Nedelja,
18. 12. 2011,
12.58

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Vaclav Havel Češka

Nedelja, 18. 12. 2011, 12.58

8 let, 7 mesecev

Umrl je nekdanji češki predsednik Vaclav Havel

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
V starosti 75 let je po dolgotrajno bolezni umrl nekdanji češki predsednik Vaclav Havel. Češki politik in pisatelj je umrl v spanju v svoji počitniški hiši.

Nekdanjemu strastnemu kadilcu so decembra leta 1996 zaradi rakavega tumorja odstranili tretjino pljuč, od takrat pa je trpel zaradi kroničnega bronhitisa.

"Junak žametne revolucije" Havel je bil poznan predvsem kot junak žametne revolucije, ki je po štirih desetletjih strmoglavila komunizem na Češkoslovaškem. Od leta 1989 do 1992 je bil zadnji predsednik Češkoslovaške, nato pa je od leta 1993 do 2003 služil kot prvi predsednik samostojne Češke.

Havel je državo popeljal po poti demokratizacije in tržnega gospodarstva. Ko je bil na čelu države, se je Češka priključila zvezi Nato. Vstop v EU se je zgodil kmalu po njegovem odhodu s položaja predsednika, a mu svet priznava večino zaslug pri pripravi temeljev za ta dosežek.

Vzrok smrti so bile komplikacije po dolgi bolezni Njegova asistentka Sabina Dancečova je sporočila, da je Havel umrl zjutraj v počitniški hiši na severu Češke. Vzrok smrti so bile komplikacije po dolgi bolezni, umrl pa je v spanju. Ob njem so bile takrat soproga Dagmar ter nekaj redovnic, ki so v zadnjih mesecih skrbele zanj.

Več kot pet let preživel v komunističnih zaporih Havel, sicer tudi pisatelj in dramatik, je bil poleg kajenja šibkega zdravja tudi zaradi več kot petih let, ki jih je preživel v komunističnih zaporih. Zaprt je bil neštetokrat, njegova pisma iz zapora ženi, objavljena pod naslovom Pisma Olgi, pa so postala eno njegovih najbolj znanih literarnih del.

Avtor 18 gledaliških iger in več knjig Kljub skromnosti je avtor 18 gledaliških iger in več knjig v svojih spominih menil, da je imel "izredno usodo". "Sprašujem se, če je to - dejstvo, da je človek, miren kot jaz, imela tako pustolovsko življenje - treba pripisati dejstvu, da je življenje izreden čudež," je dejal.

Večkrat nominiran za Nobelovo nagrado za mir Havel je bil večkrat tudi nominiran za Nobelovo nagrado za mir, ki je sicer ni prejel, je pa bil zato za svoja prizadevanja za mir in svobodo v svetu odlikovan s številnimi drugimi pomembnimi priznanji. Med drugim je prejel nagrado Olofa Palmeja ter najvišje civilno odlikovanje v ZDA, predsedniško medaljo svobode.

Türk prispevek Havla označil za zgodovinskega Odzivi prihajajo tudi iz Slovenije. Predsednik Danilo Türk je izrazil sožalje ob smrti prvega češkega predsednika in borca za demokracijo. Vaclav Havel je bil velika osebnost Evrope in sveta, borec za človekove pravice, literat, umetnik in osebnost, ki je navdihovala procese sprememb v Evropi, je zapisal Türk v sožalnem pismu predsedniku Češke Vaclavu Klausu.

"Njegov prispevek k odpravi totalitarizmov v evropskem prostoru je bil zgodovinski. Njegovo prizadevanje za dosledno uresničevanje človekovih pravic, demokratično družbo in visoko politično kulturo pa je neizbrisno zaznamovalo konec 20. stoletja," je poudaril slovenski predsednik.

Žbogar: Humanist, demokrat in državnik, ki je "presegal meje in sisteme" Na spletnem socialnem omrežju Twitter se je na smrt Havla odzval tudi slovenski zunanji minister Samuel Žbogar. Ta je nekdanjega češkega predsednika označil za humanista, demokrata in državnika, ki je "presegal meje in sisteme" in je bil "velik prijatelj Slovenije".

Janša: Skupaj s Pučnikom navdih za slovensko pomlad Opozicijski prvak Janez Janša pa je v zapisu na Twitterju poudaril, da Havel "ostaja simbol boja proti komunizmu, za človekove pravice in svobodo govora". Skupaj z Jožetom Pučnikom je bil navdih za slovensko pomlad, je zapisal Janša.