Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
16. 6. 2014,
14.07

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 16. 6. 2014, 14.07

8 let, 7 mesecev

Doktorica znanosti, ki čebelari, prede in kvačka

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Risanka o čebelici Maji je na poseben način povezala usodo in stkala resnično zgodbo o Maji Smodiš Škerl.

"Ime, ki mi je bilo položeno v zibko, me je skozi življenjsko pot pripeljalo do profesionalnega delovanja v kmetijstvu, konkretneje raziskovanja na področju čebelarstva ter strokovnega dela na področju selekcije in ohranjanja naše avtohtone podvrste – kranjske čebele," pojasnjuje Maja Smodiš Škerl.

Maja je doktorica veterinarske medicine in doktorica znanosti s področja agronomije, zaposlena je na kmetijskem inštitutu. Kot pravi, ji je delo s čebelami v veselje, saj je že od malega ljubiteljica vseh mogočih žuželk.

Vendar pa čebelice, ki s svojim bivanjem in delom, opraševanjem rastlin prispevajo k pridelkom mnogih sadnih rastlin in poljščin, niso edino Majino veselje.

Zadnjih nekaj let namreč svoj prosti čas posveča zanimivemu in nekoliko drugačnemu in že skoraj pozabljenemu hobiju: ustvarjanju z volno.

Zgled mame in sestre, ki je pustil sled Maja pripoveduje, da se je vse začelo z občudovanjem pletenja in kvačkanja njene mame in starejše sestre, ki sta z navdušenjem in vztrajnostjo s pletilkami ter kvačko pričarali oblačila, predvsem puloverje, ki so bili namenjeni Maji.

Kot pravi, je dobesedno zrasla oblečena v domače pletenine. In ker zgledi vlečejo, se je tudi sama trmasto lotila učenja ročnih spretnosti in kmalu so nastajali šali ter oblačila za punčke. Seveda pa je ostalo tudi nekaj nedokončanih izdelkov.

Predenje volne, ki je skoraj pozabljeno Majino drugo veselje je ročno predenje volne na novejši leseni kolovrat Sonata, ki ga izdelujejo na Poljskem. Predenja se je Maja izučila najprej na enodnevni predstavitvi rokodelcev iz Adlešičev, kjer je spoznala celoten postopek pridobivanja lanu, predelave, česanja, predenja na stari slovenski kolovrat in preslico ter tkanja lanenih platen.

Udeležila se je tudi delavnice predenja v Avstriji in takoj zatem nadaljevala samostojno učenje različnih tehnik s pomočjo najnovejših knjig o predenju.

Barvanje volne z naravnimi barvili Poleg različnih vlaken za predenje je Majo pritegnilo tudi barvanje česane in spredene volne z rastlinami in naravnimi barvili. Rastline nabira v okolici doma in je predvsem pozorna na to, da jih je na pretek.

Barvanje je zanimivo tudi zaradi tega, ker iste rastline, ki jih nabira od spomladi do jeseni, lahko dajo nekoliko samosvoj odtenek, tako pobarvana volna pa ni nikoli povsem enaka prejšnji, in to daje volni poseben čar.

Izdelki za domačo uporabo ali kot modni dodatek Pri svojem delu Maja uporablja volno domače jezersko-solčavske pasme ovac, svilo sviloprejke, volno južnoameriške alpake, merino ovc, mohair od angora koz, in sicer v vseh mogočih kombinacijah in barvah.

S posebnimi tehnikami izpod njenih prstov in kolovrata nastaja polizdelek, unikatna volna ali preja, s katero se lahko izdela poseben in unikaten volneni nakit, polepša razne modne dodatke, kot so šali, kape, torbice, posebej je takšna volna tudi zanimiva za tkanje na statve.

Želja in idej je vedno polno Ljubezen do pridelkov iz narave, domačih ročnih izdelkov in ročnih spretnosti si Maja v prihodnje želi deliti naprej tako praktično z delavnicami kot tudi teoretično v obliki avtorske knjige.

Če ji bodo možnosti dopuščale, bi otrokom in mladim z veseljem predajala svoje znanje in spretnosti predenja volne z vrtavko, kvačkanja in pletenja. Največje zadovoljstvo in potrditev njenega truda pa so volnene kreacije, ki jih z veliko vnemo pletejo njena mama in tudi redki posamezniki pri nas, ki "še znajo ceniti lepoto takšnih ročnih izdelkov, predvsem pa tisti, v katerih moja volna vzbuja navdihe za nove ustvarjalne ideje".

Ne spreglejte