Ponedeljek, 6. 10. 2014, 14.21
8 let, 7 mesecev
V Fifi velja omerta
Nogometni klubi SKChF Sevastopol, Tavria Simferopol in Zhemchuzhina Jalta niso vrhunski klubi, a so v središču novega zapleta Fife. Ti trije klubi so iz Krima. Do zdaj so tekmovali v ukrajinski nogometni ligi, zdaj v ruski. A odločitev o tem je bila nenavadna.
Avgusta je ruski časopis Novaja Gazeta objavil zapis sestanka ruskih nogometnih uradnikov, ki so modrovali o tem, ali naj krimski klubi tekmujejo v ruski ligi ali ne. Zavedali so se, da bi tekmovanje v ruski ligi lahko pomenilo kršenje Fifinih pravil, posledica tega pa bi lahko bile sankcije v zvezi s svetovnim nogometnim prvenstvom v Rusiji leta 2018. Nogometni funkcionarji so se bali, da bi jih Fifa lahko kaznovala z odvzemom prvenstva. Na koncu so se odločili, da bodo za nasvet vprašali Vladimirja Putina.
Glede na to, da igrajo v tretji ruski ligi, to ne bo imelo prav nobenih posledic za evropski nogomet. Odredil je tudi, da se morajo o statusu krimskih klubov dogovoriti ukrajinski in ruski nogometni funkcionarji. V nasprotnem primeru Uefa grozi s sankcijami v zvezi s svetovnim prvenstvom.
Tega pa nikakor ne podpira svetovna nogometna zveza Fifa. Pretekli mesec je Sepp Blatter po poročanju revije The Economist zavrnil željo evropskih politikov, naj pozove k bojkotu svetovnega nogometnega prvenstva v Rusiji, hkrati pa je zahteval, da notranje poročilo o korupciji, povezano z glasovanjem o svetovnem prvenstvu leta 2018 v Rusiji in leta 2022 v Katarju, ostane skrivnost.
Junija je časopis Sunday Times objavil elektronsko pošto, ki je dokazovala, da je Mohamed bin Hamam, nekdanji podpredsednika Fife iz Katarja, nakazoval denar drugim nogometnim funkcionarjem v zameno za glasove za katarsko svetovno prvenstvo. Večina uradnikov, ki je bila osumljena prejemanja podkupnin, je odstopila.
Do konca leta naj bi bilo pripravljeno 350 strani dolgo poročilo o korupciji v Fifi. Večina uradnikov se zavzema za to, da bi bilo poročilo javno, vključno z novimi člani upravnega odbora zveze. Med njimi je najglasnejši zagovornik javnega poročila jordanski princ Ali bin Al Husein. Na ta način bi Fifa lahko očistila svoj ugled. Predsednik komiteja, ki je zadolžen za pripravo poročila, švicarski pravnik Mark Pieth, poziva k "transparentnemu odgovoru o korupciji". Opozoril je tudi, da je lani Fifa zamudila priložnost za večjo transparentnost, ko ni sprejela odločitve o omejitvi števila mandatov funkcionarjev.
"Omerta je edina beseda, ki mi ob tem pride na pamet," je o tej odločitvi za angleški časopis Daily Mail dejal Lord Triesman.