, na katerem je Pavček prebral deklaracijo, je bil organiziran kot protest, ker je slovenska policija Janšo, ta je bil na ljubljanskem vojaškem sodišču leta 1988 obsojen na zaporno kazen, maja 1989 aretirala in ga privedla na prestajanje kazni.
Ameriški igralec
Na današnji dan leta 1954 se je rodil ameriški igralec David Keith.
Odlomek iz filma Častnik in gentleman:
Francoska narodna junakinja in svetnica
Na današnji dan leta 1429 je Jeanne d' Arc (Devica Orleanska oziroma Ivana Orleanska) kot poveljnica francoske vojske pri Orleansu premagala Angleže. S tem se je v stoletni vojni zgodil preobrat v korist Francozov.
Napovednik za film Ivana Orleanska:
Slovenska pevka
Na današnji dan leta 1963 se je rodila slovenska pevka Helena Blagne.
Latino zvezda
Na današnji dan leta 1975 se je rodil špansko-ameriški pevec Enrique Iglesias.
Še nekateri drugi pomembni dogodki, ki so se zgodili na današnji dan:
Leta 1541 je Španec Hernando de Soto kot prvi Evropejec prišel do reke Misisipi, ki jo je poimenoval Reka sv. Duha (Rio de Espiritu Santo).
Leta 1794 so med francosko revolucijo obsodili in usmrtili Antoina Lavoisierja, ki velja za očeta sodobne kemije. Usodno zanj je bilo, da je bil tudi pobiralec davkov.
Leta 1828 se je rodil ustanovitelj mednarodne humanitarne organizacije Rdeči križ in Nobelov nagrajenec, Švicar Henry Dunant.
Leta 1877 je bila v New Yorku prva razstava psov.
Leta 1886 je ameriški lekarnar John Pemberton zvaril rjavo pijačo iz izvlečkov koke, kofeina in sodavice, ki je danes znana kot kokakola.
Leta 1899 se je rodil avstrijski ekonomist Friedrich August von Hayek.
Leta 1903 se je rodil francoski komik Fernandel.
Leta 1906 se je rodil italijanski režiser Roberto Rossellini.
Leta 1944 se je rodil britanski glasbenik Gary Glitter, ki je pozneje postal zloglasen zaradi pedofilije.
Leta 1945 je načelnik nemškega generalštaba Wilhelm Keitel v Berlinu podpisal brezpogojno nemško kapitulacijo. S tem je bilo na stari celini konec druge svetovne vojne. 8. maj zato na Zahodu velja za dan zmage v Evropi. Ker je po moskovskem času kapitulacija padla že na 9. maj, sta Sovjetska zveza in z njo ves komunistični blok dan zmage praznovala 9. maja.
Leta 1970 se je rodil španski nogometaš Luis Enrique.
Leta 1978 sta se Reinhold Messner in Peter Habeler kot prva človeka brez pomoči dodatnega kisika povzpela na Mount Everest.
Leta 1982 se je na kvalifikacijah za VN Belgije v formuli ena ubil kanadski dirkač Gilles Villeneuve.
Leta 2015 je najboljša slovenska smučarka vseh časov Tina Maze sporočila, da si bo vzela leto dni premora in se potem odločila, ali bo nadaljevala kariero.
1