Četrtek, 27. 10. 2022, 6.50
2 leti, 1 mesec
Zagorelo 12 rezervoarjev z nafto, ogenj goltal vse pred seboj
Ruski predsednik Vladimir Putin je z več kot enourno zamudo težko pričakovani govor začel z besedami, da na Zahodu ni enotnosti. "Podžigajo vojno v Ukrajini, stopnjujejo provokacije okoli Tajvana, destabilizirajo svetovne trge hrane in energije," je dejal in dodal: "Svet ima dve možnosti: ali bomo nadaljevali težave, ki bremenijo vse, ali pa bomo sodelovali. Verjamem v zdrav razum, vedno sem," je dejal Putin in pozval Zahod, naj si prizadeva za skupno prihodnost z Rusijo. Medtem pa je v Ukrajini v regiji Doneck na železniški postaji v Šahtarsku po obstreljevanju zagorelo 12 rezervoarjev, napolnjenih z nafto. Po družbenih omrežjih krožijo posnetki, ki prikazujejo ogenj, kako je neusmiljeno goltal vse pred seboj.
A train carrying fuel for the Donetsk Oblast is on fire.
— Sky News (@SkyNews) October 27, 2022
The emergency service said 12 fuel tanks were ablaze at a railway station in Shakhtarsk following shelling.
Latest news from Ukraine: https://t.co/X3flQUBL0r pic.twitter.com/iWzK40p5Jz
18.52 Velik požar v Šahtjorsku
18.36 Putin: Desetletje pred nami verjetno najnevarnejše po koncu druge svetovne vojne
16.57 Putin: To je sporočilo za Nato
16.32 Putin začel težko pričakovani govor
15.27 Proruske oblasti v Zaporožju odredile preverjanje mobilnih telefonov prebivalcev
15.01 Poljska porušila štiri spomenike Rdeči armadi, Kremelj jezen
14.42 Rusija Ukrajini očita izstop iz pogajanj po ukazu ZDA
13.40 Poziv družin mobilizirancev: Nimajo vode, goriva, častniki kradejo humanitarno pomoč
13.08 Rusija želi prepovedati širjenje "homoseksualne propagande" med vsemi državljani
10.41 Svetovalec Zelenskega: Putina si bomo zapomnili kot zadnjega cesarja
10.02 Proruske oblasti na Krimu poročajo o zračnem napadu na termoelektrarno
9.24 V okolici Kijeva znova ruski letalski napadi
8.01 Zelenski: V okolici Bahmuta in Avdiivke trenutno potekajo najhujši spopadi
6.44 Vojni inštitut: Najdeni ruski dokumenti razkrivajo popoln kaos v vojski
18.52 Velik požar v Šahtjorsku
Služba za nujne primere je sporočila, da je po obstreljevanju zagorelo 12 rezervoarjev z nafto na železniški postaji v Šahtarsku. Po družbenih omrežjih krožijo posnetki, ki prikazujejo ogenj, kako neusmiljeno golta vse pred seboj.
Lokalni proruski mediji poročajo, da je med ukrajinskim obstreljevanjem na bližnji železniški postaji eksplodiralo 12 cistern z nafto, kar je povzročilo požar.
18.36 Putin: Desetletje pred nami verjetno najnevarnejše po koncu druge svetovne vojne
Prihodnje desetletje bo verjetno najnevarnejše po koncu druge svetovne vojne, je danes izjavil ruski predsednik Vladimir Putin. Ob tem je Zahod obtožil, da želi prevladati nad svetom, ukrajinsko protiofenzivo v Ukrajini pa je označil za del "tektonskih premikov vsega svetovnega reda", poroča francoska tiskovna agencija AFP.
"Pred nami je verjetno najbolj nevarno, nepredvidljivo in hkrati pomembno desetletje po koncu druge svetovne vojne," je Putin dejal članom letnega moskovskega think tanka Valdaj in dodal, da so trenutne razmere v svetu "do neke mere revolucionarne".
"Zgodovinsko obdobje nedeljive prevlade Zahoda v svetovnih zadevah se končuje. Unipolarni svet postaja stvar preteklosti," je napovedal ruski predsednik.
