Torek, 7. 7. 2015, 9.27
8 let, 8 mesecev
Vsako leto se preseli milijon Evropejcev
Glede na navedbe raziskave Evrobarometra iz leta 2012 državljani Evrope kot drug najpomembnejši dosežek Evropske skupnosti navajajo svobodo gibanja. Toda mobilnost znotraj EU je presenetljivo nizka – le tri odstotke Evropejcev živi v drugi članici EU.
A to ne pomeni, da se Evropejci ne preseljujejo. Vsako leto se preseli milijon državljanov EU. Na prvih mestih po preseljevanju so Poljaki, Romuni, Bolgari, Litovci in Latvijci.
Trend preseljevanja se v Sloveniji nenehno povečuje. Po začasnih podatkih za leto 2014 se je v Slovenijo priselilo več ljudi kot leto prej, prav tako se jih je več odselilo. Samo v zadnjem četrtletju lanskega leta se je priselilo 3510 ljudi, odselilo pa 3574, od tega 2117 državljanov Slovenije.
Največ evropskih migrantov je prišlo v Nemčijo, 592 tisoč. Nato so se preseljevali še v Veliko Britanijo, 498 tisoč, in na tretjem mestu v Italijo 350.800 ljudi. Sledita Francija in Španija. V 14 državah Evropske skupnosti je bilo več evropskih priseljencev, kot je bilo državljanov te države, ki so se izselili. Več izseljencev kot priseljencev pa so imele Bolgarija, Češka, Slovaška, Ciper, Grčija, Irska, Poljska, Romunija, Španija in Baltske države.
Zanimivo je, da niti v krizi migranti iz nekaterih držav niso iskali dela kjerkoli, temveč v prav določenih državah. Tako sta recimo dve tretjini izseljenih Romunov in Bolgarov odšli v Italijo in nekaj manj v Španijo in to kljub temu, da je bila Španija tedaj že v krizi. Zanimivo je tudi, da je v času krize zaznati tok Romunov in Bolgarov iz Španije v Italijo – kar pet odstotkov teh migrantov se je iz Španije preselil v Italijo. Istočasno se je v času krize povečalo število žensk, ki so migrirale, kar je posledica tega, da so tradicionalno moške gospodarske panoge, kot je gradbeništvo, zastale, potrebe po specifično ženskih poklicih, kot je negovalka, pa se je povečalo.
Notranje migracije v Evropski skupnosti pa imajo še eno značilnost. Za razliko od vala preseljevanja delovne sile v 70. letih, v državah, ki so cilj migrantov, kot sta Nemčija in Velika Britanija, opažajo nov trend priseljevanja: priseljujejo se mladi, visokoizobraženi ljudje z juga Evrope, iz Portugalske, Španije, Grčije. Te nove evropske migrante v Nemčiji sprejemajo z odprtimi rokami.