Torek, 18. 6. 2013, 21.52
8 let, 7 mesecev
Uporniško mesto, ki diha s protestniki na Taksimu
Pretekli teden smo s prijatelji obiskali največje turško mesto. Šlo je za običajen turističen oddih, letalske vozovnice smo kupili že pred meseci, ko ni bilo ne duha ne sluha o kakšnih protestih.
V Istanbul smo prispeli v nedeljo, 9. junija, in najprej opazili očiten razcvet mesta, ki je danes dom 17 milijonov ljudi. To zgodovinsko mesto je namreč eno veliko gradbišče – povsod rastejo nove stanovanjske in poslovne stavbe, stare nizke hiše se umikajo modernim steklenim nebotičnikom, obkroženim z bazeni, restavracijami in ogromnimi nakupovalnimi središči. Gradnja je neposreden pokazatelj turške gospodarske rasti in upanja, s katerim ta v EU nekdaj nezaželena država danes gleda v prihodnost.
Sprehodili smo se mimo prevrnjenih avtomobilov, ki so takrat služili za oglasne deske in ozadje za fotografije (predvsem turistov). Srečali smo stroje, ki so jih po zasedbi parka Gezi za seboj pustile gradbene ekipe, protestniki pa so jih prebarvali z rožnato barvo in porisali z grafiti. Naleteli smo na nevesto, ki se je v ogromni beli obleki hitela fotografirat s protestniki. Nos smo pomolili tudi v knjižnico pod krošnjami dreves v parku Gezi, v katerem je takrat taborilo na tisoče protestnikov, tudi cele družine.
Na Taksimu smo nato obkrožili pogorišča, ki so ostala za velikimi kresovi protestnikov, in nekajurni sprehod med dobro razpoloženo množico končali ob slavoloku, na katerem so bili izobešeni transparenti in turške zastave s podobo Atatürka. Zatem smo sicer zavili še v nekaj deset metrov oddaljeno stransko ulico, kjer so nam prijazno postregli s čajem, pravo turško kavo in vodno pipo, a to je že druga zgodba.
Zaradi tega miroljubnega razpoloženja in vere v spremembe, predvsem pa čisto običajnega vrveža, v katerega nas je vsak dan znova posrkalo to ogromno velemesto, tako nismo mogli verjeti, ko smo sredi tedna po televiziji videli prve posnetke nasilnih obračunov med protestniki in policijo, solzivca ter vodnih topov. Tudi utrip mesta se je takrat nekoliko spremenil – med ljudmi se je razraslo neko neotipljivo nelagodje, ki sta mu sledila jeza in duh upora.
V soboto pozno popoldne smo tako malo lažjih src sedeli v svojem stanovanju, ki je bilo od Taksima po zraku oddaljeno več kot pet kilometrov. Kljub temu smo skozi odprta okna naenkrat zaslišali naraščajoč trušč – avtomobilske troblje in udarjanje kuhinjske posode, ki jo turški protestniki radi uporabljajo za zganjanje hrupa. S Taksima se je tako raznesla vest, da se nekaj dogaja – policijske sile so začele z ogromnimi količinami solzivca in podporo vodnih topov prazniti park. Preplah se je kot srednjeveško opozorilo pred požarom hitro ter učinkovito razširil po mestu. In ljudje so se odzvali – spopadi med policisti, med katerimi so bile po poročanju medijev tudi paravojaške skupine v civilu, in naraščajočim številom protestnikov so se odvijali do jutra.
Zavest, da za njimi stoji vse mesto, pa tudi velika večina države, protestnikom v Istanbulu daje še večji zagon. Podžiga namreč uporniškega duha, ki ga stalni veter skozi Bospor raznaša na vse konce tega starodavnega mesta.