Po njegovih besedah Zahod ne more "sam upravljati človeštva", vendar si za to "obupano prizadeva". Po njegovem mnenju si večina ljudi na svetu tega ne želi več prenašati. Zatrdil je tudi, da se Zahod vede, kot da bi bile "njegove vrednote in svetovni nazor univerzalni", poroča nemška tiskovna agencija dpa.
V luči vojne v Ukrajini je Putin dejal, da Rusija ne izziva zahodnih elit, temveč poskuša "braniti svojo pravico do obstoja" ob prizadevanjih Zahoda za, kot je še dejal, uničenje njegove države, navaja AFP.
Ruski predsednik je tudi pozval k svobodi za druge kulture in politične poglede, medtem ko so ruske oblasti politično opozicijo in medije, kritične do Kremlja, v državi že skoraj popolnoma uničile.
16.57 Putin: To je sporočilo za Nato
Putin je dejal, da ima sporočilo za Nato. "Poskušamo sodelovati z velikimi državami, a obstaja Nato. Imamo sporočilo za Nato: nehajmo biti sovražniki, živimo v harmoniji. Preidimo k dialogu, k miru," je dejal Putin.
"Nad nami je nenehen pritisk. Kaj je cilj? Cilj je narediti Rusijo ranljivo in iz nje narediti orodje za doseganje svojih ciljev. To je to, vsi so orodje. In tisti, ki se ne strinjajo, ki ne želijo biti orodje, proti njim se uvajajo sankcije, gospodarske omejitve ..." je dejal Putin.
"Za Rusijo to ni minilo in nikoli ne bo. Rusija ne izziva zahodnih elit. Rusija išče le svojo pravico do razvoja. Rusija ne želi ustvariti bipolarnega sveta, ne želi vladati svetu," je rekel.
16.32 Putin začel težko pričakovani govor
Govor je začel z besedami, da na Zahodu ni enotnosti. "Podžigajo vojno v Ukrajini, stopnjujejo provokacije okoli Tajvana, destabilizirajo svetovne trge hrane in energije," je dejal.
"Ta igra je nevarna, smrtonosna, umazana," je dejal Putin o tem, kar je poimenoval igra Zahoda. "Tisti, ki postavljajo pravila, menijo, da drugi nimajo pravice do lastne edinstvene poti," je dejal.
"Rad bi spomnil na ruski predlog našim zahodnim partnerjem. Bil je odrinjen," je dejal Putin.
"Svet ima dve možnosti: ali bomo nadaljevali težave, ki bremenijo vse, ali pa bomo sodelovali. Verjamem v zdrav razum, vedno sem," je dejal Putin in pozval Zahod, naj si prizadeva za skupno prihodnost z Rusijo.
Putin je dejal, da podnebne spremembe niso več na naslovnicah. Toda to ostaja problem. Ruski voditelj je Zahod tudi obtožil, da vztraja pri brezpogojnem sprejemanju novih vrednot in da je "zaslepljen s kolonializmom".
Potem je spet kritiziral Zahod. "Nacisti so zažigali knjige. Zahodni naprednjaki prepovedujejo Dostojevskega in Čajkovskega. Preklic kulture uničuje vse, kar je ustvarjalno," je dejal Putin.
Putin je nadaljeval s kritiko razmer na Zahodu.
"Rad bi vas spomnil, da je multipolarni svet edina možnost za Evropo. Avtonomija Evrope je zelo omejena," je dejal Putin in dodal, da stabilnosti ni.
"Kako naj se pogovarjamo z njimi? Ni jasno," je dejal Putin in dodal, da se kršijo podpisani mednarodni sporazumi.
"To je napačna politika. Pot, ki ne vodi nikamor," je dejal Putin.
"V tej situaciji se Rusija nikoli ni imela za sovražnika Zahoda. Razumeti moramo, da obstajata dve vrsti Zahoda. Obstaja Zahod tradicije, predvsem krščanski, pa tudi islamski. Ta Zahod nam je blizu, imamo iste korenine. Toda obstaja neokolonialni, zahodni, neoliberalni Zahod. Rusija ne bo nikoli podpisala miru z diktatom takšnega Zahoda," je dejal Putin.
