Torek, 19. 6. 2018, 11.13
6 let, 6 mesecev
Skupina intelektualcev poziva k oblikovanju levosredinske vlade #video
Skupina 28 intelektualcev predsednike strank LMŠ, SD, SMC, Levica, DeSUS in SAB pred petkovo ustanovno sejo državnega zbora poziva, naj se kljub pritiskom povežejo, premagajo nesoglasja in oblikujejo levosredinsko koalicijo. Kot opozarjajo, bi morebitna koalicija, ki bi temeljila na politiki sovraštva, laži in izključevanja, pomenila zgodovinski poraz mlade slovenske demokracije.
Profesorji, akademiki in raziskovalci v pismu opozarjajo, da na predsednike strank na levici in sredini v zadnjih dneh izjemno pritiskajo nekatere interesne skupine in posamezniki, da bi vstopili v vladno koalicijo, ne da bi upoštevali predvolilne zaveze volivcem in mimo interesa nesporne večine udeležencev zadnjih volitev.
"Predstavnike ljudstva pri nas izbiramo v tako imenovanem proporcionalnem sistemu. Takšen sistem se je potrdil kot primeren še zlasti za mlade, krhke demokracije, kjer nesorazmerno posedovanje in koncentracija moči v eni stranki hitro pripelje do zlorab oblasti," so poudarili v pismu.
"Mandat za sestavo vlade avtomatsko ne pripada stranki, ki nagovori največ volivcev"
Kot opozarjajo, mandat za sestavo avtomatsko ne pripada tisti stranki, ki posamično nagovori največ volivcev, ampak tisti, ki je sposobna povezati dovolj parlamentarnih strank oziroma poslank in poslancev za oblikovanje parlamentarne večine.
"Nobena v parlament uvrščena stranka nima ne formalne ne moralne zaveze vstopiti v koaliciji z največjo stranko, še zlasti če deluje v nasprotju z njenimi temeljnimi načeli ali celo v nasprotju s temeljnimi načeli demokracije," so prepričani podpisniki.
Kot poudarjajo podpisniki pisma, mandat za sestavo vlade avtomatsko ne pripada tisti stranki, ki posamično nagovori največ volivcev.
"Volivke in volivci so z veliko večino zavrnili politiko nestrpnosti"
Kot poudarjajo, je pri izbiri partnerstva vsaka stranka zavezana zgolj predvolilni obljubi svojim volivkam in volivcem ter svojemu programu.
"Na nedavnih volitvah sta se zgodili dve pomembni stvari. Volivke in volivci so z veliko večino zavrnili politiko nestrpnosti, izključevanja, podtikanja, sovraštva. Volivke in volivci morda sploh prvič niso bili prisiljeni voliti taktično, onkraj izbire programov in osebnosti, ki jim najbolj ustrezajo," poudarja del intelektualne elite.
Po volitvah se je po njihovih besedah oblikoval povsem izenačen demokratični levosredinski blok brez dominantne stranke: "Morebitne ponovljene volitve bi zelo verjetno volivke in volivce spet potisnile nazaj v taktično glasovanje onkraj izbire vsebinskih razlik, da bi avtoritarnim političnim formacijam preprečili pot na oblast."
Volivci so po besedah podpisnikov na nedavnih predčasnih parlamentarnih volitvah jasno zavrnili politiko izključevanja, podtikanja in sovraštva.
"Koalicija s politiko nestrpnosti, laži in izključevanja bi pomenila zgodovinski poraz"
Stranke demokratičnega levosredinskega bloka zato pozivajo, da sledijo zgolj svojemu programu, svoji zavezi volivcem in kljub močnim pritiskom oblikujejo koalicijsko vlado.
"Seveda bo takšna koalicija zahtevna, kot je zahtevna demokracija sama po sebi. Od koalicijskih partnerjev bo zahtevala veliko politične modrosti, a koalicija s politiko nestrpnosti, izključevanja, laži in ščuvanja bi pomenila zgodovinski poraz mlade demokracije ter verjetni poraz in odhod na smetišče politične zgodovine tistih strank, ki bi obrnile hrbet svojim volivkam in volivcem," so poudarili.
Pod pismo so se podpisali Metka Mencin Čeplak, Božo Repe, Vlado Miheljak, Peter Klepec, Marko Milosavljević, Milica Antič Gaber, Marta Verginella, Rajko Muršič, Zdenko Kodelja, Darko Štrajn, Boris Vezjak, Tanja Rener, Rudi Rizman, Svetlana Slapšak, Igor Ž. Žagar, Niko Toš, Urša Opara Krašovec, Sabina Autor, Miha Fošnarič, Barbara Rajgelj, Marjan Šimenc, Jože Pirjevec, Darja Zaviršek, Renata Šribar, Karmen Klavžar, Božidar Flajšman, Valerija Vendramin in Gorazd Kovačič.
Zbor za republiko pozval proti političnemu izključevanju
V začetku prejšnjega tedna so se z izjavo proti političnemu izključevanju oglasili tudi v Zboru za republiko. 29 podpisnikov je sporočilo, da predsednik LMŠ Marjan Šarec s svojimi povolilnimi aktivnostmi za oblikovanje koalicije v politični prostor vnaša polarizacijo, ki tepta večinsko voljo volivcev.
Kot so poudarili, morajo biti zmagovalcu volitev, predsedniku SDS Janezu Janši, omogočeni pogovori z vsemi strankami. Šarec se je na njihovo izjavo odzval z besedami, da je zbor obstal v času in prostoru.
72