Začetek predčasnih parlamentarnih volitev v Italiji je zaznamovala nizka volilna udeležba. Do poldneva je na volišča prišlo le 14,6 odstotka volivcev, kar je manj kot na zadnjih volitvah.
Svoj glas je že oddala večina strankarskih voditeljev, tudi nekdanji premier Silvio Berlusconi, ki so ga na volišču pričakale tri razgaljene protestnice.
Bo na rezultat vplivalo tudi slabo vreme?
Volišča v Italiji bodo odprta še do 22. ure, v ponedeljek pa od 7. do 15. ure. Udeležba je nižja kot leta 2008, ko je do poldneva na volišča prišlo 16,3 odstotka od okoli 50 milijonov italijanskih volivcev.
K nižji udeležbi je po mnenju opazovalcev prispevalo tudi slabo vreme, saj v precejšnjem delu Italije sneži oziroma dežuje.
So pa na volišča že prišli skoraj vsi strankarski voditelji. Nekdanji premier Berlusconi, ki se poteguje za novo zmago, je glas oddal v Milanu, ob tem pa se je zgodil manjši incident.
Feministke skočile na Berlusconija
Berlusconija so namreč pred voliščem pričakale tri feministke, ki so bile zgoraj brez. Skočile so proti Berlusconiju, a jih je policija takoj zaustavila in pridržala, nekdanji premier pa se je lahko odpravil na volišče.
Ženske, ki so se pred prihodom nekdanjega premierja skrivale za številnimi fotografi in snemalci, so nosile napis "Basta Berlusconi" (Dovolj je Berlusconija).
Po poročanju medijev je ob incidentu zavladala precejšnja zmeda, slišati je bilo vzklike demonstrantk in tudi presenečenih volivcev ter otroški jok.
Raziskave zmago sicer napovedujejo Bersaniju
Do predčasnih volitev v Italiji prihaja, potem ko je Berlusconi lani decembra nepričakovano odtegnil podporo tehnični vladi Maria Montija in kljub drugačnim napovedim ponovno vstopil v boj za premierski položaj.
Čeprav je Berlusconi zaradi slabih gospodarskih razmer v državi, grozečega bankrota države, nezaupanja evropskih politikov in številnih afer ter sodnih postopkov še pred kratkim veljal za politično mrtvega, je v zadnjem mesecu intenzivne predvolilne kampanje postal resen tekmec vodji leve sredine Pier-Luigiju Bersaniju, ki mu raziskave napovedujejo zmago. Vendar pa je Berlusconi v zadnjih tednih uspešno zmanjševal zaostanek.
Za tretje mesto se bosta borila sredinska koalicija, ki jo vodi Monti, in gibanje Pet zvezd komika Beppeja Grilla. Prva cilja na liberalnejše in zmernejše volivce, medtem ko je Grillo svojo kampanjo zasnoval na boju proti celotni obstoječi politični kasti.
Poleg volitev članov poslanske zbornice in senata v Italiji potekajo tudi deželnozborske volitve v deželah Lombardija, Lacij in Molise.