15.27 Proruske oblasti v Zaporožju odredile preverjanje mobilnih telefonov prebivalcev
Proruske oblasti v ukrajinski regiji Zaporožje so danes odredile preverjanje mobilnih telefonov prebivalcev in napovedale uvedbo vojaške cenzure. Ukrepi temeljijo na odloku ruskega predsednika Vladimirja Putina, ki je v štirih ukrajinskih regijah, ki jih je Moskva pretekli mesec priključila Rusiji, odredil vojno stanje.
"Od danes so v regiji Zaporožje uslužbenci organov pregona začeli selektivno preverjanje mobilnih telefonov državljanov," je dejal vodja proruskih oblasti v Zaporožju Vladimir Rogov. Pri tem je pojasnil, da bodo tisti, ki so naročeni na "propagandne vire terorističnega kijevskega režima", sprva prejeli opozorilo, nato pa jih bodo oglobili.
Prav tako je sporočil, da bo za zlonamerne kršitve zakona o dejavnostih tujega agenta uvedena kazenska odgovornost, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
V ukrajinskih regijah Doneck, Lugansk, Herson in Zaporožje, ki so pod ruskim nadzorom in ki jih je Moskva pretekli mesec enostransko priključila Rusiji, je prejšnji teden začelo veljati vojno stanje.
Z vojnim stanjem v štirih regijah je oblast, ki jo je imenovala Rusija, dobila dodatna pooblastila za zagotavljanje varnosti. Med drugim vojno stanje po ruski zakonodaji omogoča krepitev oboroženih sil, uvedbo policijske ure, omejitve gibanja, cenzuro in pridržanje tujih državljanov.
Večji del regije Zaporožje je trenutno pod nadzorom Kijeva. Omejitve v regiji pa prihajajo v času, ko se proruske oblasti v sosednji regiji Herson pripravljajo na novo ukrajinsko protiofenzivo.
15.01 Poljska porušila štiri spomenike Rdeči armadi, Kremelj jezen
Poljska je danes zaradi ruskega napada na Ukrajino, ki je poslabšal zgodovinsko slabe odnose med Varšavo in Moskvo, podrla štiri spomenike vojakom Rdeče armade, padlim v drugi svetovni vojni.
Dediščina druge svetovne vojne je velik kamen spotike v poljsko-ruskih odnosih, vojna v Ukrajini pa je Poljsko spodbudila k temu, da je pospešila odstranjevanje spomenikov padlim sovjetskim vojakom po vsej državi.
"Ta spomenik je spomenik laži," je dejal Karol Nawrocki, vodja poljskega inštituta, preden so spomenik porušili. "Sovjeti leta 1945 niso prinesli svobode, prinesli so novo suženjstvo," je dodal.
Uničeni so bili tudi spomeniki v mestih Bičina in Staszow na jugu države ter Bobolice na severu.
Karol Nawrocki stressed that the Soviet monuments dismantled today are a symbol of enslavement, not liberation. “Symbol of the system which, after 1945, subjected half of Europe. Symbol of the system that murdered Polish workers and anti-communist opposition activists,” he said. pic.twitter.com/MvoXd0MfFb
— Institute of National Remembrance (@ipngovpl_eng) October 27, 2022
14.42 Rusija Ukrajini očita izstop iz pogajanj po ukazu ZDA
Ruski predsednik Vladimir Putin meni, da je Ukrajina marca iz mirovnih pogajanj izstopila po ukazu ZDA, so danes sporočili iz Kremlja in hkrati zatrdili, da je Rusija pripravljena zagovarjati svoje interese za pogajalsko mizo, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
"Besedilo je bilo pripravljeno, potem pa je ukrajinska stran nenadoma izginila z radarja in izjavila, da noče nadaljevati pogajanj," je na novinarski konferenci povedal tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov. Poudaril je, da je bila po mnenju Putina odločitev o prekinitvi pogajanj posledica ukaza ZDA, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Pogajanja med Kijevom in Moskvo so zastala marca, obe strani pa sta za zastoj obtožili druga drugo. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je konec septembra tudi izjavil, da se z Rusijo ne namerava pogajati, dokler bo Putin njen predsednik.
