Ponedeljek, 23. 3. 2015, 13.29
8 let, 8 mesecev
Zakaj grški Sirizi ni uspelo zanetiti svetovne revolucije
Ta teden bosta minila dva meseca od grških izrednih volitev, na katerih je slavila skrajno leva Siriza Aleksisa Ciprasa. Bera nove grške vladne koalicije med skrajno levico in nacionalistično-desničarskimi Neodvisnimi Grki pa je glede na pričakovanja vnetih Ciprasovih podpornikov dokaj pičla.
Odpis dolgov, konec neoliberalizma in varčevalne politike ter "brca" osovraženi trojki. To so (bili) nekateri od najpomembnejših ciljev Sirize pred grškimi izrednimi volitvami 25. januarja letos.
Številni Sirizini privrženci so pričakovali oziroma upali, da bo po grških volitvah prišlo do oblikovanja zveze prezadolženih južnoevropskih držav, torej nekakšne skupne fronte držav zadolženega evropskega juga proti evropskemu severu. Nekateri so celo ugibali o začetku nekakšne evropske revolucije, verjetno se je našel tudi kdo, ki je sanjaril o svetovni revoluciji.
Novi grški premier Cipras je v Evropi brez zaveznikov, vsaj tistih zaveznikov, ki imajo moč odločanja (španska opozicijska stranka Podemos, nemška opozicijska Leva stranka ali italijansko opozicijsko Gibanje pet zvezdic mu na primer ne morejo pomagati).
Portugalski gospodarski minister Antonio Pires de Lima je tako v začetku februarja za tiskovno agencijo Reuters dejal, da je morala njegova država iti skozi težko pot varčevanja, da je znova pridobila zaupanje posojilodajalcev. Podobno pričakujejo tudi od drugih prezadolženih držav.
Cipras je sicer konec februarja, potem ko je moral zaprositi EU za nadaljnjo pomoč in obljubiti nadaljevanje reform, obtožil konservativni vladi Španije in Portugalske, da sta iz notranjepolitičnih razlogov (strah pred naraščanjem moči protivarčevalnih strank, kot je španski Podemos) poskušala Grčijo prisiliti v kapitulacijo.
Toda Španija in Portugalska nista edini sredozemski državi, ki sta odrekli podporo Ciprasu. Tudi Italija, ki jo vodi zmerni levičar Matteo Renzi, ni priskočila na pomoč Ciprasu. Največ, kar je novi grški premier dobil od Italije, je bilo Renzijevo darilo – kravata.
Razlog, da so se Francozi naredili francoze pri Ciprasu, je seveda dokaj jasen. Reševanje Grčije je posredno tudi reševanje Francije oziroma francoskih bank. Ne samo da so številne francoske banke tako kot nemške kupovale grške državne obveznice, ampak imajo v egejski državi tudi svoje podružnice.
Odpis dolgov Grčiji bi tako udaril po žepu Francoze, ki bi morali verjetno reševati francoske banke z denarjem francoskih davkoplačevalcev. Poleg tega bi Francozi – tako kot Nemci ali Italijani - izgubili tudi na desetine milijard v obliki posojila evrskih držav Grčiji iz leta 2010 in poroštev iz leta 2012.
Poleg južno- in severnoevropskih držav Ciprasu niso priskočile v pomoč tudi države na vzhodu evroobmočja (Slovaška, Estonija, Latvija in Litva). Slovaki in Balti se jezijo, ker morajo kot najrevnejše države evroobmočja pomagati Grčiji, ki je še vedno bogatejša od njih.
Kot piše nemški časnik Frankfurter Allgemeine Zeitung, je Fico po letošnjih grških volitvah dejal, da bo nemogoče revnim Slovakom razložiti, zakaj mora Slovaška plačevati bogatejši Grčiji povečanje pokojnin in minimalne plače, ki jih obljublja Ciprasova vlada. Zakaj bi morala Slovaška plačevati grške dolgove, se je še spraševal slovaški premier.
Grkom je težko, je dejala, a to ni nobena humanitarna kriza. Po njenem lahko izraz humanitarna kriza uporabljamo za krizo v državah, kot so Sirija, Sudan ali Mali, ne pa za Grčijo. Varufakisu je tudi dejala, da je Estonija prav tako po izbruhu svetovne krize padla v recesijo, a se je z reformami pobrala.
Ko je prva dama Mednarodnega denarnega sklada Christine Lagarde Grkom svetovala, naj se zgledujejo po varčnih Vzhodnoevropejcih, so se številni Grki odzvali tako kot grška živinozdravnica iz Aten.