Sreda, 7. 4. 2021, 10.35
3 leta, 7 mesecev
Univerza Oxford: Koronavirus pri prebolelih povzroča tudi demenco in kapi
Vsaka tretja oseba, ki je prebolela covid-19, trpi za duševnimi ali nevrološkimi težavami. Med slednjimi je vse pogostejša tudi Parkinsonova bolezen, razkriva britanska študija.
Ljudje imajo po preboleli bolezni covid-19 pogosteje nevrološke ali duševne težave kot ljudje z drugimi obolenji dihal, je razvidno iz študije, objavljene v znanstveni reviji The Lancet Psychiatry. Vsak tretji, ki je prebolel covid-19, v roku šestih mesecev po bolezni poroča o različnih nevroloških ali duševnih težavah, poroča STA.
"Naši rezultati kažejo, da po covid-19 pogosteje nastopijo težave z možgani ali duševne motnje kot po gripi ali drugih obolenjih dihal," je sporočil eden od avtorjev študije Max Taquet z oxfordske univerze. Razlogov za to še niso našli.
Skoraj vsak peti trpi za tesnobo
V roku pol leta po preboleli bolezni covid-19 se pri tretjini prebolelih pojavijo različne težave. Pri 17 odstotkih prebolelih so zabeležili težave s tesnobo, s 14 odstotki sledijo čustvena nihanja. Okoli pet odstotkov prebolelih poroča o težavah s spanjem, pri 2,1 odstotkih so zabeležili kap, pri 0,6 odstotka pa znotrajmožganske krvavitve.
V raziskavo vključenih več 100 tisoč ljudi
Britanski raziskovalci so preučevali digitalizirane podatke več kot 239 tisoč ljudi, ki so preboleli covid-19, pretežno iz ZDA. Preučili so še podatke okoli 100 tisoč ljudi, ki so preboleli gripo, in več kot 236 tisoč ljudi, ki so preboleli druge bolezni dihal. Med drugim so ugotovili, da obstaja po preboleli bolezni covid-19 44 odstotkov večja možnost nevroloških ali duševnih obolenj kot po preboleli gripi.
Razvoj kroničnih obolenj
"Veliko teh obolenj je kroničnih," je posvaril eden od avtorjev študije Paul Harrison z oxfordske univerze. Zato bi bilo treba po njihovem mnenju prilagoditi zdravstvene sisteme, da bodo lahko nagovorili te nove izzive.
Že v preteklosti je več študij opozorilo na povezave med nevrološkimi obolenji in okužbo z novim koronavirusom. Je pa v zadnjem letu bilo več bolniških odsotnosti zaradi duševnih obolenj, tudi zaradi posledic izolacije in karanten.
13