Pripravljenost Putina na obnovitev pogajanj z Zelenskim je v sredo na obisku v Kijevu poudaril predsednik Gvineje Bissaua in trenutni predsednik Gospodarske skupnosti zahodnoafriških držav (Ecowas) Umaro Sissoco Embalo. Na vprašanje glede njegovih izjav je Peskov potrdil, da je Rusija pripravljena braniti svoje interese za pogajalsko mizo.
13.40 Poziv družin mobilizirancev: Nimajo vode, goriva, častniki kradejo humanitarno pomoč
Družine pred kratkim mobiliziranih Rusov, poslanih v Ukrajino, pravijo, da njihovi sinovi in možje ne dobivajo dovolj vode, imajo rezervoarje brez goriva in samo pištole, poroča neodvisni ruski portal SOTA.
Skupina, imenovana Odbor mater vojakov iz mesta Serov v Sverdlovski regiji, pravi, da se njihovi mobilizirani sinovi in drugi sorodniki borijo blizu ukrajinskega mesta Liman. V zapisu navajajo, da vojaki ne dobijo dovolj hrane in vode. Predvsem trdijo, da dobijo mobiliziranci liter in pol vode za dva vojaka, kar naj bi jim zadoščalo za dva dni, poroča Index.
Zapisali so še, da častniki vso humanitarno pomoč vzamejo zase, in dodali, da vojakom razen ročnega niso razdelili nobenega orožja. Odbor navaja, da ima brigada mobilizirancev cisterno, goriva pa nima. Moskvo zato pozivajo, naj "sprejme ukrepe in vojakom pošlje potrebne zaloge".
13.08 Rusija želi prepovedati širjenje "homoseksualne propagande" med vsemi državljani
Ruska duma je danes sprejela predlog spremembe zakona o prepovedi širjenja "homoseksualne propagande" iz leta 2013. Zakon, ki je sprva prepovedoval širjenje tovrstnih sporočil mladoletnim osebam, bi po novem lahko kriminaliziral širjenje tudi med vsemi polnoletnimi državljani Rusije, je navedeno na spletni strani dume.
Poslanci ruske dume so v prvi obravnavi soglasno sprejeli predlog spremembe zakona iz leta 2013, ki prepoveduje informiranje mladoletnih oseb o homoseksualnosti, in ga prikazali kot del spopada z liberalnimi vrednotami Zahoda. Hkrati so zgornji dom ruskega parlamenta, svet federacije, pozvali k sprejetju predloga.
Predlog spremembe zakona prepoveduje širjenje "propagande netradicionalnih spolnih odnosov" med vsemi polnoletnimi državljani Rusije in tako med drugim kriminalizira sporočila na to temo v medijih, na internetu, v oglasih, literaturi in kinu.
Podobne prepovedi veljajo za pedofilijo in zanikanje družinskih vrednot, obenem pa spremembe zakona vsebujejo določbo o prepovedi propagande, ki bi lahko pri mladoletnikih povzročila željo po spremembi spola. V skladu s predlogom bo tujce, ki ga bodo kršili, doletel izgon iz države, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Številni borci za človekove pravice opozarjajo, da se s predlogom dejansko kriminalizira vsako dejanje ali javna omemba istospolnih partnerjev. Nekateri ruski založniki knjig in filmski producenti so izrazili zaskrbljenost zaradi cenzure, saj menijo, da bi zakon lahko vplival celo na ruska klasična dela.
Predlog zakona mora zdaj potrditi še zgornji dom ruskega parlamenta, nato pa ga bo lahko podpisal ruski predsednik Vladimir Putin.
10.41 Svetovalec Zelenskega: Putina si bomo zapomnili kot zadnjega cesarja
Mihajlo Podoljak, eden ključnih svetovalcev ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega, je na Twitterju komentiral poteze ruskega predsednika Vladimirja Putina.
Be careful with your wishes. Putin dreamed of going down in history as a great conqueror, but he will go down as a big dark spot – the last emperor, who led to the collapse and fall of the empire. Future generations will not be studying his victories, but his mistakes and crimes.
