Petek, 8. 1. 2021, 7.39
4 leta
Župan Londona: Širjenje virusa ušlo izpod nadzora
Londonski župan Sadiq Khan je posvaril, da je širjenja novega koronavirusa v Londonu ušlo izpod nadzora, bolnišnice v britanski prestolnici pa bi bile lahko zaradi vse višjega števila okužb, povezanih z novim sevom, kmalu preobremenjene. Razglasil je neke vrste krizne razmere ob izrednem dogodku, ki terja uveljavitev posebnih ukrepov.
"Kruta resnica je, da nam bo v naslednjih nekaj tednih zmanjkalo postelj za bolnike, če se širjenja virusa ne bo drastično upočasnilo," je v izjavi sporočil Khan in pozval k večji podpori osrednje britanske vlade, piše STA.
"Razglašamo krizne razmere, ker je grožnja, ki jo virus predstavlja našemu mestu, na kritični točki. Če ne ukrepamo takoj, bi bil lahko naš zdravstveni sistem preobremenjen in umrlo bo več ljudi," je posvaril po poročanju britanskega BBC.
Glede na ocene je z novim koronavirusom okužen eden od 30 Londončanov. Trenutno je v bolnišnicah sedem tisoč bolnikov z boleznijo covid-19, kar je v primerjavi z aprilskim vrhom epidemije 35-odstotni porast, je dejal Khan. Te številke so močno narasle v zadnjem tednu.
Khan upa, da bo njegova odločitev vplivala na premierja Borisa Johnsona, da bo sprejel dodatne ukrepe v boju proti širjenju novega koronavirusa. Obenem je pozval Londončane, naj odigrajo svojo vlogo s tem, da se strožje držijo ukrepov.
"Ostanite doma, da zaščitite sebe"
"Danes jih prosim, naj ostanejo doma, razen če ni absolutno nujno, da dom zapustijo. Ostanite doma, da zaščitite sebe, svojo družino, prijatelje in druge Londončane ter da zaščitite naš zdravstveni sistem," je sporočil, piše STA.
Krizne razmere, kakršne je danes razglasil Khan, sicer pomenijo izredni dogodek, ki terja uveljavitev posebnih ukrepov s strani služb za nujno pomoč, zdravstvenega sistema ali lokalnih oblasti. Razglasitev pomeni, da službe za nujno pomoč in bolnišnice ne morejo zagotavljati svoje običajne ravni delovanja, pojasnjuje BBC.
Epidemiološke razmere so sicer zaostrene tudi v drugih delih države, ki se v Evropi uvršča med najhuje prizadete v pandemiji covida-19. V zadnjih 24 urah je na Otoku umrlo 1325 ljudi, kar je največ v enem dnevu doslej. Pred tem je največ ljudi, 1224, umrlo 21. aprila, na vrhuncu prvega vala epidemije. Skupno je doslej covid-19 v Veliki Britaniji terjal življenja 79.833 ljudi.
Črn mejnik v številu smrti spremlja tudi rekord v številu novih primerov okužbe z novim koronavirusom. V zadnjem dnevu so jih potrdili kar 68.053, skupno pa doslej že skoraj tri milijone.
Britanska vlada je danes v prizadevanjih za omejitev širjenja virusa odločila, da bodo morali od naslednjega tedna vsi potniki, vključno z britanskimi državljani za vstop v državo predložiti v predhodnih 72 urah opravljen negativni test na novi koronavirus, piše STA.
V Nemčiji nov črni mejnik
V Nemčiji so medtem v zadnjem dnevu poročali o 1188 novih smrtnih primerih bolezni covid-19, kar je največ od začetka epidemije. Obenem so potrdili še 31.849 novih okužb z novim koronavirusom, je razvidno iz podatkov inštituta Roberta Kocha.
Skupno je v državi umrlo že 38.795 bolnikov z boleznijo covid-19. Dosedanji rekord so zabeležili 30. decembra, ko je v enem dnevu umrlo 1129 ljudi. Največ novih okužb v enem dnevu so sicer imeli 18. decembra, ko so potrdili 33.777 okužb, navaja STA.
Ker med prazniki niso izvedli obsežnejših testiranj, bo dejanska incidenca po besedah kanclerke Angele Merkel znana šele 17. januarja. Incidenca zadnjih sedmih dni je trenutno 136,5 okužbe na 100 tisoč prebivalcev. Doslej so v državi sicer potrdili več kot 1,8 milijona okužb, poroča STA.
3