Petek, 19. 1. 2024, 9.12
1 leto
695. DAN VOJNE V UKRAJINI
Baltske države z dogovorom o gradnji skupne obrambne linije
Baltske države so se danes v luči vojne v Ukrajini dogovorile o gradnji t. i. baltske obrambne linije, t. j. niza obrambnih objektov z montažnimi bunkerji in podpornimi točkami na njihovih mejah z Rusijo in Belorusijo, je sporočilo estonsko obrambno ministrstvo. V avtonomni ruski republiki Baškortostan se medtem po obsodbi lokalnega aktivista vrstijo protesti. Ti so danes dosegli regionalno prestolnico Ufa, kjer je po navedbah medijev protestiralo okoli 2.000 ljudi. Posnetek s protesta si oglejte zgoraj.
16.58 Baltske države z dogovorom o gradnji skupne obrambne linije
15.48 V Rusiji novi protesti v podporo obsojenemu aktivistu
13.45 Ukrajina opozarja na rusko vojaško rabo zahodnih tehnologij
9.20 V Rusiji zagorelo skladišče nafte
16.58 Baltske države z dogovorom o gradnji skupne obrambne linije
Baltske države so se danes v luči vojne v Ukrajini dogovorile o gradnji t. i. baltske obrambne linije, t. j. niza obrambnih objektov z montažnimi bunkerji in podpornimi točkami na njihovih mejah z Rusijo in Belorusijo, je sporočilo estonsko obrambno ministrstvo, poroča portal estonske javne radiotelevizije ERR.
🛡️ The Baltic countries have agreed on the 🇪🇪🇱🇻🇱🇹 #BalticDefenceLine along their eastern border. It's crucial to use time wisely to increase #defence readiness. #NotAnInch pic.twitter.com/PDcSqxtAh7
— MoD Estonia (@MoD_Estonia) January 19, 2024
Obrambni ministri Estonije, Latvije in Litve so dogovor podpisali v Rigi, cena meddržavnega projekta je ocenjena na 60 milijonov evrov. Obrambna linija bo igrala odvračalno vlogo pred tujim vojaškim posredovanjem, ta koncept pa je v skladu z odločitvami z vrha Nata v Madridu lani, ko so se države članice strinjale, da morajo biti pripravljene braniti svoje ozemlje od prvega metra dalje, še navaja ERR.
V mirodobnem času objekti ne bodo opremljeni z minami ali bodečo žico, bo pa ta oprema shranjena v bližini in na voljo za hitro namestitev. Gradnja linije bo predvidoma stekla čez eno leto. Samo Estonija načrtuje postavitev 600 bunkerjev, kot pa je pojasnil eden od poveljnikov vojske, v načrtih ni predvidena gradnja bunkerjev na obalah baltskega morja.
15.48 V Rusiji novi protesti v podporo obsojenemu aktivistu
Po obsodbi lokalnega aktivista se od srede v avtonomni ruski republiki Baškortostan vrstijo protesti. Ti so danes dosegli regionalno prestolnico Ufa, kjer je po navedbah medijev protestiralo okoli 2.000 ljudi, med demonstracijami pa je policija izvedla več aretacij, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Sodišče v Baškortostanu je ta teden aktivista Faila Alsjnova obsodilo na štiri leta zapora zaradi spodbujanja sovraštva. Sodišče je odločilo, da je aktivist v enem od svojih govorov lansko leto, v katerem je bil kritičen do rudarjenja zlata, v baškirskem jeziku žalil ljudi iz Srednje Azije in Kavkaza. Alsjnov trdi, da so bile njegove besede napačno prevedene. Na dan obsodbe mu je podporo pred sodiščem v kraju Bajmak izkazalo več tisoč ljudi.
Na dogajanje v več kot tisoč kilometrov oddaljeni republiki se je danes odzval tudi Kremelj. Kot je povedal tiskovni predstavnik Dmitrij Peskov, v Baškortostanu ni večjih nemirov ali množičnih protestov, pač pa le individualne manifestacije, poroča portal ruske tiskovne agencije Tass.