— Михайло Подоляк (@Podolyak_M) October 27, 2022
"Pazite, česa si želite. Putin je sanjal, da se bo v zgodovino zapisal kot veliki osvajalec, a v spominu bo ostal kot velika črna pika - zadnji cesar, ki je pripeljal do propada in padca imperija," je napovedal Podoljak.
"Prihodnje generacije ne bodo preučevale njegovih zmag, ampak njegove napake in zločine," je še zapisal svetovalec Zelenskega.
10.02 Proruske oblasti na Krimu poročajo o zračnem napadu na termoelektrarno
Proruske oblasti na polotoku Krim so danes sporočile, da je bila termoelektrarna na polotoku ponoči tarča napada z brezpilotnim letalom. Napad naj ne bi zahteval smrtnih žrtev, oskrba z elektriko pa ostaja nemotena, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
"Danes ponoči se je zgodil napad brezpilotnega letala na termoelektrarno Balaklava. Transformator je minimalno poškodovan. Žrtev ni bilo," je na Telegramu sporočil guverner Sevastopola Mihail Razvožajev, ki ga je imenovala Rusija, ter zatrdil, da incident ni vplival na oskrbo Sevastopola in polotoka z elektriko.
Med nočnim napadom je zagorel transformator, ki pa takrat ni bil priključen na omrežje. "Zaposleni v elektrarni so hitro pogasili požar," je dodal.
Na polotoku, ki je od leta 2014 pod rusko oblastjo, je v zadnjih mesecih odjeknilo več eksplozij na vojaških objektih in bilo izvedenih več napadov z brezpilotnimi letali. Najnovejši napad se je zgodil v času, ko Ukrajina dosega uspehe v južni regiji Herson, kjer je Rusija pred dnevi odredila evakuacijo civilistov.
9.24 V okolici Kijeva znova ruski letalski napadi
Po navedbah ukrajinskih oblasti so ruske sile v sredo zvečer izvedle nove zračne napade v okolici Kijeva in na jugu države. V prestolnici so se oglasili štirje zračni alarmi, večino brezpilotnih letal pa naj bi prestregle ukrajinske sile. Podatkov o žrtvah in drugi škodi za zdaj še ni, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
O napadih v okolici prestolnice je na Telegramu poročal guverner kijevske regije Oleksij Kuleba, ki pa ni navedel njihove točne lokacije. Sporočil je le, da so na kraj dogodka že napotili reševalce, nekaj letal pa naj bi ukrajinske sile prestregle.
Pred polnočjo je ruska vojska nad jugom Ukrajine izstrelila več kot 20 brezpilotnih letal iranske izdelave tipa šahed-136, so danes sporočile ukrajinske letalske sile. Devetnajst jih je bilo sestreljenih, večina nad Odeso.
O ruskih napadih in posledično o požarih so poročali tudi v mestu Zaporožje, poroča italijanska tiskovna agencija Ansa.
8.01 Zelenski: V okolici Bahmuta in Avdiivke trenutno potekajo najhujši spopadi
Najhujši spopadi trenutno potekajo v vzhodni ukrajinski regiji Doneck, zlasti v okolici mest Bahmut in Avdiivka, je v sredo v svojem dnevnem nagovoru dejal ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski. Ruske poveljnike je obtožil norosti pri njihovih prizadevanjih za zavzetje Bahmuta in dodal, da bi zavzetje mesta za Rusijo pomenilo simbolično zmago.
"V Bahmutu se najbolj kaže norost ruskega poveljstva. Dan za dnem, že več mesecev, pošiljajo ljudi v smrt in intenzivno obstreljujejo okolico," je dejal Zelenski in pri tem zatrdil, da kljub intenzivnosti spopadov ukrajinske sile uspešno branijo svoje položaje.
Intenzivnost spopadov v regiji je potrdil tudi svetovalec ukrajinskega predsednika Oleksij Arestovič, ki je opozoril, da so ruske sile pred kratkim izvedle osem ločenih napadov na Bahmut, vendar so bile vsakič potisnjene nazaj.
Mesto Bahmut leži ob glavni cesti, ki vodi do mest Slovjansk in Kramatorsk, ki sta prav tako pod ukrajinskim nadzorom. Strokovnjaki trdijo, da mesto samo po sebi ni strateško pomembno, če pa bi padlo v ruske roke, bi se bližnja mesta vrnila v doseg ruskega topništva, poroča BBC.
V okolici Bahmuta sicer delujejo tudi enote zasebne vojaške skupine Wagner. V nedeljo je ustanovitelj skupine Jevgenij Prigožin priznal, da je rusko napredovanje v regiji počasno, in dejal, da vojaki napredujejo le od 100 do 200 metrov na dan.
"Naše enote vsakič naletijo na silovit sovražnikov odpor in ugotavljam, da je sovražnik dobro pripravljen, motiviran ter deluje samozavestno in usklajeno. To pa našim borcem ne preprečuje napredovanja," je dodal.
Zelenski je medtem v svojem govoru poročal o uspehih ukrajinskih sil tudi v južni regiji Herson, kjer je Rusija pred dnevi odredila evakuacijo civilistov. Čeprav ni razkril konkretnih informacij, je zatrdil, da ukrajinske sile krepijo svoje položaje povsod na fronti, zmanjšujejo zmogljivosti okupatorjev, uničujejo njihovo logistiko in pripravljajo dobre novice za Ukrajino.
Regijo Herson je po navedbah proruskih okupacijskih oblasti zapustilo že vsaj 70 tisoč ljudi, Arestovič pa je v sredo opozoril, da se ruske sile v regiji pripravljajo na svojo najtežjo bitko do zdaj in da so bili v regijo poslani tudi na novo mobilizirani ruski vojaki.
6.44 Vojni inštitut: Najdeni ruski dokumenti razkrivajo popoln kaos v vojski
Reutersova preiskava kopice dokumentov, najdenih na zapuščeni ruski poveljniški točki v Balakliji na območju Harkova, podpira dolgoletne ocene ISW (Inštitut za vojne študije) o slabem stanju ruskih sil.
NEW: A @Reuters investigation of a document trove found in an abandoned #Russian command post in Balakliya, Kharkiv Oblast, supports @TheStudyofWar's longstanding assessments about the poor condition of Russian forces.https://t.co/0MQZkwHpM2 pic.twitter.com/Iie5EcRwv6
— ISW (@TheStudyofWar) October 27, 2022
Konvencionalna ruska vojska v Ukrajini je bila močno oslabljena in je od poletja 2022 v veliki meri izgubila ofenzivne zmogljivosti, ruski strateški poveljniki mikroupravljajo odločitve operativnih poveljnikov o taktičnih zadevah, ruska morala pa je zelo nizka.
Preiskava je pokazala, da so slaba morala, slaba logistika in prepotentni poveljniki prispevali k slabemu delovanju ruskih sil. Poročilo ugotavlja, da je rusko zahodno vojaško vodstvo izrecno prepovedalo podrejenim, da se umaknejo s svojih položajev v majhni vasici Hrakove. Ukrajinske sile so okoli 10. septembra premagale ruske sile v Balakiji in v vzhodni regiji Harkov, poroča Index.
Putinova retorika ne razkriva zanimanja za resna pogajanja
Retorika ruskega predsednika Vladimirja Putina kaže, da ga ne zanimajo resna pogajanja z Ukrajino in da ohranja maksimalistične cilje glede vojne.
Putin je dejal, da je Ukrajina "izgubila svojo suverenost" na srečanju z varnostnimi uradniki Skupnosti neodvisnih držav (CIS) 26. oktobra. Predsednik ruske državne dume Vjačeslav Volodin je to pripoved podkrepil z besedami, da "je Ukrajina izgubila sposobnost obstoja kot država", "Ukrajino je okupiral Nato" in "Ukrajina je postala ameriška kolonija".
Kremelj si še naprej prizadeva za vojaško zmago v Ukrajini in spremembo režima v Kijevu, kar bi povzročilo trajno preusmeritev Ukrajine od Zahoda. Prav tako kaže, da Putinovi cilji presegajo ozemlje, za katerega trdi, da si ga je priključil, kaj šele območja, ki jih njegove sile dejansko nadzorujejo.
183