Alsjnov se že več let bori proti rudarjenju zlata v regiji in se zavzema za zaščito baškirskega jezika. V preteklosti je bil večkrat kritičen tudi do ruske invazije na Ukrajino, za katero trdi, da ni v interesu Baškortostana. Zaradi izjav o Ukrajini mu je sodišče lani dodelilo globo. Po poročanju lokalnih medijev je republika Baškortostan ena od ruskih regij z nadpovprečnim številom žrtev v vojni v Ukrajini.
13.45 Ukrajina opozarja na rusko vojaško rabo zahodnih tehnologij
Ukrajinski zunanji minister Dmitro Kuleba je danes pozval Zahod, naj se zresni glede omejevanja zmožnosti Rusije za izdelavo novega orožja. Kot trdi Kuleba, je namreč v ruskem orožju kljub sankcijam še vedno moč najti veliko kosov zahodne tehnologije.
"Po nekaterih podatkih je do 95 odstotkov v tujini proizvedenih ključnih komponent, najdenih v ruskem orožju, uničenem v Ukrajini, prišlo iz zahodnih držav," je minister zapisal na družbenem omrežju X. Teh trditev sicer ni podkrepil z neposrednimi dokazi.
The West must get serious about strangling Russia’s ability to produce weapons.
— Dmytro Kuleba (@DmytroKuleba) January 19, 2024
According to some data, up to 95% of the foreign-produced critical components found in Russian weapons destroyed in Ukraine come from Western countries.
These are not government actions but rather…
Kuleba je poudaril, da ne gre za dejanja vlad, pač pa zasebnih podjetij. Prav tako ne gre nujno za vojaško opremo, ki jo izvažajo v Rusijo, pač pa za tehnologijo za dvojno rabo ali pa kar navadno civilno tehnologijo, ki se lahko koristi v vojaške namene.
Ukrajina bi po njegovem mnenju potrebovala manj pomoči in izgubila manj življenj, če bi na Zahodu izsledili in zaprli vse pravne luknje za izogibanje sankcijam, je še dodal zunanji minister.
9.20 V Rusiji zagorelo skladišče nafte
V naftnem skladišču v ruski regiji Brjansk, ki meji na Ukrajino, je po napadu ukrajinskega brezpilotnega letalnika izbruhnil požar, je sporočil guverner regije Aleksander Bogomaz. Kot je dejal, je zračna obramba dron sicer prestregla, vendar je ta medtem odvrgel strelivo, ki je zadelo skladišče v kraju Klinci, poročajo tuje tiskovne agencije.
Posnetek požara v skladišču:
Po besedah Bogomaza žrtev ni bilo, je pa v skladišču izbruhnil požar, zaradi česar so tja poslali 13 gasilskih vozil. "V Klincih gorijo štirje naftni rezervoarji," je pojasnil in dodal, da so iz varnostnih razlogov evakuirali 32 okoliških prebivalcev.
Kot je dejal, naj bi Ukrajina regijo kasneje napadla s še dvema dronoma, ki pa ju je zračna obramba prav tako uničila, poroča ruska tiskovna agencija Tass. "Poskus kijevskega režima, da bi izvedel teroristični napad z brezpilotnimi letalniki, je bil preprečen," je še sporočil guverner.
Russian oil storage facilities in Klintsy, Bryansk region, were attacked by Ukrainian drones.
— Special Kherson Cat 🐈🇺🇦 (@bayraktar_1love) January 19, 2024
(52.7365241, 32.2380006) pic.twitter.com/VI92gaNJka
Po navedbah lokalnega železniškega operaterja je v Klince, ki ležijo približno 70 kilometrov od ukrajinske meje, prispel tudi gasilski vlak, opremljen za gašenje večjih požarov. "Požar ne bo vplival na železniški promet v Klincih," so zagotovili na omrežju Telegram.
Omenjeno skladišče nafte sicer pripada ruskemu energetskemu velikanu Rosneft. V Kijevu so prevzeli odgovornost za napad in ga označili za pravičen odgovor na ruske napade na ukrajinsko energetsko infrastrukturo. Sporočili so, da je napad izvedel glavni obveščevalni direktorat ukrajinskega obrambnega ministrstva. Podrobnosti niso podali.
Iz regij Brjansk, Kursk in Belgorod, ki mejijo na Ukrajino, sicer pogosto poročajo o ukrajinskih napadih z droni.